Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka ×
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Test: Ford Focus Active kombi - Dobrodružné galoše

Automobilka Ford už model Focus modernizovala a to znamená, že vozidlo je na trhu už dostatočne dlho na to, aby sa dostalo do druhej polovice životného cyklu. Prichádza s vylepšeniami nielen zvonka, ale najmä zvnútra. Toto auto je ešte lepšie ako pred modernizáciou a to aj napriek faktu, že už u nás nie je dostupný 1,5-litrový benzínový trojvalec.

JozefM v Testy
26.04.2023
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Ford Focus Active kombi

Testy

My sme sa pozreli na jednu z najviac univerzálnych verzií modelu. Je ňou kombi s dobrodružným vzhľadom verzie Active. Ten prináša rôzne vylepšenia, ale tie sú hlavne v exteriéri. Pod kapotou je dobre známy litrový trojvalec, ktorý ale spolupracuje s automatickou prevodovkou a po novom aj mild hybridom. Toto auto teda mieri na pozície Škody Octavia Scout.

Focus ako má byť

Ford jemne modernizoval zovňajšok modelu a priniesol úplne novú prednú časť S LEDkovými svetlami a iným tvarom prednej masky chladiča. Aj keď toto vozidlo vyzeralo veľmi dobre už pred modernizáciu, nové vyzerá azda ešte lepšie s ostrejšie tvarovanými líniami svetiel a viac vertikálnym prevedením celého dizajnu frontálnej časti.

A to je všetko, priatelia! Viac inovovať a meniť naozaj nebolo treba, možno sú ešte trochu iné zliatinové disky, ale aj tie sa až príliš podobajú na predchádzajúce alternatívy. Plastové lemovanie spodnej časti karosérie k vozidlu sedí úplne dokonale a práve verzia Active je jedna z najlepších, ktorú Ford v súčasnosti pre Focus ponúka. Pri tejto karosérii je dokonca ešte lepšia ako ST line.

Test: Ford Focus Active kombi - Dobrodružné galošeZdroj: Autobazar.EU

Tradičné proporcie kombi ukazujú, že táto karoséria má stále čo povedať a pri kombinácii tmavosivých lemov s modrou farbou zvyšku vytvára požadovaný kontrast, ktorý by pri sivej, možno až čiernej farbe úplne zanikol. Povedzme si to priamo, na kombi sa hodí výzor Active a na hatchback hlavne ST line. Hatchbacku línie, či skôr úpravy na štýl SUV zásadne nesadnú.

Priestor na konkurencieschopnej úrovni

Vnútro inovovaného kusu charakterizuje špecialita verzie Active. Špeciálne Áčka na operadlách sú naozaj vyhradené len pre túto alternatívu v ponuke. Automobilka však zachovala veľkostné pomery a dá sa ľahko skonštatovať, že interiér je naozaj štedrý. Za vodiča s výškou 1,8 m si bez problému sadne rovnako vysoký pasažier a nemá problém ani s priestorom na hlavu. Ďalším pozitívnym bodom vozidla je určite aj batožinový priestor s objemom 635 litrov v základnom stave. Po sklopení zadných operadiel sa dá získať priestor s objemom až 1 410 litrov, čo tiež použiteľné aj na sťahovanie z internátu, či bytu prenajatého na semester.

Toto však ostalo už z pôvodnej verzie. Nová verzia prináša inovovanú prístrojovú dosku. Zmizli ovládače klimatizácie a miesto nich je lišta s pár tlačidlami a všetky ostatné ovládacie prvky sústreďuje nový displej. Nový displej, nový systém, nový život. Život s upravenými líniami vozidla v interiéri je celkom jednoduchý a softvérovo sa podarilo spraviť výrazný krok vpred najmä vďaka pridaniu bezdrôtového zrkadlenia mobilných telefónov. Pred vodičom je ešte jedna novinka, ktorou je digitálny panel miesto ručičkových ukazovateľov.

Test: Ford Focus Active kombi - Dobrodružné galošeZdroj: Autobazar.EU

Ale tým zmeny nekončia. Ford siahol aj na volič automatickej prevodovky. Kým pred faceliftom malo toto auto kruhové ovládanie prevodovky, po facelifte je to tradičnejšia páka, ktorá automaticky vždy skĺzne do režimu L. Nie je výrazný rozdiel v hmate a pocite pri zaradení jazdy vpred a zvolení špeciálneho režimu pre jemný terén. Inak sa režimy ostatných detailov prepínajú tlačidlom pri radiacej páke. Fordu tu nie je veľmi čo vyčítať a všetky detaily a všetky ovládacie prvky sú logické a ergonomický dobre zvládnuté.

Liter musí stačiť, keď pomáha mild hybrid

Jedna veľká novinka sa objaví aj pod kapotou tohto modelu. Ford využíva pri litrovom trojvalci technológiu mild hybrid, ktorá by mala pripraviť nižšiu spotrebu a trochu lepšie dynamické parametre. Na výkone sa to až tak neprejavilo, motor má stále rovnakých 92 kW (125 k) a v tomto prípade spolupracuje so 7-stupňovou dvojspojkovou automatickou prevodovkou.

