Video: Ako fungujú traktory bez vodiča?

Pred pár rokmi by nikoho ani nenapadlo, že si raz predstavíme autonómne kamióny alebo poľnohospodárske stroje. Privítajme nový míľnik v autonómnych technológiách, ktorý zvýši efektivitu práce! Ako fungujú traktory bez vodiča? Sleduj video!

rufus v Video sekcia
17.09.2016
Diskusia:

Video: Ako fungujú...

Video sekcia

Nie je to tak dávno, čo svet zaplavili informácie o príchode samoriadiacich vozidiel. Dnes tu máme pestrú ponuku konceptov a skutočných modelov. Pred pár rokmi by nikoho ani nenapadlo, že si raz predstavíme autonómne kamióny alebo poľnohospodárske stroje. Privítajme nový míľnik v autonómnych technológiách – autonómne traktory!

Mapovanie terénu a dispečing sú pre fungovanie strojov bez vodičov kľúčovéZdroj: Rovnaký ako zdroj údajov uvedený pod článkom

Traktorista vs. autonómne technológie

Keď je reč o poľnohospodárskej technike a produktivite práce, treba počítať s obmedzeniami, ktoré vyplývajú z pozície traktoristu. Ako každý pracovník aj traktorista nemôže vykonávať svoju prácu nepretržite a potrebuje čas na spánok, jedlo a oddych. Kvôli počasiu a efektivite práce idú stroje na pole v skorých ranných hodinách a traktoristi často pracujú až do neskorých nočných hodín.

Traktor New Holland T8 NHDriveZdroj: Rovnaký ako zdroj údajov uvedený pod článkom

Zvýšená výkonnosť a efektivita práce

S počtom hodín za volantom sa spája aj znížená výkonnosť a pozornosť traktoristu. Túto problematiku dokážu vyriešiť autonómne traktory. S ich príchodom by dokázala poľnohospodárska technika pracovať nepretržite, v čase kedy to bude potrebné. O slovo sa hlásia 2 nové koncepty autonómnych traktorov, ktoré presvedčia aj odporcov samoriadiacich technológií.

S príchodom autonómnych traktorov by dokázala poľnohospodárska technika pracovať nepretržite, v čase kedy to bude potrebnéZdroj: Rovnaký ako zdroj údajov uvedený pod článkom

Case IH Magnum

Predstavme si efektivitu práce traktora, ktorý dokáže podávať výkon takmer neobmedzene po celých 24 hodín. To je prípad zaujímavého modelu Case IH Magnum. Ide o plne automatizovaný traktor schopný samostatnej prevádzky bez dozoru vodiča. Je skonštruovaný a navrhnutý tak, aby sa dokázal na pole sám dostať a zorať ho bez prítomnosti vodiča.

Autonómny traktor spoločnosti CNH IndustrialZdroj: Rovnaký ako zdroj údajov uvedený pod článkom

Case IH MagnumZdroj: Rovnaký ako zdroj údajov uvedený pod článkom

Ako funguje traktor bez vodiča?

Jeho operovanie v teréne zabezpečuje systém optických, laserových a ultrazvukových senzorov. Pomocou nich dokáže presne mapovať svoje okolie a zaznamenať nebezpečné prekážky.  Ak vo svojom okolí zaznamená prekážku, bude sa snažiť jej vyhnúť, prípadne pred ňou zastaviť.  Bláznivé? Už čoskoro realita!

New Holland T8 NHDrive pri práciZdroj: Rovnaký ako zdroj údajov uvedený pod článkom

New Holland T8 NHDrive

Druhý traktor ponúka reálnejšiu víziu. New Holland T8 NHDrive predstavuje ďalší krok v zmene pohľadu na poľnohospodárske práce. Vďaka tomu, že samoriadiace schopnosti využije až mimo cesty, predpokladá sa, že osloví odporcov autonómnej techniky. Prínáša hneď 2 veľké výhody, neohrozí premávku a dokáže zefektívniť prácu na poli. Traktor má bežnú kabínu určenú pre vodiča, vodič však plní na poli skôr funkciu dozoru a kontrolóra, pričom môže v prípade potreby so strojom jazdiť alebo ho na čas opustiť. Na pole sa síce nedokáže sám prepraviť, ale ponúka zaujímavé možnosti využitia za dodržania súčasných legislatívnych pravidiel.  

Traktor New Holland T8 NHDriveZdroj: Rovnaký ako zdroj údajov uvedený pod článkom

Jediná podmienka

Jedinou podmienkou ich využitia je dokonale zmapovaný priestor, kde budú tieto traktory svoju prácu vykonávať. To by nemusel byť žiaden problém. Väčšina poľnohospodárskych úsekov a rozsiahlych polí, ktoré by myšlienka autonómnych mohlo osloviť a ich použitie by bolo mimoriadne efektívne, už dnes je zmapovaná. Okrem toho mapovanie priestoru už v dnešnej dobe zvládajú aj menej dokonalé zariadenia a dokonca aj záhradná technika!

Dispečing a správa z centrályZdroj: Rovnaký ako zdroj údajov uvedený pod článkom

Otázniky

S technických parametrov sú zatiaľ k dispozícii len strohé údaje. Oba traktory majú naftové motory disponujúce výkonom 419 koní a dosahujú maximálnu rýchlosť 50 kilometrov za hodinu. Jedinými otáznikmi bude prípadný dispečing a správa z centrály. Optimálna by bola správa viacerých kusov techniky cez sieť, tak ako je tomu v prípade lietadlových liniek. Medzi manuálne činnosti, ktoré bude treba zabezpečiť patrí prepínanie náradia, tankovanie a niektoré kroky servisu. Čo si o autonómnych traktoroch myslíte vy? Nahradia dnešné stroje? Majú reálne predpoklady na využitie? 

Nahradia autonómne stroje dnešné traktory?Zdroj: Rovnaký ako zdroj údajov uvedený pod článkom

Zdroj: CNH Industrial

Video: Ako fungujú traktory bez vodiča?

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Novinka Kena Blocka: Brutálna Gymkhana 9 je tu!Ďalšia dávka adrenalínu a umenia za volantom je tu! Deviaty diel série bol zverejnený pred...15. September, 2016
02Ávia, najrýchlejší automobil na cestách, sa vracia do výroby! Ktorý automobil je na cestách najrýchlejší? Ávia! O Ávii kolovalo množstvo vtipov a jej...14. September, 2016
03Vnútorný okruh vzduchu vs. nebezpečný benzén: Používaš klimatizáciu správne?Kto by sa zamýšľal nad tým aké dôležité je správne používanie klimatizácie a vonkajšieho...19. August, 2016