Pozrite, o čo sme prišli. Limuzína od Tatrovky dizajnéra Petružela ohromila Česko i Slovensko
„Pri návrhu proporcií som sa inšpiroval u Tatier 87 a 603, predné partie kombinujú prvky modelov 603, 613 a 600. Boky trochu napodobňujú šesťstotrojku,“ povedal dizajnér Jan Petružela ešte pri odhalení Tatry 60E.
Tatra 60E (Jan Petružela,...
Auto-moto zaujímavosti
Už na prvý pohľad je táto Tatra výnimočná. 5 metrov dlhý liftback s pôsobivými krivkami drtí konkurenciu aj detailmi, ktoré sú zreteľne zobrazené na historických modeloch kopřivnickej automobilky. Nenechaj si ujsť modernú chuťovku s nádychom histórie, ktorá dizajnom schová do vrecka konkurenciu zvučných mien.
Zdroj: Jan Petružela
Moderný dizajn s dotykom histórie
V tomto koncepte sa snúbi poctivo prepojený mix moderného dizajnu s dotykom histórie, ktorý ocení nielen divák, pamätajúci si úspechy tatrovky. Český dizajnér predstavil revolučnú novinku, aká sa v modernom automobilovom svete už tak často nevidí. Výrazný detail predstavuje zadnú plutvu, prvok známy z niekoľkých historických tatroviek. „Integroval som do nej brzdové svetlo, časť plutvy by navyše mohla fungovať aj ako anténa,“ hovorí autor dizajnového návrhu. Zadný difúzor a kolesá s aerodynamickými krytmi odkazujú na ikonickú Tatru 613.
Zdroj: Jan Petružela
Tatra 60E
Poďme si zaspomínať a pripomenúť si zaujímavé fakty z histórie automobilky Tatra. Ako dlho už česká automobilka nevyrába osobné vozidlá? Posledná osobná tatrovka zišla z výrobnej linky v podobe modelu 700, ktorý sa vyrábal v rokoch 1996 až 1999. Poslednou verziou bolo prevedenie 700-2. Táto verzia sa od staršieho modelu líšila väčším a výkonnejším motorom. Pohon zabezpečoval 4,4-litrový osemvalec s výkonom 172 kW. Tatra aj Škodovka v tých časoch chystali príchod krásneho kupé. Do výroby sa však nikdy nedostalo. Tatra 700 bola evolúčným dielom z legendárnej Tatry 613, ktorej produkcia začala v roku 1974. A predajný trhák to nebol, za 3 roky produkcie sa vyrobilo len pár kusov. Niektoré zdroje uvádzajú 62, 69, či 75 exemplárov. V roku 1999, pred nejakými 25 rokmi, výroba definitívne skončila.
Zdroj: behance.net/Jan Petružela
Český dizajnér predviedol skvost
„Osobné tatry, hlavne modely 603 a 613, mám rád od detstva, a keď automobilka prestala - z pochopiteľných dôvodov - s ich výrobou, bol som z toho smutný. Boli to zaujímavé vozidlá s vlastným charakterom a s ukončením ich produkcie prišiel automobilový svet o časť rozmanitosti. Vždy som si hovoril, že by sa mohol nájsť niekto, kto by bol ochotný investovať prostriedky do obnovenia aspoň malosériovej výroby. Zvlášť v dnešnej dobe, keď ľudia kupujúci luxusné vozidlá túžia po niečom výnimočnom a neopozeranom, by si mohla moderná osobná Tatra nejakých zákazníkov nájsť,“ hovorí Len Petružela.
TIP: Historické vozidlá značky Tatra nájdete aj na inzertnom portáli Autobazar.EU
Kto je dizajnér novej osobnej tatrovky?
Ján Petružela sa narodil v roku 1985 a zaujíma sa o autá celý život.
„V detstve som ich začal kresliť a na konci strednej školy som sa dostal krátko do kontaktu s dizajnérom Pavlom Huškom, ktorý bol z odboru prvý, kto moje výtvory videl. V prvom a druhom ročníku štúdia na Fakulte dopravnej ČVUT v Prahe som navštevoval hodiny designu, ktoré viedol Václav Kráľ. Ten mal k designu úplne odlišný prístup ako pán Hušek, naučil ma dbať na techniku a ergonómiu. Po jeho smrti prevzal výučbu predmetu Stanislav Hanuš,“ hovorí so záujmom o príbehu vzniku svojho auta.
Kam smerovali jeho ďalšie kroky? Po dokončení magisterského programu v roku 2011 začal pracovať ako modelár 3D povrchových plôch v Mladej Boleslave vo firme MBtech a na konci roka 2014 v rámci spoločnosti prešiel do Nemecka. Podľa profilu na sieti Behance pôsobí v MBtech Group doteraz ako Class-A Surface Designer.
Koľko času si vyžiadali práce na koncepte?
Nádejný dizajnér už má skúsenosti s viacerými projektmi. Pracoval aj na modelovaní vozidiel značiek Mercedes-Benz, Volkswagen, Rolls-Royce a BMW, autobusoch Mercedes-Benz a Setra, interiéroch aj exteriéroch, konceptoch aj produkčných vozidlách. Prácu na svojom vlastnom koncepte začal v roku 2019.
„Dotiahnuť model na prezentovateľnú úroveň, kedy som si po niekoľkomesačných pauzách hovoril, či má cenu sa k projektu ešte vracať, bola nakoniec najväčšia výzva,“ hodnotí Ján pre médiá.
Zdroj: behance.net/Jan Petružela
Povedie úspech k produkcii?
Ako predstava modernej osobnej tatrovky naberala reálne kontúry, bolo stále jasnejšie, že toto je správna cesta.
„Pre malosériovú výrobu by auto potrebovalo ešte niekoľko optimalizačných úprav, štandardné B-stĺpiky, možno aj zrkadlá miesto kamery. A samozrejme interiér." toľko k úpravam podľa autora. Dizajnovo ide o mimoriadne zaujímavý automobil.
„Pri návrhu proporcií som sa inšpiroval u Tatier 87 a 603, predné partie kombinujú prvky modelov 603, 613 a 600. Boky trochu napodobňujú „šesťstotrojku“ - najmä chrómová lišta ukrývajúca kľučky dverí, ktorá prechádza do prelisu, ktorý svojim tvarom odkazuje nasávanie vzduchu na Tatre 603. Tento tvar sa opakuje aj na bočnom presklení v oblasti D-stĺpika, kde končí chrómová lišta vychádzajúca z krytov kamier,“ opisuje detaily Jan Petružela.
Konečne Tatra, ktorú chceme!
A čo znamená označenie Tatra 60E? Písmeno E evokuje elektrický pohon, ale naznačuje tiež pri obrátení podobnosť s číslom 3, čo odkazuje na predchodcu Tatru 603.
Napriek tomu, že v čase odhalenia dizajnu pred rokmi sa tento automobil dočkal ohromujúcej pozornosti českej i slovenskej verejnosti, Tatra 60E sa nedočkala realizácie. V súčasnosti je nanajvýš nepravdepodobné, že by sa Tatra 60E dostala do výroby, hoci len v malom množstve.
Zdroj: behance.net/Jan Petružela