Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Nové BMW radu 1 bude iba s automatom a stratí “i” pre benzínové modely

Žijeme vo zvláštnej dobe. Sme na prelome toho, čo by sa mohlo zdať ako elektrická revolúcia, ale tieto nápady nie sú až tak okamžite realizovateľné. Preto je jasné, že niektoré modely, založené na spaľovacom princípe, budú s nami dlhšie ako je tradičný životný cyklus podobných vozidiel. A potom je tu BMW, ktoré predstavilo nový model radu 1. Je ale úplne nový?

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
05.06.2024
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: BMW

Nové BMW radu 1 bude iba s...

Auto-moto zaujímavosti

Najskôr si ujasnime, čím BMW radu 1 je. Pôvodná generácia bola síce s pohonom zadnej nápravy, ale už druhá prišla s platformou, na ktorej vzniklo aj MINI a pohon prehodila dopredu. Ale jedno ostalo, BMW radu jedna ostalo veľmi dobre jazdiacim vozidlom nižšej strednej triedy. A rovnaký štýl by malo presadzovať aj teraz, aj keď zmeny sú naozaj výrazné. Novinka príde na svetové trhy, aj ku nám, v októbri 2024. Čo sa mení a čo je lepšie?

Vzhľad je okamžite viditeľný

Tým najzásadnejším, čo nové BMW radu 1 prinesie, už prvým pohľadom, sú tvary prednej a zadnej časti. Silueta ostáva stále vo forme hatchbacku nižšej strednej triedy. Základné rysy modelu nebolo treba aktualizovať, veď boli veľmi dobré už v druhej generácii. Než sa ešte dostaneme ku tomu ako sa auto zmenilo, pozrime sa na rozmery. Tie by mohli napovedať o tom, či je vozidlo naozaj nové. Dĺžka sa zväčšila o 42 milimetrov a dostáva sa na 4 361 milimetrov. Šírka ostáva rovnakých 1 800 mm a rovnaký ostáva aj rázvor osi kolies s hodnotou 2 670 milimetrov. Takže sa dá povedať, že ak toto nebol facelift, tak si určite zachoval niečo z predchádzajúcej generácie.

Predná časť BMW radu 1 vyžaruje nápadné línie. Nová maska chladiča môže mať aj čierne lemovanie, ale asi by ste si mali nechať strieborné. S čiernym sa trochu BMW radu 1 ponáša na vozidlá z kórejskej produkcie. Maska je ale naspäť naklonená dopredu, tak ako sme boli pri BMW zvyknutý v minulosti. Má inovovanú štruktúru vertikálnych a diagonálnych lamiel a pripravuje pôdu pre adaptívne maticové LED svetlá, ktoré dokážu prisvecovať do zákrut a majú modré detaily.

Nové BMW radu 1 bude iba s automatom a stratí “i” pre benzínové modelyZdroj: BMW

Zboku si teda BMW radu 1 zachováva dynamicky klinový tvar a vysoko lesklé lišty budú mať všetky verzie štandardne. Nad zadným oknom bude dlhší strešný spojler a zadok ozvláštnia vertikálne uložené reflektory a tiež čierna časť nárazníka pripomínajúca difúzor.

BMW si pre novú generáciu radu 1 pripravilo dva štandardné laky a sedem metalických odtieňov. Z palety BMW Individual prichádzajú 4 ďalšie odtiene a ak chcete niečo extra, tak môžete hľadať v ďalších vzorkovníkoch, BMW vám určite dokáže splniť každú požiadavku.

Nové BMW radu 1 bude iba s automatom a stratí “i” pre benzínové modelyZdroj: BMW

V interiéri nenájdete kožu

Interiér sa tiež zmenil a to vo veľkom, batožinový priestor má síce stále rozumný objem 380 litrov v základnom stave, využitím možnosti sklápania sedadiel môžete dosiahnuť až 1 200 litrov, ale to najzásadnejšie a na oko neviditeľné je použitie nových syntetických materiálov, ktoré umožnia vypustiť kožu z reálneho nasadenia. To ale neznamená, že interiér bude pôsobiť menej honosne. BMW už dávnejšie experimentovalo s náhradami kože, ktoré môžu mať aj rovnakú štruktúru, ale budú o poznanie ekologickejšie a udržateľnejšie z dlhodobého hľadiska pre našu planétu.

Zmeny interiéru pokračujú nielen novými čalúneniami, ale aj v novom prepracovanom prepínači prevodovky. Na ovládaní v strede je ďalšie, menej šokujúce vylepšenie, či skôr inovácia, ktorá niektorým nebude sedieť. Štandardné koliesko na ovládanie informačno-zábavného systému už je preč. Ale na vrchu prístrojovej dosky našiel miesto nový širokouhlý systém displejov s dvomi zobrazovacími jednotkami.

