Video: Elektrická formula zo Slovenska!

Ak si myslíš, že je reč o podnikateľskom projekte podobnom slovenskému Aeromobilu, nie je to celkom pravda. Za vývojom funkčnej elektrickej formule stojí tím študentov STU. Formula nesie oficiálny názor SGT-FE15 o vývoj sa stará špeciazovaný tím Slovenskej technickej univerzity, Stuba Green Team a majú úspech na medzinárodných súťažiach! Pozri si ich elektrickú formulu vo videu!

rufus v Video sekcia
22.01.2016
Diskusia:

Video: Elektrická formula...

Video sekcia

Študentský projekt

Ak si myslíš, že je reč o podnikateľskom projekte podobnom slovenskému Aeromobilu, nie je to celkom pravda. Za vývojom funkčnej elektrickej formule stojí tím študentov. Sú to výhradne študenti STU. Spoločne fungujú od roku 2009.

Elektrická formula zo Slovenska!Zdroj: sgteam.eu

Stuba Green Team

Aj keď si o nich zatiaľ nemusel počuť, majú úspech. Formula nesie oficiálny názor SGT-FE15 o vývoj sa stará špeciazovaný tím Slovenskej technickej univerzity, Stuba Green Team.

Elektrická formula 2015

Rok 2015 bol pre Stubu rokom inovácií. Členovia tímu sa rozhodli pre ešte nižšie položený posed, v ktorom vodič  takmer leží. Zaujímavosťou je aj nový celokarbónový volant s grafickým displejom. Monopost prichádza s celou radou ďalších zmien.

Elektrická formula zo Slovenska!Zdroj: sgteam.eu

Ďalšie úpravy a motor naviac

Došlo k úbytku hmotnosti monopostu, zvýšeniu výkonu, parametrov zrýchlenia a aj krútiaceho momentu. Elektrická formula sa dočkala karbónového zavesenia, zmien prevodovkového systému, úprav predného aj zadného krídla. Asi najrazantnejšou zmenou spolu so zníženým posedom, je inštalácia druhého motora.

25-členný tím

Projekt mal viac ako 30 členov. V súčasnosti ich je 25, ale evidujú už viac ako 29 ďalších čakateľov na členstvo. Súčasní členovia sú už drahou a treťou generáciou, keďže prvá už dokončila svoje štúdium. Medzi členmi tímu sa nachádzajú aj dve ženy.

Stuba Green Team na nemeckom okruhu HockenheimringZdroj: sgteam.eu

Výkon, dojazd a parametre Formule

Formula váži 265 kilogramov, pričom disponuje výkonom 144 kW. Elektrická formula SGT-FE15 disponuje zrýchlením z nuly na sto kilmetrov za hodinu za 3,2 sekundy! Tým sa vyrovná výkonu moderných superšportov! Čo sa týka dojazdu, sľubuje až 22 kilometrov, pri úspornej jazde možno rátať s dojazdom až 50 kilometrov.

Maximálka

Monopost sľubuje rýchlosť 122 kilometrov za hodinu za maximálneho preťaženia pri zrýchlení 1 G! V zákrute a pri brzdení sa uvádza maximálne preťaženie 1,3 G. Maximálnu rýchlosť kvôli obmedzeniam trate a pravidlám súťaží nemá zmysel zvyšovať.

Účasť na súťažiach

Súťaže prebiehali najprv v Amerike, od roku 2010 vznikla aj európska divízia súťaže s názvom Formula Student Electric. Každý rok s monopostom absolvujú niekoľko súťaží. V roku 2015 sa zúčastnili troch európskych súťaží. V Čechách sa umiestnili v kategórii spotreby energie na 4. mieste.

Elektrická formula zo Slovenska!Zdroj: sgteam.eu

Stuba Green Team

Cieľom projektu bolo stavať funkčné pretekárske formule na elektrický pohon. To sa aj podarilo. Stuba Green Team sa zúčastňuje na súťažiach Formula SAE/Student. Projekt Študentská formula vznikol v 80. rokoch v Amerike a postupne sa rozšíril do celého sveta. Vďaka tomu si môžu súťažiaci vymieňať skúsenosti a merať sily s konkurenčnými prototypmi. Čo si o projekte myslíš ty? Takéto projekty treba podporovať. Šikovní študenti totiž reprezentujú na medzinárodnej úrovni nielen svoju školu, ale aj Slovensko!

Video: Video: Elektrická formula zo Slovenska!

Pozri si dokument o projekte z roku 2012.

Video: Dokument o projekte elektrickej formule

Zdroj foto: Rovnaký ako na konci článku 

Zdroj: sgteam.eu

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Video: Nikdy nemachruj s Jeepom!Prvá fotografia je dokonalým zobrazením toho, ako si predstavujeme jazdu s Jeepom. Netreba...29. December, 2015
02Video: Dopravná zápcha v Číne!Čo všetko sa môže stať pri návrate z dovolenky? Môžeš uviaznuť v obrovskej kolóne! Že si to...29. December, 2015
03Video: Tank vs. protitanková priekopa!Video je ukážkou schopností bojového tanku Leopard 2. Hlavný bojový tank sa dokáže z...28. December, 2015