Pokuta zo zahraničia: Čo robiť a ako ušetriť?

Nepríjemný pozdrav v poštovej schránke. Kto to zažil vie, že neznalosť zákona neospravedlňuje. Platí to aj v zahraničí. Čo robiť a ako ušetriť? Nenechaj si ujsť dobré rady a tipy.

rufus v Legislatíva
22.10.2020
Diskusia:

Pokuta zo zahraničia...

Legislatíva

Termín zaplatenia. Najdôležitejším údajom z nepríjemnej pošty bude dátum, k akému treba pokutu uhradiť. Zaužívaným štandardom je penále po dobe splatnosti pokuty. Takéto postupy platia pre väčšinu krajín. Ak ťa vyrušila suma, ktorú treba zaplatiť, mysli na to, že jej výška sa po dátume úhrady zvyšuje.

Čo nerobiť?

Čo v prípade, že v schránke pristane pokuta zo zahraničia, rozhodne nerobiť? Najhoršou voľbou je pokutu odstrániť z dohľadu a ďalej sa ňou nezapodievať.  Výnimočne je skutočne možné pokutu z rôznych dôvodov nezaplatiť. Treba k tomu poriadnu dávku šťastia a umu. Nám ostatným, neostáva iné ako pokutu , najlepšie v termíne splatnosti, zaplatiť.

Radšej zaplatiť ako ignorovať

Ak si vodič nie je vedomý, je na mieste nachystať si tvrdé lakte. Dokazovanie a ďalšie postupy môžu vyčerpať nemalú dávku času, energie a prostriedkov z účtu. Ak si je vodič svojho priestupku a porušenia zákona vedomý, prípadne ho usvedčila dokumentácia, veľa možností ako sa so situáciou popasovať k vlastnej spokojnosti nie je. Rozhodne pokutu netreba ignorovať. Vysvetlíme si prečo.

Prišla domov pokuta zo zahraničia? Čo robiť?Zdroj: photospxhere.com

Nezaplatenie pokuty ako priestupok

Nezaplatením sa vodič dopúšťa prečinu, ktorý môže viesť k exekúcii. V takých prípadoch veľmi pravdepodobne spoznáte osobne právnickú kanceláriu, ktorá tieto prípady rieši.

Doklad o prevzatí

Aj tu platí pravidlo, že k prevzatí zásielky musí existovať doklad o prevzatí zásielky. Inak ako formou doporučeného listu nemôže byť pokuta doručená. Druhá strana by nemala ako preukázať, že danú osobu o vzniknutej pokute informoval. Musia byť splnené aj ďalšie právne postupy. Toto pravidlo funguje aj opačne. Nikto nemôže spochybniť, že šlo o nevedomé nezaplatenie.

Ďalšie problémy pri nezaplatení

Nezaplatenie pokuty netreba brať na ľahkú váhu. Ostáva v evidencii konkrétneho štátu. To sa môže vypomstiť pri ďalšej návšteve krajiny. Ani v tomto prípade sa nedá zaplateniu pokuty vyhnúť.

Preklad

V minulosti boli všetky úradné dokumenty doručené v jazyku adresáta. Podľa aktuálne platnej európskej legislatívy už preklad nie je nutný, aj keď sa odporúča. Úradným jazykom EÚ je anglický jazyk. Ak sa hodlá vodič vyhovárať, že textu nerozumel, určite s týmto odôvodnením neuspeje.

Pokuty sa už nedoručujú v slovenskom jazyku

Bežný vodič s priemernou úrovňou cudzieho jazyka môže mať problém s prekladom právnických formulácií. Je na hriešnikovi ako sa s prekladom popasuje a koho osloví vo veci zrozumiteľného prekladu. V prípade, že sa jedná o ťažší prípad, je dobré sa obrátiť na právnické firmy. Tie na seba preberajú aj právne poplatky.

Čo robiť v prípade vyššej pokuty?

V prípade, že je to potrebné, oplatí sa zvážiť odborníka. Ten rozhodnutie preskúmať a posúdi, či je možné obrátiť prípad vo svoj prospech. Právny expert dokáže ako jediný posúdiť, či je možné na základe dostupných faktov, pokutu napadnúť. Pri nižších sumách pokút je táto možnosť neefektívna, keďže je v hre vyššia finančná náročnosť.

Dôkaz – nie som to ja

Áno, aj toto vodiči skúšajú. Štatút objektívnej zodpovednosti však takéto námietky rýchlo zmietne zo stola. Zodpovednosť a pokuta je výhradne na strane majiteľa vozidla. Ak nestotožní vodiča, ktorému umožnil viesť svoje motorové vozidlo, pokutu ako majiteľ vozidla aj tak bude musieť zaplatiť.

Služobné vozidlá

Dôvody, kedy býva pokuta často zaslaná skutočnému vodičovi, sú rôzne. Ide o prípady, kedy jazdia vodiči služobnými autami alebo sa často jedná o vozidlo z požičovne áut pri dovolenkách. Rovnako je tomu v prípade, že majiteľ vozidlo požičal známemu. V týchto prípadoch sa pokuta pošle osobe, ktorá viedla motorové vozidlo.

