Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Poradňa: Ako sa postarať v zime o autobatériu?

Autobatéria je fixnou súčasťou auta. Je energetickým centrom, z ktorého sú napájané všetky elektrické spotrebiče. Batéria je tiež nutná na naštartovanie, časy, kedy sa auto dalo roztočiť kľukou sú už niekoľko desiatok rokov históriou. V zimách práve tento komponent nadmieru trpí, takže by nebolo na škodu udržiavať režim, ktorý mu pomáha vydržať viac.

JozefM v Rady a tipy
23.01.2021
Diskusia:
Sledujte nás na:

Poradňa: Ako sa postarať v...

Rady a tipy

Ako sa starať o autobatériu?

Britský autoklub RAC má šesť rád ako udržať akumulátor v čo najlepšom stave aj počas zimy. Tvrdí, že tieto jednoduché rady dokážu predĺžiť životnosť komponentu a tým znižujú celkové náklady na prevádzku vozidla.

1. Pravidelné jazdenie vrátane dlhších trás

Autobatéria sa postupne vybíja aj ak auto dlhšie nejde. Môžu za to stále aktívne snímače, ktoré sú nevyhnutné pre centrálne zamykanie, či alarm. Aj to je dôvod prečo batérii pomáha častejšie jazdenie aj na dlhšie trasy. Vtedy dokáže alternátor batériu nabiť úplne. A v takom stave je jej najlepšie.

2. Batériu treba pravidelne kontrolovať

Tak ako ostatné komponenty, aj batéria by mala prejsť kontrolou. Bežne to je súčasťou plánovaných servisných prehliadok. Ale niekedy nemusí byť zlé skontrolovať si ju aj mimo nich. Nové batérie majú také malé okienko, ktoré hovorí o stave a popis je priamo vedľa. Väčšinou zelená znamená, že batéria je v poriadku. Napätie batérie sa dá zistiť aj bežným meračom. S kapacitou je to horšie, na to sú špecializované prístroje.

3. Vyhnite sa úplnému vybitiu batérie

Úplné vybitie dokáže drasticky znížiť životnosť autobatérie. Vybíjanie môže byť následkom neštandardného odberu. Takým môže byť, napríklad, zapnuté vnútorné svetielko. Síce nemá veľký odber, ale ak je zapnuté dostatočne dlho, dokáže zbaviť akumulátor nabitého stavu.

4. Udržujte priestor batérie čistý

Nečistoty a vlhkosť dokážu tiež batériu poškodiť. Priestor pre ňu by mal byť teda čistý. Niektoré automobilky toto riešia samotným umiestnením batérie, ale v motorovom priestore sa nečistoty dajú nájsť.

5. Štartovanie cez káble môže spôsobiť problém s elektronikou

Prílišný nápor na akumulátor a celú elektrickú sústavu dokáže poškodiť elektroniku. Ale niekedy nie je iná možnosť. Preto sa odporúča štartovať prepojením s podobne veľkým autom s podobným akumulátorom. Najlepšie je však rozbehnúť motor špecializovaným štartovacím zariadením.

6. Nabíjajte batériu

Ideálny prípad je ak máte Ferrari a po zaparkovaní do garáže ho jednoducho pripojíte cez dodávanú nabíjačku. Pre nové modely je pripájací konektor umiestnený priamo na zadnom nárazníku. Ale ostatné autá treba na udržiavaciu nabíjačku napojiť po starom.

Poradňa: Ako sa postarať v zime o autobatériu?Zdroj: Autobazar.EU

Kde nájsť autobatériu?

Na túto otázku nie je univerzálna odpoveď. Veľa áut ju má pod kapotou, priamo v motorovom priestore. Ale sú autá, ktoré ju majú, kvôli rozloženiu hmotnosti v kufri. A niektoré ho majú pod nohami spolujazdca, prípadne pod spolujazdcovým, či vodičovým sedadlom. O umiestnení informuje návod, ktorý v autách často býva, alebo sa dá obrátiť na klasický google. Pri akomkoľvek aute sa dá jeho umiestnenie nájsť do 5 minút.

Čo ak je autobatéria vybitá?

Ak auto neštartuje, tak batériu netreba trápiť zbytočne. Ak je to možné, dá sa nabíjať priamo po odpojení v aute. Ale na to je najlepšie mať auto v garáži. Druhá možnosť je vybrať batériu a nabiť ju doma. V takom prípade treba rátať s tým, že auto už nebude zvládať zamykať centrálne.

Štartovanie káblami je aj napriek možnosti poškodenia citlivejšej elektroniky druhou možnosťou. Vtedy treba prepojiť kladné póly červeným káblom a čiernym následne záporné pól vybitej batérie s kostrou auta s nabitou batériou. Po naštartovaní treba odpojiť káble a nechať auto chvíľu bežať na voľnobehu. Odpájame najskôr mínusový pól šartovaného vozidla, potom kostru štartujúceho. Čierny kábel máme teda vyriešený. Červený odpojíme najskôr z kladného pólu auta, čo štartovalo a potom zo štartovaného auta.

