Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Nové BMW M5: Najťažšie, najvýkonnejšie a stále majestátne

Je to tu, BMW ukázalo ako bude vyzerať nové BMW M5 a prezradilo aj jeho technické charakteristiky. Kým výzor nebude až tak šokujúci, tie parametre dokážu rozdeliť na dva tábory, pričom jeden bude asi väčší. Ten, ktorý nemá rád zbytočnú hmotnosť. Ale BMW určite vie čo robí a vďaka hmotnosti sa dostáva do kompletne všetkých diskusií o autách súčasnosti.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
08.07.2024
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: BMW

Nové BMW M5: Najťažšie,...

Auto-moto zaujímavosti

Ale dostaneme sa k tomu pekne postupne. Prvé, čo zbadáte je nielen farba Green Isle of Man, ktorú má aj BMW M3, ale aj výraznejšie tvarované nárazníky, širšie stavaná karoséria, ale aj difúzor a 4 reálne koncovky výfuku. Tí pozornejší z vás si na novom BMW M5 určite všimnú aj dvierka na nabíjací konektor. Áno, nové BMW M5 bude plug-in hybrid. Veď čo iné by sme mohli čakať.

No ale poďme na to zásadné, najskôr tú negatívnu stránku. BMW oznámilo, že nové auto bude mať hmotnosť 2 480 kg. Suchú, bez všetkého, čo môže uviezť. To rozhodne nie je málo, ale má to svoj dôvod. Je ním hlavne plug-in hybridný systém, ktorý určite pridáva hmotnosť. Veď slávu osemvalcu dopĺňa elektromotor a tiež pridáva veľkú batériu. Čiže s normálnym pohonom by 5,1 metra dlhé auto vážilo približne 2 tony.

Vrátim sa ku karosérií. Celok sa vpredu rozšíril o 7,5 cm a vzadu o 4,8 cm. M5 bude od ostatných BMW radu 5 rozoznateľná nielen ostrými uhlami, ale aj štyrmi samostatnými koncovkami výfuku v zadnom difúzore.

Nové BMW M5: Najťažšie, najvýkonnejšie a stále majestátneZdroj: BMW

Vnútri je to biznis, ako by sme mohli čakať. Nesmieme zabudnúť na športový volant s doplnkovými M tlačidlami, ale ani na športové sedadlá s výrazným bočným vedením. Priestorovo to bude stále auto pre piatich, ale M5 prinesie športový pocit každému jednému z pasažierov.

Dosť bolo naťahovania, teraz si povedzme to najdôležitejšie. Okrem vyššej hmotnosti, kvôli plug-in hybridu, je nutné vedieť, že toto auto bude mať batériu s kapacitou 18,6 kWh netto. Celý systém M Hybrid je príbuzný tomu v BMW XM. Ale celkovo má trochu nižší výkon. Jednotlivé komponenty obsahujú motor V8 s objemom 4,4 litra, ktorý samostatne produkuje výkon 430 kW (585 k) medzi 5 600 až 6 500 ot. Maximálny krútiaci moment motora je 750 Newton metrov a je dostupný od 1 800 do 5 400 otáčok. Elektrický motor má ešte naviac 145 kW (197 k) a 280 Newton metrov. Má však prevodovku a na vstupe do celkovej prevodovky môže vytvárať, po preradení, až 450 Newton metrov.

Nové BMW M5: Najťažšie, najvýkonnejšie a stále majestátneZdroj: BMW

Celkový výkon sa dostáva na šialených 535 kW (727 k). Svoje má čo povedať aj kombinovaný krútiaci moment až 1 000 Newton metrov.  To je záruka zrýchlenia na stovku za 3,5 sekundy a na dvojstovku za 10,9 sekundy. Štandardné obmedzenie maximálnej rýchlosti je na 250 km/h, ale balík M Driver‘s Package dokáže posunúť obmedzovač až na 305 km/h. Akokoľvek je plug-in hybrid zaujímavý je zaujímavý aj dojazd. Na elektrickú energiu vidí maximálne 140 km/h a dojazd by mal byť 67 až 69 km. BMW hovorí, že batéria nejako nezasahuje do batožinového priestoru, ani do priestoru pre pasažierov. Batériu je možné nabíjať výkonom 7,4 kW a z 0 na 100% sa dobije za 3 hodiny a 15 minút.

Hybrid spolupracuje stále s osemstupňovou automatickou prevodovkou M Steptronic a s režimami pohonu všetkých štyroch kolies M xDrive. Aj vďaka tomu vozidlo zvláda nielen Launch Control, ale aj prepnutie do športového režimu štvorkolky, ale tiež do režimu s pohonom výhradne zadných kolies. Lenže toto nie novinka, toto už BMW malo v predchádzajúcom modeli M5, ale aj M8.