Nové BMW radu 1 bude iba s automatom a stratí “i” pre benzínové modelyZdroj: BMW

Pred vodičom bude informačný displej s uhlopriečkou 10,25 palca a v strede bude dotykový displej ovládajúci informačno-zábavný systém s uhlopriečkou 10,7 palca. Veľkou zmenou je extrémne zníženie počtu ovládacích tlačidiel, ktorého zásluhou zmizlo aj ovládanie klimatizácie. Klimatizáciu budete ovládať už iba digitálne. Popri štandardnom volante sa BMW radu 1 môže pýšiť aj športovým volantom novej generácie s prepracovanými proporciami.

Čo je ešte dôležitejšie, BMW prináša nový operačný systém označený číslom 9 a nový BMW iDrive s funkciou QuickSelect. Čo to znamená? QuickSelect by mal intuitívne fungovať a pomáhať šoférovi k pohodlnému ovládaniu funkcií vozidla. Novinkou môže byť aj nová domovská obrazovka s okamžitým prístupom ku niektorým aplikáciám. BMW Operating System 9 je navrhnutý na dotykové a hlasové ovládanie. Preto až tak nebolí absencia kolieska. Novinkou bude možnosť funkcií na požiadanie. Vodič a spolujazdec ich tak môže po dobu jedného mesiaca využívať a následne si vybrať kedy chce spustiť predplatné na konkrétne obdobie.

Nové BMW radu 1 bude iba s automatom a stratí “i” pre benzínové modelyZdroj: BMW

Písmeno „i“ budete hľadať márne

A teraz si pozrite to, čo môže byť pod kapotou predchádzajúcej generácie BMW radu 1. Tam nájdete plejádu mnohých agregátov, ktoré sú nielen benzínové, ale aj naftové. A situácia ostáva rovnaká. Začneme tými naftovými agregátmi, tie sú celkom unikátom v podobnom vozidle. Základom pre ponuku naftových motorov bude verzia 118d, ktorá bude mať objem motora 1995 cm³ a bude mať iba automatickú prevodovku. Automatická prevodovka je štandardom pre všetky prevedenia novej generácie BMW radu 1. BMW 118d disponuje krútiacim momentom 360 Newton metrov a to znamená zrýchlenie na stovku za 8,3 sekundy. Výrobca udáva kombinovanú spotrebu v rozmedzí 4,6 a 5,2 litra.

O stupienok vyššie, s takmer rovnakým motorom, ale vyšším výkonom má byť BMW 120d. Bude mať výkon 120 kW (163 k) a na stovku sa dostane za 7,9 sekundy. Do sústavy pridáva mild hybrid.

BMW radu 1 ale prináša aj zaujímavý benzínový motor. Bude schovaný pod označením 120. Malé písmeno i už z celého názvu vypadáva, aby sa neplietlo s označením elektrických vozidiel. Aspoň toľko hovoria informácie od automobilky. Celkový výkon je až 125 kW (170 k), pričom základný benzínový trojvalec s objemom 1,5 litra produkuje 115 kW (156 k). A zvyšok je záležitosťou mild hybridu, podobne ako aj rozdiel v prípade 120d. S touto verziou viete zrýchliť na stovku za 7,8 sekundy a priemerná spotreba sa má držať medzi 6,0 a 5,3 litrami.

Nové BMW radu 1 bude iba s automatom a stratí “i” pre benzínové modelyZdroj: BMW

Vrcholom bude prevedenie M135 xDrive, ktoré bude mať dvojliter s výkonom 221 kW (300 k) a krútiacim momentom 400 Newton metrov. Táto verzia bude najrýchlejšia a na stovku sa dostane za 4,9 sekundy, pričom spotreba sa dá držať medzi 7,6 a 8,1 litrami, v testovacom režime WLTP.

Je teda jasné, že nové prevedenie BMW radu 1 sa na náš trh dostane už v októbri tohto roku. Ceny budú určite vyššie, lebo pribudne mnoho zaujímavých výbavových prvkov a tiež pribudne aj armáda asistentov zabezpečujúca potenciálnu autonómnou jazdu, ale hlavne podporujúca vodiča v jazde.

Nové BMW radu 1 bude iba s automatom a stratí “i” pre benzínové modelyZdroj: BMW

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01SEAT Arona je s výbavou Limited ešte zaujímavejšie autoSEAT má ako jedno z najúspešnejších vozidiel vo svojom portfóliu model Arona. Je to úplne...28. Máj, 2024
02Vyskúšali sme si nový Ford Mustang na štvrť míleAk ste v životnej situácii, kedy potrebujete športové auto a nechcete za nové dať extrémne...4. Jún, 2024
03BMW ukázalo Vision Neue Klasse X, je to náznak novej X3?Nemecká automobilka BMW si vychutnala veľa hejtov za tvary niektorých modelov. Ale to bol...28. Marec, 2024