Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Nové Bentley Continental GT Speed bude už iba ako V8 PHEV

Automobilka Bentley, stále patriaca do koncernu Volkswagen, predviedla ako bude vyzerať vylepšená verzia modelu Continental GT Speed. Táto vrcholná výkonná verzia predvádza už dlhodobo vysoký výkon a tiež strhujúce tvary. Novinka má byť vo všetkom lepšia, akurát bude horšia v počte valcov. Ikonický motor W12 pomaly ale isto vymiera a stráca svoje posledné útočiská.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
10.07.2024
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Bentley

Nové Bentley Continental...

Auto-moto zaujímavosti

Automobilka Volkswagen svojho času, niekedy začiatkom tohto milénia, keď bol ešte v práci Ferdinand Piëch, ukázala novú koncepciu krátkych motorov s veľa valcami. Vtedy vznikol motor W8, W12, ale aj W16 pre vtedajší model Veyron. Tieto motory sú už zjavne mimo toho, čo je možné udržať, prevádzkovať a vyrábať a preto prichádzajú náhrady s baterkami. Motor W12 už v Bentley Continental GT Speed, ale aj GTC Speed, ako kabriolete, načisto končí.

Nová verzia modelu prinesie hlavne plug-in hybrid s veľkou kapacitou batérie, ktorá umožní dojazd až 80 km na nabitie. Veď má predsa kapacitu až 25,9 kWh. Je umiestnená vzadu, čo sa výrazne podpísalo pod jazdné vlastnosti. Toto je jedno z prvých Bentley, ktoré ma takmer ideálne rozloženie hmotnosti. Jedným z prvých Continental GT Speed určite. Veď má pomer hmotnosti 49:51 medzi prednou a zadnou nápravou. Ak by ste chceli jazdiť výlučne na elektrickú energiu, tak môžete aj po diaľnici, lebo maximálna rýchlosť na elektromotor je až 140 km/h.

Samotný elektrický motor stlačený medzi štvorlitrový osemvalcový spaľovací agregát a osemstupňovú automatickú prevodovku s dvomi spojkami má výkon 139 kW (187 k) a krútiaci moment 450 Nm. Bentley ale hovorí, že jeho primárnou funkciou nie je jazda na elektrickú energiu, ale má hlavne kompenzovať nižší krútiaci moment v nízkych otáčkach benzínového agregátu.

Nové Bentley Continental GT Speed bude už iba ako V8 PHEVZdroj: Bentley

A o akom benzínovom agregáte sa bavíme? Bavíme sa predsa o osemvalci do V, ktorý ma výkon 442 kW (600 k) a krútiaci moment nezanedbateľných 800 Nm. Už to stačí na pohon Continental GT, ale kombinované cifry sú celkom šialené. Bentley Continental GT Speed sa dostáva na 575 kW (782 k) a 1 000 Nm. V prípade kupé to znamená maximálnu rýchlosť 330 km/h, kabriolet GTC si musí vystačiť s rýchlosťou 285 km/h. Bentley Continental GT Speed zvládne stovku za 3,2 sekundy a kabriolet GTC Speed potrebuje 3,3 sekundy na rovnakú métu.

Bentley Continental GT Speed prináša aj zmenený podvozok. Bude mať dva ovládacie ventily v každom rohu karosérie a zároveň budem mať dve komory vzduchového systému. Vozidlo bude môcť regulovať stlačenie a opätovné roztiahnutie jednotlivých tlmiacich elementov, čo môže priniesť ešte väčší komfort ako doteraz. Bentley tvrdí, že nový GT Speed a zároveň aj GTC Speed budú ešte lepšie na dlhé jazdy z komfortnejším nastavením a príjemnejšou dlhodobou formou užívania. Tento podvozok bude pre Continental GT Speed štandardom a rovnako bude štandardom aj natáčanie zadnej nápravy do určitého uhla. Natáčanie zadnej nápravy ma zmenšiť polomer otáčania, zlepšiť manévrovanie v nízkych rýchlostiach, ale zároveň zlepšiť stabilitu v rýchlostiach vyšších. Neberte to ako úplne nový model, berte to ako evolúciu výborného základu ponúkaného doteraz.