Jazda s Focusom s týmto nastavením sa dá nazvať príjemnou a veľmi vyrovnanou. Ford docielil, že aj napriek komfortu podvozku dokáže auto veľmi dobre podržať v zákrutách. Pri vozidlách s týmto logom sme na podobné situácie zvyknutí a keby to bola deviácia, tak vtedy by sme mali problém.

Test: Ford Focus Active kombi - Dobrodružné galošeZdroj: Autobazar.EU

A čo teda robí mild hybrid so spotrebou? Nie je to extrémne slávny výsledok, lebo hodnoty sú skôr podobné tým, ktoré predvádzal aj predchádzajúci model bez mild hybridu. Ak máte veľký podiel v diaľnic, tak sa pripravte na čísla okolo 7 litrov. Stále s autom, ktoré má 92 kW (125 k) a takúto veľkosť môžete hodnoty rešpektovať. Ak jazdíte mimo diaľnic, tak sa viete priblížiť 6 litrom, ale stále sú to rovnaké čísla ako mala pôvodná verzia. Táto alternatíva je však výrazne prepracovaná a zjavne by mala byť trvácnejšia, to znamená, že vám toto auto vydrží dlhšie.

Odporúčaná verzia

Z ponuky Focusu je veľmi ľahké si vybrať. Ak chcete hatchback, tak je optimum siahnuť rovno po alternatíve označenej ST s 2,3-litrovým benzínovým štvorvalcom. Ak vyberiete kombi, tak toho veľmi na výber nemáte, litrový trojvalec je asi optimálnou voľbou a vizáži modelu sa nesmierne hodí doplnok vo forme plastových lemov. Možno práve toto je optimálna konfigurácia vozidla. Focus kombi krajší nikto nakonfiguruje.

Test: Ford Focus Active kombi - Dobrodružné galošeZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Focus kombi najmä s výbavou Active predvádza, že chce byť univerzálnym automobilom, ktoré prinesie aj možnosť jazdy mimo spevnených ciest, aspoň čiastočne, keďže nemá v pohon všetkých 4 kolies. To by mohlo ako konkurenciu pasovať niektoré verzie Škody Octavia Combi Scout, ale aj Volkswagen s jeho modelom Golf Variant Alltrack by mohol niečo povedať v tomto boji. Z Kórei takéto alternatívy nemáme a Toyota Corolla Trek už v ponuke nie je, takže týmto máme konkurentov vybavených.

Dobré auto, cena dnešná

Ceny všetkých áut narástli. Už sú preč časy, kedy takto vybavený Focus stál 25 000 €, tento kus stojí tesne cez 36-tisíc bez akýchkoľvek zliav v cenníkovej cene. Automobilka však pripravila veľmi príjemnú konfiguráciu vozidla a na jej dosiahnutie netreba príliš veľa príplatkov. S Focusom získate nielen praktické kombi, ale aj dostatočný jazdný potenciál pre dynamickejšie presuny. Aspoň to hovorí nastavenie podvozku. Motoru na toto dynamické vyžitie chýba ešte asi 20 kW (27 k).

Test: Ford Focus Active kombi - Dobrodružné galošeZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+dobre vyzerá
+nastavenie podvozku
+vnútorný priestor

-toto je maximum ponuky motorov okrem ST
-už to nie je kombi za 25 000 eur
-nemá pohon všetkých kolies

Tabuľka s technickými údajmi

Ford Focus Active kombi Design 1,0 MHEV A7

Motor

R3 benzín MHEV

Objem

999 cm3

Výkon

92 kW (125 k) pri 6000 ot/min

Krútiaci moment

170 Nm pri 1400-4500 ot/min (mHEV 210 Nm)

Prevodovka

Automatická sedemstupňová, dve spojky

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

195 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

10,2 s

Spotreba (WLTP)

5,3-6,6 l/100km

Emisie

121-149 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4693 mm

Šírka

1825 mm

Výška

1536 mm

Rázvor osí kolies

2700 mm

Objem batožinového priestoru

635/1410 l

Objem palivovej nádrže

52 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1451/554 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Mercedes-Benz GLC 220d - Posúvanie stále vyššieKaždé auto rastie, preto vznikajú nové a menšie vozidlá. Pri raste triedy ML vznikla nová...29. Marec, 2023
02Test: DS9 E-Tense 4x4 360 - Inakosť exkluzivityZnačka DS Automobiles začínala svoju životnú púť použitím bývalých modelov Citroën, ktoré...1. Marec, 2023
03Test: Alfa Romeo Tonale 130 TCT - Nádhera všetko zatieniVyzerá to tak, že modely Alfa Romeo sa na našich cestách budú objavovať čoraz viac. Je to z...15. Marec, 2023