Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

SEAT Leon zväčšuje displeje a predvádza utajený facelift

SEAT Leon je stále evergreenom, ktorý je na našom trhu považovaný priam za ikonu. Je to hatchback, ktorý zaujal vo svojich viacerých generáciách početné publikum priaznivou cenou a celkom dynamickým prevedením. Aktuálna, už štvrtá, generácia však našla svojho súrodenca v automobilke Cupra. Obidve autá, pokrvní bratia, sú teraz vo fáze vylepšenia. Akurát SEAT nepotrebuje nič robiť so vzhľadom zvonka.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
17.05.2024
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: SEAT

SEAT Leon zväčšuje...

Auto-moto zaujímavosti

Inovovaný SEAT Leon sa od svojho pôvodného prevedenia takmer vôbec nelíši. Aspoň nie výrazne. Veď načo by sa odlišoval, keď už pôvodná verzia vyzerala vynikajúco a ukázala dynamiku a eleganciu zároveň? Najväčšou exteriérovou zmenou bude prvýkrát použitie nových voliteľných maticových LED svetlometov, ktoré ešte lepšie osvetlia vozovku a prinesú väčšiu bezpečnosť v temných časoch.

Omnoho väčší skok vpred hlási interiér. V základnej výbave bude mať dotykový displej s najnovšou verziou operačného systému a s uhlopriečkou 10,4 palca. Doteraz sme mali základ 8,25 palca a za príplatok bol displej s uhlopriečkou 10,25 palca. Ale môžeme pokračovať.

SEAT Leon zväčšuje displeje a predvádza utajený faceliftZdroj: SEAT

Väčší displej v ponuke bude mať uhlopriečku až 12,9 palca a ponúkne tak lepšie zobrazenie s väčšími písmenkami aj pre tých, čo už horšie vidia. Veľkou zmenou môže byť aj možnosť bezdrôtového rýchleho nabíjania výkonom až 15 W. Vráťme sa ale ku informačno-zábavnému systému. SEAT mal veľa kritiky za slidery pod displejom. V noci totiž nebolo vidieť, kam dávate prsty. Po novom sú už aj tieto slidery podsvietené.

Ale tým Leon rozhodne nekončí. Ďalšia výrazná zmena sa udiala pod prednou kapotou. Trojvalcový motor je fuč a nahradí ho vylepšený 1,5-litrový štvorvalec, ktorý prinesie výkon 85 kW (115 k) miesto trojvalcových 81 kW (110 k). Tu však môžeme čakať omnoho väčší krútiaci moment a lepšie dynamické parametre. Vďaka vypínaniu valcov bude zase adekvátna aj spotreba. V preklade, spotreba bude nízka. Krútiaci moment sa totiž dostáva až na 220 Newton metrov, čo je o 20 Newton metrov viac ako litrák predtým a spotreba by sa mala hýbať medzi 5,3 a 5,8 litrami.

SEAT Leon zväčšuje displeje a predvádza utajený faceliftZdroj: SEAT

Rovnaký motor bude dostupný aj s mild hybridom, ale ten bude mať výlučne automatickú prevodovku. Okrem tohto výkonu má v ponuke aj 110 kW (150 k). Na výber bude určite aj dvojlitrový naftový agregát. Ale ten sa na náš trh dostane až neskôr.

Výraznou novinkou v ponuke, ktorá tiež príde časom, bude aj nový plug-in hybrid s 1,5-litrovým spaľovacím agregátom a väčšou batériou s objemom, či skôr kapacitou až 19,7 kWh. Samotný benzínový motor v tomto tandeme má výkon 110 kW (150 k) a elektromotor dosahuje 85 kW (115 k). To by malo autu udeliť dojazd viac ako 100 km na plné nabitie batérie. Celkový výkon vozidla je 150 kW (204 k) a predvádza najväčšiu dynamiku. Dobíjanie bude možné nielen striedavým prúdom s výkonom až 11 kW, ale aj jednosmerným prúdom s výkonom 50 kW.

SEAT Leon zväčšuje displeje a predvádza utajený faceliftZdroj: SEAT

SEAT už oznámil aj základné ceny niektorých verzií novinky. Úplne základná cena pre verziu Style s manuálom a výkonom 85 kW (115 k) z 1,5-litrového motora bude 21 490 €. Je to ale cenníková cena, ktorá sa dá posunúť nižšie vďaka akciovej ponuke. Výbava Style Family s týmto prevedením stojí 20 990 €. Ak by ste chceli automat, tak si priplatíte 2 400 €, ale automat je spojený s mild hybridom. V prípade potreby väčšieho výkonu môžete siahnuť po Style Family za 25 520 € už s výkonom 110 kW (150 k).

Výbava FR Max, ktorá je znova akciová, je zaujímavá tým, že aj pre výkonnejšie TSI prinesie manuálnu prevodovku. V takom prípade zaplatíte 22 990 €, čo sa dá považovať za vynikajúcu hodnotu za peniaze.

Výraznou výhodou SEATu Leon oproti bratovi s logom Cupra je rozhodne použitie aj manuálnych prevodoviek pre 1,5-litrový motor. Cupra totiž hrá na exkluzivitu a preto sa snaží s automatickými prevodovkami. Výhodou Leonu bude nesporne aj nižšia cena. No a čo ich odlíši najviac? Cupra Leon a SEAT Leon odlíši hlavne tvar prednej časti, kde tradičná automobilka prináša klasické a konzervatívno-dynamické prevedenie. Leon tým stále ostáva v záujme zákazníkov a dokáže stále prilákať nejedného záujemcu vďaka svojmu pomeru ceny a úžitkovej hodnoty.

SEAT Leon zväčšuje displeje a predvádza utajený faceliftZdroj: SEAT

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01850 l kufor za 22 000 €: Berlingo - nafta aj benzínNový Citroën Berlingo ponúka vlastnosti, ktoré málokto dokáže prekonať. Praktické možnosti...4. Máj, 2024
02Nový Opel Frontera hlási odklon od tradíciíOpel oživuje označenie Frontera. Nový model prichádza stále s určitými terénnymi...15. Máj, 2024
03Cupra vylepšuje modely Leon a Formentor narazVytvoriť novú značku Cupra bol od automobilky Seat a celkovo koncernu Volkswagen geniálny...30. Apríl, 2024