Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Suzuki ukázalo svoje eso segmentu B, nový Swift

Život Suzuki Swift veľmi zaujímavý, Automobilka predstavila jeho štvrtú generáciu na modernej báze. Predtým ale boli ešte minimálne dve, takže celkovo by to mohla byť kľudne aj šiesta, ale väčší zásah mala práve od roku 2005. Nová generácia má byť ešte lepšia ako kedykoľvek doposiaľ a má ukázať všetky silné stránky, nielen z pohľadu vizáže, ale tiež s novými technológiami.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
17.06.2024
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Suzuki ukázalo svoje eso...

Auto-moto zaujímavosti

Zmeny nie sú zásadné, ale zároveň dávajú tušiť, že toto nebude iba obyčajná modernizácia, je to kompletne nová generácia. Vozidlo vyrábané v Japonsku chce byť stále konkurencieschopné a chce byť v triede relevantným hráčom.

Vozidlo segmentu B v portfóliu prichádza s novou generáciou. Swift si síce zachováva určite línie predchodcu, ale je kompletne nový. Automobilka prepracovala tvary a stavila na aerodynamické prevedenie, čo vidno nielen na prednom nárazníku, ale vlastne na celom novom vozidle.

Segment B je základným ťažiskom vo viacerých trhových sférach sveta. Vidno to na celkovom predaji 9 000 000 kusov odkedy v roku 2005 prišla úplne nová architektúra a vtedy úplne nová generácia modelu. Odvtedy už máme spomenutú štvrtú generáciu, ak nerátame tie, ktorých je plné Maďarsko, a auto je lepšie ako doposiaľ. Pritom je úspešné aj na Slovensku. Za ten čas sa podarilo predať viac ako 14 000 kusov.

Suzuki ukázalo svoje eso segmentu B, nový SwiftZdroj: Autobazar.EU

Poznávacím znamením nového Swiftu bude oválna čierna maska chladiča a výrazná bočná línia ťahajúca sa od predných svetlometov, až po tie zadné. Menej výrazné budú rozšírené blatníky a v najvyššej výbave 16-palcové zliatinové disky s brúseným povrchom. Dôležité je, že Swift bude mať vždy predné LED svetlomety s novým svetelným podpisom v tvare písmena L. A zadné svetlomety budú mať tiež rovnakú technológiu. 

Suyuki zapracovalo na aerodynamike nielen vrchom karosérie, ale nové sú aj kryty spodnej častim, podvozkovej, ktoré majú usmerňovať tok vzduchu adekvátne pre zníženie odporov. Práve týmto sa podarilo znížiť odpory spodnej časti až o 6,5%.

Pri vonkajšej prezentácii Suzuki Swift treba vedieť, že prichádza so zaujímavými odtieňmi karosérie a základom bude červená metalíza. Na želanie môžete mať aj dvojfarebné lakovanie s čiernou strechou. To všetko je ešte podporené tromi stupňami vybav, ktoré prezentujú úplne iné disky, ale o tom neskôr.

Suzuki ukázalo svoje eso segmentu B, nový SwiftZdroj: Autobazar.EU

Interiér vyzerá modernejšie a predvádza dvojfarebnú prístrojovú dosku s vyvýšeným displejom, presne podľa aktuálnych ergonomických požiadavok. Zaujímavé, ale trochu zvláštne, bude digitálne ovládanie aj manuálnej klimatizácie. Preto platí jediné, zvoľte rovno automatickú klimatizáciu. Nové Suzuki Swift ukazuje celkom veľkorysé vnútorne pomery na svoju dĺžku. Batožinový priestor atakuje objem 265 litrov a po sklopení zadných operadiel má až 600 litrov. Operadla sú pritom delené v pomere 60:40.

Informačno-zábavný systém využíva 9-palcový dotykový zobrazovací prvok, na ktorom je štandardne navigácia, ale aj informácie o jazde. Ako sekundant mu asistuje druhý displej v strede medzi okrúhlymi prístrojmi. Automobilka hovorí, že nový systém zvláda bezdrôtové zrkadlenie Android Auto aj Apple CarPlay, ale má aj bezplatne aktualizácie vstavaných máp až na 7 rokov. To všetko je ešte okorenené aplikáciou Suzuki Connect, cez ktorú môžete monitorovať stav vozidla na diaľku. 

Pohon nového Swiftu bude pod taktovkou úplne nového motora. Ale pozrime sa najskôr na to, s čím je spojený. Na výber bude z 5-stupňovej manuálnej prevodovky, alebo z bezstupňovej CVT. V ponuke bude, samozrejme, aj pohon všetkých štyroch kolies Allgrip, ktorý aktivuje zadný diferenciál pri preklze predných kolies. Využíva na to viskóznu spojku a pridáva trakciu najmä na nespevnených povrchoch. Suzuki Swift predvedie znova aj mild hybridný systém SHVS s výkonom 2,3 kW a krútiacim momentom 60 Newton metrov. Pomáha motoru pri zrýchlení a znižuje emisie, pričom svoju energiu získava pri spomaľovaní. Taká klasika.