Nové Bentley Continental GT Speed bude už iba ako V8 PHEVZdroj: BentleyTo však nie je všetko, čo sa udialo. Bentley totiž vylepšilo svoj model a od roku 1959, kedy vzniká v model S2 je toto prvé Bentley Continental s prednými svetlami pozostávajúcimi iba z jedného elementu na každej strane. Končí sa tak 20-ročná nadvláda zdvojených svetiel, ktoré sa do moderného sveta vrátili s prvou verziou modelu Continental GT. Áno, hádate správne, bolo to vtedy, kedy do automobilky vstúpil koncernu Volkswagen. Svetlá pripomínajú špeciálne modely Bacalar a Batur, ktoré britská automobilka pod nemeckým vedením predstavila vlastne len v ostatných pár rokoch. Postupne sa zjednocuje tvár celého portfólia tejto značky, jediným modelom, ktorý podobné svetlomety zatiaľ nedostal je Bentayga. Continental GT Speed však s nimi vyzerá omnoho dynamickejšie ako s dvojicou samostatných svetlometov.

Svetlám je adekvátne prispôsobený aj nárazník, ale isté zmeny vidno aj na zadných osvetľovacích prvkoch. Tvar možno ostal rovnaký, ale majú akúsi zvláštnu povrchovú úpravu, ktorá skôr pôsobí ako tuning, nie ako niečo, čo by bolo hodné takéhoto exkluzívneho auta.

Nové Bentley Continental GT Speed bude už iba ako V8 PHEVZdroj: Bentley

Interiér ale ostáva taký istý, tak ako zvonka máte na výber z takmer nekonečnej škály farieb, alebo si môžete namiešať svoju vlastnú, tak vnútri nájdete akúkoľvek farbu kože, ktorú si len môžete v mysli nájsť. Kombinácii je nespočetne veľa, lebo toto je luxusná automobilka z toho najvyššieho stupňa. Bentley prináša niekoľko druhov dreva, otočný displej, vlastne všetko, čo v aute môžete chcieť. Veď len z pohľadu akustického zážitku máte na výber minimálne tri rôzne ozvučovacie systémy.

Bentley Continental GT Speed, podobne ako GTC Speed, prinesie stále 4 sedadlá, ale aj tie zadné budú použiteľné. Veď dĺžka tohto auta je prilbižne 5 metrov a tá predná kapota až tak masívna nie je.

Bentley teda, v rámci koncernových vzťahov, skočilo do rovnakého vlaku, v ktorom sa už vezie Porsche Panamera, ale aj Porsche Cayenne, či Lamborghini Urus SE. Všetko sú to plug-in hybridy, alebo vozidlá, ktoré je možné vybaviť presne týmto plug-in hybridom.

Nové Bentley Continental GT Speed bude už iba ako V8 PHEVZdroj: Bentley

A prečo je plug-in hybrid vhodný do takéhoto vozidla? Ak chcete riešiť hmotnosť, tak sa skočte pozrieť na BMW M5, inak si môžeme gratulovať, že automobilka Bentley, ktorá je v oťažiach Volkswagenu, dokáže stále predstaviť koncepciu so spaľovací motorom, aj keď doplnením o elektrickú energiu. Tieto vozidlá sú primárne GT a ak ich budete správne využívať, tak v obligátnom Monaku budete mať určite úľavy na daniach a aj samotnej prevádzke.

Bentley Continental GT Speed to bude mať ale na trhu veľmi smutné. Nebude mať nikoho, kto by mu robil konkurenta. Veď Rolls-Royce Wraith sa už nevyrába a z podobných plug-in hybridov treba fakt hľadať iba v stajni Porsche. Takže je len na vás, či zvolíte praktickejší model Panamera, alebo sa necháte hýčkať ešte väčším luxusom Bentley Continental GT Speed.

Ak by ste chceli vedieť cenu, tak tú Bentley nikde neuvádza, ale minimálna bude určite niekde v oblasti tristotisíc eur, možno ešte o päťdesiattisíc viac. Môžete ju, absolútne bez problémov, navýšiť o ďalšie tisíce eur pri konfigurácii interiéru a exteriéru vozidla. Ak by ste sa chceli pozrieť ako by vyzerala vaša ideálna konfigurácia, tak si kľudne pozrite medzinárodnú stránku automobilky Bentley, ktorá má veľmi podarený konfigurátor, v ktorom už určite aj Continental GT Speed figuruje po boku kabrioletu GTC Speed.

Nové Bentley Continental GT Speed bude už iba ako V8 PHEVZdroj: Bentley

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Je to koncept? Nie, je to nové BMW X3BMW X3 je zďaleka najpredávanejším modelom automobilky BMW medzi SUV. Preto si automobilka...24. Jún, 2024
02Vyskúšali sme si nový Ford Mustang na štvrť míleAk ste v životnej situácii, kedy potrebujete športové auto a nechcete za nové dať extrémne...4. Jún, 2024
03Sedan Renault Megane GranCoupe je späťRenault vrátil na trh model Megane s prevedením GrandCoupe. Nie, nebude to žiadne nové...13. Jún, 2024