Tretia možnosť je roztiahnuť auto druhým autom, zaradiť trojku, či štvorku a pustiť spojku. Avšak toto je možné s autami, ktoré sú staršie. Nové motory takéto štartovanie neuznávajú a pre nové naftové motory to môže byť smrteľné.

Poradňa: Ako sa postarať v zime o autobatériu?Zdroj: Autobazar.EU

Akú autobatériu kúpiť, keď tá stará skončí a aké sú druhy?

Autobatéria má určité parametre, ktoré musí spĺňať, aby zvládla naštartovať motorové vozidlo. K nim patrí hlavne kapacita a štartovací prúd. Tiež je dôležité, že niektoré autá so systémom štart-stop musia mať kompatibilné systémy. Reálne je najlepšie kúpiť takú ako tam bola od výroby, s presne rovnakými parametrami a skratkami. V praxi sú batérie nasledovné:

Olovené autobatérie

Úplne základný druh batérie je olovený akumulátor. Ten je najzastaralejšou technológiou, ktorá na trhu je. Výhodou je, že tieto akumulátory sú lacné. Ale sú náročné na údržbu. Treba v nich kontrolovať hladinu elektrolytu na báze kyseliny sírovej a dolievať do jednotlivých komôr, či skôr článkov, destilovanú vodu. Tento druh batérie sa však neodporúča pre moderné autá.

Autobatérie s prímesou kalcia

Táto technológia sa používa pre bezúdržbové akumulátory. V elektrolyte sú vápnikové výstuže, ktoré majú vyššiu pevnosť dosiek. Tento druh akumulátora zle znáša úplné vybitie. To ich môže trvale poškodiť, alebo zničiť.

AGM autobatérie

AGM je skratka od Absorbed Glass Mat, čo znamená, že klasický tekutý elektrolyt nie je v batérii vôbec. Je napustený v tkanine zo sklených vlákien, čo výrazne zvyšuje jeho bezpečnosť. Je tiež výkonný a absolútne bezúdržbový. Naviac pri ňom nie je problém úplné vybitie, znáša ho lepšie ako iné druhy. Tieto batérie sú vhodné najmä pre autá so systémom štart-stop. Nevýhodou je, že na nabitie treba iný druh nabíjačky, ktorý podporuje nabíjanie aj tejto batérie.

Gelové autobatérie

Gelové batérie tiež nemajú tekutý elektrolyt, ale majú ho vo forme kremičitého gélu, ktorý ho drží podobne ako sklené vlákna pri AGM. Tieto akukulátory sa menej sami vybíjajú, sú omnoho ľahšie a majú pri rovnakej kapacite menšie rozmery. To, že nevytečú znamená, že môžu byť inštalované aj v miernom náklone. Nie sú úplne optimálne pre vozidlá so systémom štart-stop a tiež potrebujú špeciálnu nabíjačku.

EFB autobatérie

Tieto batérie sú tiež vhodné pre autá so systémom štart-stop, ale nie sú tak dobré ako AGM. Je v nich stále klasický elektrolyt, ale majú schopnosť rýchlejšej reakcie ako klasické olovené akumulátory. Sú kompromisom medzi cenou a požadovanými vlastnosťami. Na rozdiel od AGM nie sú vhodné pre autá, ktoré podporujú rekuperáciu energie brzdením.

Pri kúpe akumulátora je teda vhodné poznať akú má technológiu, ale to nie je všetko. Je tiež dobré vedieť kapacitu a štartovací prúd. Avšak ani to nie je stále všetko. Batérie sa líšia aj umiestnením pólov, čo znamená, že si treba pozrieť ktorý je kde a naviac sú dôležité aj rozmery, aby batéria vôbec vošla do priestoru, ktorý je pre ňu určený. Veľkosť pólov je pre európske autá štandardná a tomu sa prispôsobili aj výrobcovia z iných kútov sveta. Na trhu existuje niekoľko značiek batérií a odporúčať konkrétneho výrobcu je trochu mágia.  Medzi tradičných výrobcov, s ktorými sa, väčšinou, nemá čo pokaziť patria Varta, Banner, Exide, Bosch, či Akuma. Ale to neznamená, že ostatní vyrobcovia nie sú kompetentní.

Poradňa: Ako sa postarať v zime o autobatériu?

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Aj staré Porsche 911 sa dá upraviť, presviedča o tom aj Ares DesignSinger je známy svojimi úpravami Porsche 911, ale väčšie šialenstvá stvára Rauh-Welt...20. Január, 2021
02Skúsili sme novú Daciu Sandero, je výrazným krokom vpredDacia predstavila nové Sandero a hneď spôsobilo takú menšiu senzáciu. Z auta, ktoré bolo...21. Január, 2021
03Test: Citroën C3 PureTech 110 – Pohodlie do mestaUž dávno nie je Citroën C3 tým, čím býval. Prvé dve generácie boli predsa také vyššie,...20. Január, 2021