Suzuki ukázalo svoje eso segmentu B, nový SwiftZdroj: Autobazar.EU

Najväčší šokom bude určite úplne nový motor. Navonok sa javí veľmi podobne, dokonca má aj rovnaký objem, na centimeter kubický presne, 1197 cm³. Ale zameniť si ich nemôžete. Nový motor je trojvalec a ponúka výkon 60,9 kW (83 k) pri 5700 otáčkach. Krútiaci moment bude až 111,8 Nm pri 4500 otáčkach. Aj na základe tohoto sa podarilo znížiť emisie až o 10%. Reálne by sa mala znížiť aj spotreba. Dôležitým faktom, pri novom motore, je, že má nižšie podiely pevných častíc. K tomu sa ešte pridáva aj filter pevných častíc, znižujúc ich na úplné minimum. A teraz sa pozrime na výbavy.

Suzuki Swift GL

Základnou verziou Suzuki Swift bude výbava GL, ktorá prinesie napríklad adaptívny tempomat, či zadnú parkovaciu kameru štandardne. Taktiež bude mať sledovanie mŕtveho uhla a rôznych asistentov, vrátane upozornenia na vybočenie z jazdného pruhu, či upozornenia na situáciu za vozidlom. Komfort určite zlepší klimatizácia a v štandardnej výbave bude aj automatické svietenie, trojramenný volant s poťahom z umelej kože, ale aj tónované sklá. Už v štandardnej výbave bude Suzuki Connect. Základná cena tejto verzie bude 16 140 €. Ak sa pozriete správne, GL odprezentuje iba puklice s plechovými diskami.

Suzuki Swift GL+ 

Stupienok vyššie bude stáť 17 300 € a za príplatok dostanete predné sklá odrážajúce infračervené žiarenie, či kožený poťah volantu. Pribudne aj niekoľko ďalších reproduktorov, ale aj výškovo nastaviteľné sedadlo vodiča, vyhrievané predné sedadlá a 16-palcové zliatinové disky. Klimatizácia bude aj pre GL+ stále manuálna ovládaná cez displej.

Suzuki Swift GLX

Absolútnym vrcholom, za 18 390 €, bude prevedenie GLX, ktoré výbavu obohatí o automatickú klimatizáciu, či 16-palcové zliatinové disky s brúseným povrchom. Zrkadlá budú elektrický sklopné a získajú aj vstavané smerovky. Výrazným vylepšeným bude použitie ventilácie s výduchmi pre zadných pasažierov a z bezpečnostného hľadiska bude pozitívom určite výškové nastavenie predných bezpečnostných pásov.

Suzuki ukázalo svoje eso segmentu B, nový SwiftZdroj: Autobazar.EU

Nová generácia Suzuki Swift je u predajcov dostupná už teraz a na výber je z mnohých prevedení. Suzuki má totiž iný štýl predaja ako väčšina automobiliek. Auto máte hneď, lebo si môžete vybrať z naozaj štedrej skladovej ponuky. Nie je to o zdĺhavom objednávaní a hľadaní správnej konfigurácie. Zvolíte výbavu, zvolíte farbu, hotovo. Práve tento jednoduchý prístup môže byť pre niektorých zákazníkov menej mätúci ako siahodlhá kombinácia každého jedného príplatkového prvku.

Suzuki Swift stále patrí do segmentu B, čo znamená veľmi silných konkurentov. Medzi tými najvýznamnejšími budú určite Dacia Sandero, ale aj Škoda Fabia, Renault Clio, Hyundai i20, Kia Rio, vlastne väčšina automobiliek ešte stále drží v ponuke aj tieto malé vozidla. Jeden z mala, kto na túto triedu zanevrel, je Ford. Fiesta už totiž dožila.

A čo je najlepšie na Suzuki Swift? Fakt, že malé autá ešte rozhodne nepovedali posledné slovo. Keď ho automobilka predstavila teraz, tak môžeme čakať, že minimálne 7 rokov sa na trhu ohreje.

Suzuki ukázalo svoje eso segmentu B, nový SwiftZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Cupra Born VZ je nový vrchol ponuky modelu a aj tak jazdí Hothatche sú modla tých, ktorí jazdia denne a potrebujú praktické auto, ale zároveň chcú...14. Jún, 2024
02Slovenská premiéra Fordu Mustang GT v ŽilineNový Ford Mustang si ako miesto slovenskej premiéry vybral areál žilínskeho letiska. Ford...8. Jún, 2024
03Ktoré miesto v aute je najbezpečnejšie? Otázka, ktorá zaujíma vodičov asi odjakživa. Hovorí sa, že miesto spolujazdca patrí k...14. Jún, 2024