Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Nová značka: Pokuta v Nemecku až 150 eur

Ktorú novú značku vodiči nepoznajú? Za jej ignorovanie platí v Nemecku pokuta vo výške 70 až 150 eur. Pozor na značku zákaz predbiehania týchto vozidiel.

rufus v Auto-moto zaujímavosti
28.05.2024
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: cyklodoprava.sk

Nová zákazová značka -...

Auto-moto zaujímavosti

O vodičoch je známe, že s pribúdajúcim počtom rokov od získania vodičského preukazu, čoraz častejšie "berú zákony a nariadenia na cestách do vlastných rúk." Zároveň pre každého vodiča existujú značky, ktoré nepozná alebo pri jazdení ignoruje. Túto stratégiu však neodporúčame.

Ktorú novú značku vodiči nepoznajú? Za jej ignorovanie platí v Nemecku pokuta vo výške 70 až 150 eur. Pozor na značku zákaz predbiehania týchto vozidiel.Zdroj: cyklodoprava.sk

Pokuta vo výške 70 až 150 eur

Rôzne krajiny postupne zavádzajú procyklistickú legislatívu. V Nemecku zaviedli novú dopravnú značku, ktorá zakazuje predbiehanie pre určité vozidlá. Zatiaľ sa stáva, že ju vodiči nepoznajú. Neznalosť zákona neospravedlňuje, tak si vodič môže nerešpektovaním nového nariadenia "zarobiť" na pokutu vo výške 70 až 150 eur. Ide o nariadenie, ktoré prikazuje minimálnu bočnú vzdialenosť pri predbiehaní cyklistov.

Nová značka v Nemecku

Zákaz predbiehania vybraných vozidiel plní bezpečnostnú funkciu. Z vlastnej skúsenosti môžeme povedať, že na cestách často predbiehame alebo nás predbiehajú iní účastníci premávky. Je viac ako dôležité zabezpečiť bezpečnosť pre všetkých. Motocykle a bicykle ohrozuje práve príliš malá vzdialenosť od áut. 

Zákaz predbiehania pre určité vozidlá

Odpoveďou na toto bezpečnostné riziko je nová značka. Niektorí vodiči o jej platnosti ešte nevedia. Ako značka vyzerá? Znázorňuje červené auto na ľavej strane a bicykel a motocykel na pravej strane. Najväčšie motoristické združenie ADAC v Nemecku informuje: „Táto značka vyznačuje, že jednostopové vozidlá nesmú byť predbiehané viacstopovými motorovými vozidlami a motocyklami s postranným vozíkom. Zákaz predchádzania dvojkolesových vozidiel býva zriadený napríklad na úzkych cestách.“ Bude dostačujúcim riešením na zvýšenie bezpečnosti v premávke? To ukáže čas.

Aká je minimálna bočná vzdialenosť pri predbiehaní v SR? 

Cestné pravidlá stanovujú aj minimálnu bočnú vzdialenosť pri predbiehaní cyklistov a majiteľov elektrických kolobežiek – v mestách je to 1,5 metra a mimo mesta 2 metre. Aký odstup platí u nás? Slovenský zákon určuje, že vodiči musia pri predbiehaní malých motocyklov, cyklistov alebo chodcov dodržiavať bočný odstup aspoň 1 meter pri rýchlosti do 50 km/h a 1,5 metra pri vyšších rýchlostiach.

Cyklisti - hlavné zásady

Podľa polície sú cyklisti ako účastníci premávky častými účastníkmi nehôd. Pri jazde by sa mali vyhýbať jazde po chodníkoch a byť ohľaduplní voči ostatným účastníkom cestnej premávky. Rovnako si majú dávať pozor na najčastejšie priestupky cyklistov. Zanedbávajú nutnosť jazdy s povinnými reflexnými prvkami a zvončekom. Za jazdu cez priechod pre chodcov či jazdu vedľa seba hrozí cyklistom v blokovom konaní pokuta do 50 eur. V správnom konaní až do 100 eur.

Nová značka v Nemecku - Zákaz predbiehania jednostopých vozidiel (bicykle, motorky) dvojstopými vozidlami.Zdroj: cyklodoprava.sk 

Neprehľadné zákony

V minulosti sme sa s inou zaujímavou situáciou stretli aj u nás. Na slovenských cestách sme sa mohli stretnúť s dopravnou značkou s názvom „prejazd zakázaný.“ Značka zakazovala vodičom prejazd týmto miestom bez zastavenia. Platnosť značky skončila v roku 2020. Napriek tomu to mnohí vodiči nevedia a boli za túto značku pokutovaní. V zákone sú nejasnosti. Mali za porušenie tejto zrušenej značky dostať pokutu aj naďalej? „Aj keď nová vyhláška dopravné značenie ‚prejazd zakázaný‘ nepozná, tak tým nie sú nijako dotknuté povinnosti účastníkov cestnej premávky,“ uviedla vo svojom stanovisku hovorkyňa nitrianskej polície Renáta Čuháková. Tu sa názor odborníkov rozchádza a mnohí hovoria, že je na mieste, aby pokutovaní vodiči dali preskúmať sankcie prokuratúre.

Osvedčí sa nová zákazová značka? 

ADAC v Nemecku informuje: „Táto nová zákazová značka vyznačuje, že jednostopové vozidlá nesmú byť predbiehané viacstopovými motorovými vozidlami a motocyklami s postranným vozíkom. Dopravná značka pre zákaz predbiehania určitých vozidiel sa postupne rozšíri na iné úseky, do iných krajín. Ako hodnotíte účinnosť značky, ktorá zakazuje predbiehanie cyklistov a vodičov na motocykloch? 

Zdroj: cyklodoprava.sk 

Nová zákazová značka - pokuta za ignorovanie v Nemecku až 150 eur

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Superb z Číny za 14 200 €: Európske eso odstaví ŠkoduExceluje na poli dizajnu, parametrov, praktických vlastností aj popularity. Novinku, ktorá...22. Máj, 2024
02Zlodeji medi kradnú semafory: Nahradia ich plechové značkyKuriózne nie sú len prípady vodičov, ktorí porušujú zákon. Problém s miznúcimi semaformi...26. Máj, 2024
03Najtop BMW: Skytop Cabrio berie dych!Luxus a dokonalosť na druhú. To je všetko, čo možno povedať o novinke z dielne BMW. Jediné...24. Máj, 2024