Požičané auto

Majiteľ môže v prípade, že vozidlo poskytuje inej osobe, vystaviť doklad o zápožičke s potrebnými údajmi. Takýto doklad je vhodné vystaviť v jazyku krajiny, do ktorej vodič cestuje. Tento spôsob je zvlášť vhodný v prípade, že vodič neovláda jazyk, ktorý by mu pomohol komunikovať s príslušníkmi zákona v prípade kontroly, potreby.

Na čo sa nespoliehať?

Ďalším nešťastným krokom je argumentovanie premlčaním pokuty. Nezaplatenie pokuty z tohto dôvodu môže stáť majiteľa poriadnu dávku nervov a vytriezvenia. Do úvahy sa v tomto prípade berie charakter priestupku. Termíny premlčania sú okrem toho závisle od legislatívy daného štátu. Na druhú stranu sa oplatí zistiť si dobu premlčania priestupku, ak sa jedná o doručenie staršej pokuty z minulosti. V tomto ojedinelom prípade je možné vzniesť námietku a pokutu skutočne nebude nutné platiť.

Pokute sa nedá uniknúť

Najčastejšie bude doručená vodičovi pokuta so zvýšenou sumou. Vodič síce nie je stíhaný na území SR, nepríjemnosti však sú viac ako isté po opätovnom vstupe do krajiny.  Ďalším výsledkom otáľania so zaplatením pokuty sú sankcie a úroky z omeškania platby. Ich rast môže byť nečakane rýchly.  Monitorovacie zariadenia, kamery a inteligentné systémy na hraniciach sa postarajú o doriešenie prípadu.

Ako sa vyhnúť pokute?

Najlepšie je vyhýbať sa porušovaniu pravidiel. Skutočne však existuje situácia, ktorá pre vodiča znamená šťastný koniec príbehu. Ak vodiča predbiehalo v momente vzniku fotografie iné vozidlo, znamená to dobrý dôvod na zaslanie odvolania. Na fotografii je totiž zaznamenaných viac automobilov. S ohľadom na dodržanie termínov stačí zaslať odvolanie príslušnému orgánu. Bežný čas je 14 dní. Po prijatí námietky bude orgán konať a prípad bude preskúmaný súdom. Túto pokutu však rovnako treba zaplatiť v prípade, že vodič nesplnil podmienku 2 týždňov. Dôležitým údajom je teda aj termín možného odvolania.

Prišla domov pokuta zo zahraničia? Čo robiť?Zdroj: youtube.com/ Motorsport Magazine

Ako ušetriť? Rýchlo zaplatiť

Mnohí motoristi vedia, že v prípade rýchlej úhrady existujú zľavy z hodnoty pokuty. Rovnaké pravidlá platia aj na Slovensku. Ak vodič uhradí pokutu do lehoty uvedenej vo výzve, výška pokuty sa môže znížiť na polovicu sumy. Ide väčšinou o obdobie 14 dní až 20 dní od doručenia pokuty. Tento princíp sa rovnako uplatňuje v prípade nezaplatenia. Ak je suma pokuty 140 eur, môže hriešnik zaplatiť v lepšom prípade 70 eur a v horšom aj 280 eur.

Pozor pri opakovanom porušení identického priestupku

V prípade, že vodič poruší rovnaký priestupok v krajine opakovane, môže dostať príkaz na výkon verejnoprospešných prác alebo aj zákaz vstupu do krajiny v prípade závažnejšieho priestupku. Také konanie je vyhodnotené ako marenia úradného rozhodnutia, ktoré môže skončiť aj väzbou v prípade posúdenia prehrešku ako trestného činu.

Neznalosť zákona neospravedlňuje

Akokoľvek je nevyžiadaná pošta nepríjemná, nikdy si nezabudni doklad o zaplatení odložiť, tak ako v prípade ostatnej dôležitej evidencie. Dobrá rada na záver? Pred cestou do zahraničia je dobré podrobne si naštudovať miestne pravidlá aj zvyky vodičov. Líšia sa podľa krajiny a čo nie je dôležité u nás môže byť považované za veľký priestupok u nás.

Viac v článku - Najlepší vodiči sú v Európe: Kto jazdí lepšie ako Nemci?

Aké sú tvoje skúsenosti s jazdením v zahraničí? Akú najvyššiu sumu si formou pokuty poštou zaplatil? V ktorej krajine si dostal svoju najvyššiu pokutu? Podeľ sa s nami o svoju vlastnú skúsenosť s jazdením v zahraničí v komentároch. Prajeme veľa šťastných kilometrov bez pokút na cestách doma i v zahraničí aj v týchto ťažkých časoch.

Zdroj: parkers.co.uk, motoroffence.co.uk, bussgeldkatalog.org, insurancefactory.co.uk

Pokuta zo zahraničia poštou domov

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Najvzácnejšia Toyota: Vyrobená z dreva bez klincov a skrutiekTáto vzácna Toyota bola vyrobená pred 4 rokmi. Čím zaujme? Všetkým. Použitým materiálom,...30. September, 2020
02Video: Najnebezpečnejšia zákruta v Poľsku - havária Na cestách u nás aj v zahraničí pribúda úsekov, ktoré vodiči označujú za mimoriadne...8. Október, 2020
03Toyota Yaris: Skvelé výsledky v crash teste!Osobné automobily na celom svete zdokonaľujú svoje systémy v oblasti bezpečnosti...2. Október, 2020