Video špeciál: Fakty a mýty o automatických prevodovkách – radenie neutrálu pred križovatkou, parkovacia poloha v kopci, hoax menom doživotná náplň.

Neubližujte svojej automatickej prevodovke radením neutrálu pred križovatkou a oddiaľovaním servisu spoliehaním sa na hoax o doživotnej náplni

Automatické prevodovky: Ako je to s radením neutrálu pred križovatkou a v križovatke? Vydržia viac meničové alebo dvojspojkové automatické prevodovky? Po koľkých kilometroch meniť olej v prevodovke? 

Dávid v Video sekcia
02.10.2020
Diskusia:

Fakty a mýty o...

Video sekcia

Automatická prevodovka už neodmysliteľne patrí ku komfortným prvkom výbavy dnešného auta. Neoceniteľná je najmä vo veľkomestách, pri jazde v dopravnej špičke a posúvaní sa v kolónach. 

Napriek tomu, že pracuje plne automaticky a od vodiča si v podstate nič nevyžaduje, okrem zaradenia jazdného režimu D alebo R, mali by ste ovládať aspoň základné fakty a princípy  ako narábať s automatickou prevodovkou aby ste jej neubližovali a vydržala vám čo najdlhšie. 

Čo najviac škodí automatickej prevodovke a ako je to servisovaním, alebo ktoré automatické prevodovky sú lepšie a robustnejšie? Odpovede nielen na tieto otázky sme hľadali u špecialistu na opravu automatických prevodoviek, firmy PS Autoklinika v Senci. 

Dielňa plná ozubených koliesok na prvý pohľad pripomína hodinárstvo, ale hodiny to nie sú. Ide o desiatky rozobratých a priebežne opravovaných prevodoviek. Firma PD Autoklinika sa totiž vždy snaží opraviť, zachrániť pôvodnú, originál prevodovku. Až vo vyslovene krajnom prípade pristupujú k výmene kus za kus. Opravujú úplne všetky, európske, japonské či americké automatické prevodovky, od meničových, cez dvojspojkové so suchými aj mokrými spojkami až po CVT prevodovky.

Video špeciál: Fakty a mýty o automatických prevodovkách – radenie neutrálu pred križovatkou, parkovacia poloha v kopci, hoax menom doživotná náplň.

Najprv si odpovedajme na základné užívateľské otázky, či radiť na križovatke alebo semafore neutrál, alebo nie. Pokiaľ stojíte niekde len krátko, či už na svetlách alebo pri odbočovaní na  križovatke, radenie neutrálu nedáva zmysel. Stačí stáť na brzde. Jedine ak plánujete stáť dlhšie, pred obchodom, na parkovisku, vtedy je lepšie vyradiť do neutrálu, alebo parkovacej polohy P. Pozor si však treba dávať na prípady, keď už vyradíte do neutrálu a zrazu sa idete pohnúť, no zabudnete, že nemáte zaradený prevodový stupeň. Pridáte plyn, nič sa nedeje a vy v panike, že sa potrebujete rýchlo pohnúť, pribijete prevodovke pri vytočenom motore režim D. Prevodovka tak začne prešmykovať a to jej strašne škodí.  Pritom je jedno či ide o meničovú, alebo dvojspojkovú automatickú prevodovku so suchými alebo mokrými spojkami. Ranu dostanú všetky rovnako. Podobne ubližujete prevodovke aj pri vyraďovaní do neutrálu počas dobrzďovania pred križovatkou v snahe šetriť palivo.  Tu treba povedať, že mnohé súčasné automatické prevodovky už vyraďujú neutrál po ubratí plynu aj samé a nechávajú auto plachtiť. Niektoré už aj s predčasne vypnutým  motorom. 

A ako je to s parking pozíciou P? Použiť pri odstavení auta ručnú brzdu alebo nie? 

Pri parkovaní na rovine stačí poloha Parking. V kopci už ale odporúčame najprv zatiahnuť ručnú brzdu a až potom zaradiť polohu P, nech celé auto nevisí v kopci na Parkingu, kedy môže dôjsť k poškodeniu prevodovky. Aby ste si to vedeli predstaviť, Parking pozícia je vlastne malá kovová tyčinka dlhá 10 až 15 cm v závislosti od verzie prevodovky, ktorá zapadne do ozubeného kolesa, čím sa prevodovka zablokuje a na nej drží celé auto. Samozrejme polohu P radíme vždy až keď auto stojí a nie ak je ešte v pohybe. Zaradením polohy P ak je auto ešte v pohybe, môžete západku zlomiť a poškodiť aj súkolesie. Následkom čoho je potom veľmi drahá oprava.

Celkovo sa odporúča s automatickou prevodovkou jazdiť skôr defenzívnejšie a pokojne. Veľmi dobre jej  robí plynulá jazda po diaľnici, kedy sa stíha dostatočne chladiť. Ak niečo automatom škodí, sú to prudké štarty, agresívny štýl jazdy s neustálym prudkým akcelerovaním a zmenou prevodového stupňa a samozrejme ťahanie ťažkých prívesov a tiež jazda v teréne. Rovnako treba nechať prevodovke čas pri otáčaní sa, keď meníte jazdné režime D a R. Treba byť trpezlivý, počkať kým prevodovka stihne zaradiť a až potom tlačiť na plyn. Video špeciál: Fakty a mýty o automatických prevodovkách – radenie neutrálu pred križovatkou, parkovacia poloha v kopci, hoax menom doživotná náplň.

Fenoménom dnešnej doby sú dvojspojkové automatické prevodovky so suchými spojkami, ktoré sú celkovo jednoduchšie, ľahšie a efektívnejšie (nemajú také straty spôsobené olejovým kúpeľom). Na druhej strane ale nevedia preniesť toľko krútiaceho momentu ako prevodovky s mokrými spojkami, teda v olejovom kúpeli. Prax nakoniec ukázala, že mokré sú predsa len mokré. Suché spojky sú viac namáhané, rýchlejšie sa prehrievajú a bývajú extrémne náročné na presnosť výroby a kvalitu materiálov. Preto sa aj častejšie kazia. Dvojspojky s mokrými spojkami, ako aj meničové prevodovky vydržia rozhodne viac. Väčšina výrobcov sa už dnes vracia späť k mokrým spojkám, napríklad koncern Volkswagen v prípade DSG, práve kvôli dlhšej životnosti. Výhodou dvojspojkových prevodoviek je rýchlosť radenia bez straty ťahu, nevýhodou zase skorší predpísaný servis výmeny oleja. Zatiaľ čo dvojspojkám koncern VW predpisuje výmenu oleja každých 60.000 km, u meničových prevodoviek od firmy ZF, ktoré využíva napríklad BMW, servisní špecialisti odporúčajú meniť olej každých 80.000 až 90.000 km. 

Video špeciál: Fakty a mýty o automatických prevodovkách – radenie neutrálu pred križovatkou, parkovacia poloha v kopci, hoax menom doživotná náplň.

Nielen o týchto, ale aj ďalších témach súvisiacich s automatickými prevodovkami som sa rozprával s mojim hosťom vo video rozhovore, ktorý nájdete TU:   

Michal Karpat 


Fakty a mýty o automatických prevodovkách – radenie neutrálu pred križovatkou, parkovacia poloha v kopci, hoax menom doživotná náplň.

Späť na magazín

Diskusia k článku