Nové BMW M5: Najťažšie, najvýkonnejšie a stále majestátneZdroj: BMW

Nové BMW M5 predvedie aj zaujímavý podvozok. Vpredu bude odpruženie dvojitými lichobežníkovými ramenami a M5 bude mať 5-prvkovú zadnú nápravu s kinematikou upravenou na mieru a oproti bežným modelom BMW radu 5 bude zmenený aj štýl, ktorým sa pripája náprava k pomocnému zadnému rámu. V základnej výbave bude aj adaptívne odpruženie s elektronicky riadenými tlmičmi. Bonusom ku všetkému má byť zadná náprava s natáčaním o 1,5 stupňa. V štandardnej výbave budú klasické oceľové brzdové kotúče s priemerom až 41 cm vpredu a 40 cm vzadu, ale príplatková výbava prinesie to, čo všetci dúfajú. Keramické kotúče schopné ešte lepšie odolávať vysokým teplotám pri brzdení tohto ťažkého monštra.

Aby bolo BMW M5 takým klasickým GT, automobilka siahla aj po vyváženej ponuke asistentov. Nie je to len o klasickom ESP, ale aj už častejšie používanom udržiavaní v pruhu, adaptívnom tempomate, ale aj rôznych sledovaniach vodiča a sledovania okolia. BMW M5 bude určite bezpečné auto a jazdu s ním zvládne aj menej skúsený vodič, ak nebude prepínať režimy do tých extrémnych.

Z pohľadu interiéru bude ešte jasný operačný systém BMW Operating System 8.5, ktorý bude fungovať s dvomi displejmi pod spoločným zakriveným skleným povrchom. V spodnej časti stredného dotykového panela bude dokonca aj možnosť okamžite ovládať veličiny klimatizácie.

Nové BMW M5: Najťažšie, najvýkonnejšie a stále majestátneZdroj: BMW

A keďže sme v BMW, štandardom bude kožené čalúnenie Merino ovládacia lišta BMW Interaction bar, klimatizácia, vyhrievané predné sedadlá, či ambientné osvetlenie so špecifickým štýlom pre modely M. Nesmieme zabudnúť ani na vítajúce osvetlenie a panoramatické strešné okno. O zvuk sa postará ozvučenie Bowers & Wilkins Surround Sound s 18 reproduktormi a zosilňovačom so 655 W. Ak by ste chceli v BMW M5 niečo prevážať, tak musíte vedieť, že základný objem batožinového priestoru je 466 litrov a môžete ho ešte meniť sklápaním sedadiel rozdelených v pomere 40:20:40.

Aj keď to tak podľa pohľadu na celkovú hmotnosť nevyzerá, BMW M5 využíva veľa dielov z karbónu vystuženého plastom alebo celkovo z karbónu. Základná cena novej generácie BMW M5 je už na slovenskej stránke automobilky stanovená na 133 500 eur. Je to takmer o 10-tisíc menej ako je základná cena v Nemecku. Toto vozidlo bude lacnejšie ako BMW XM, lebo je o niečo menšie. Bude však v okruhu, ktorý bude minimálne zaujímavý. Veď do konkurencie má onedlho pribudnúť aj Mercedes triedy E s verziou E63 AMG, ktorá by mala mať možno už aj späť ten osemvalec, lebo o štvorvalec v triede C, verzii AMG, nemá takmer nikto záujem. Z konkurentov, ktorí už existujú, je možné BMW M5 porovnávať s modelom Mercedes-AMG GT 63S e-performance so 4 dverami. Mercedes má ešte o niečo väčší výkon, ale hmotnostne sú si tieto vozidlá veľmi blízko.

Nové BMW M5: Najťažšie, najvýkonnejšie a stále majestátneZdroj: BMW

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01BMW vylepšilo Štvorku Gran Coupe, aj elektrickúBMW radu 4 patrí spolu s radom 3, ktorý je technický príbuzný, k najpredávanejším vozidlám...3. Máj, 2024
02Najlacnejšie BMW Z8, najazdilo ako naftové Octavie!BMW vyrába autá, ktoré smerujú predovšetkým na zážitok z jazdy. Respektíve aspoň v...23. Jún, 2024
03Najtop BMW: Skytop Cabrio berie dych!Luxus a dokonalosť na druhú. To je všetko, čo možno povedať o novinke z dielne BMW. Jediné...24. Máj, 2024