Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Video test: Lacné vs. drahé pneumatiky - Prémiové nie sú lepšie!

Najlepšie a najhoršie pneu na trhu. Porovnávanie a reálne skúsenosti môžu výber uľahčiť a ušetriť veľa peňazí. Známy youtuber si posvietil na populárne značky. Ako nájsť kvalitné pneumatiky za rozumnú cenu? Vieme ako na to.

rufus v Video sekcia
08.04.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: whichcar.com.au

Video: Drahé vs. lacné...

Video sekcia

Ak cena nie je vysoká, kvalitu považujeme za otáznu. Drahšie však neznamená lepšie. Z informácií od výrobcov prémiových značiek môžeme nadobudnúť dojem, že u lacných modelov nemôže byť reč o kvalitnejšom spracovaní. Zo skúšania v reálnej premávke vieme však omnoho viac a veci môžu byť inak. Ako dopadlo porovnanie lacných a drahých pneumatík v teste? 

Najlepšie a najhoršie pneu na trhu. Porovnávanie a reálne skúsenosti môžu výber uľahčiť a ušetriť veľa peňazí. Známy youtuber si posvietil na populárne značky. Ako nájsť kvalitné pneumatiky za rozumnú cenu? Vieme ako na to.Zdroj: netcarshow.com

Dokážu sa lacné pneumatiky vyrovnať drahším značkám?

Najdiskutovanejšia téma v automobilovom svete v tomto období má prekvapenia. Kvalita dokáže prekvapiť rovnako u lacných aj drahých značiek. Toto sú zaujímavé zistenia, ktoré môžu pomôcť pri tvojom rozhodovaní. Pozrieme sa na modely pneumatík v zaujímavom teste. V testovaní sa ukázal populárny Volkswagen Golf. Je iné testovať na trati a na bežnom automobile v reálnych podmienkach na cestách. 

Prémiové obutie

Veľa vodičov odporúča kúpu prémiových pneumatík, ktoré majú ponúkať lepšie záruky na poli bezpečnosti a využitia. Experti a testy však tieto zistenia nepodporili, naopak, viacerí hovoria o omyle. Známy youtuber Jonathan Benson postavil vedľa seba známeho víťaza testov pneumatík s 8 lacnými pneumatikami takmer neznámych značiek. Aké sú výsledky testu? Favoritmi testu sú len prémiové pneumatiky. 

Drahé pneu = lepšie?

Testované najlepšie lacné pneumatiky dokázali, že cena nie je všetko. Nie je zárukou kvality, ani lepších vlastností. Prekvapením tak je aj to, že za málo peňazí je možné dostať veľa muziky. A naopak, chrumkavá cena nie je prísľubom spokojnosti s obutím.

Continental PremiumContact 7Zdroj: continental-tires.com

Najlepšie pneumatiky s dobrou cenou

Každoročne prichádzajú na trh nové pneumatiky. Výrobcovia predstavia svoje najlepšie technológie a nové prístupy. Následne viaceré organizácie prinesú ich bodovanie a výsledky testov. Nedávno nemecký Autoklub ADAC zverejnil svoje hodnotenie z testovania letných pneumatík. Nemecký test si posvietil na pneumatiky vyhovujúce podľa Autoklubu. Dnes sa pozrieme na test experta na testy v reálnych podmienkach, Jonathana Bensona.

Názor Jonathana Bensona

Jonathan Benson sa nesústredil na porovnanie parametrov výlučne drahších značiek. Výsledkom je zaujímavé testovanie s prekvapením v podobe víťazov. Laicky možno vyvrátiť názor, že tie najdrahšie sú aj najlepšie. Testu sa zúčastnilo 9 pneumatík. Referenčnou pneumatikou testu je špičkový plášť Continental PremiumContact 7. Ostatné testované pneumatiky tvoria zoznam neznámejších značiek. Ich kúpa nemusí byť zlou voľbou. Zaujímavé zistenie, čo povieš?

Hlavné disciplíny

Plášte súťažili v 4 disciplínach. Autor videa si zobral „na mušku“ brzdenie a ovládateľnosť na mokrej vozovke. Ďalej sa zameral na testovanie brzdenia a ovládateľnosti na suchom asfalte. Ďalšou disciplínou bolo zvládnuť vyhovieť kritériu valivého odporu. Táto disciplína je zameraná na porovnanie spotreby paliva a hlučnosti. Ďalším kritériom je pohodlie a celkový komfort jazdy.

9 pneumatík – toto sú víťazi testu

Jednoznačným víťazom je prémiový Continental. Pneumatika českej značky Tomket boduje aj v porovnaní s drahším nemeckým rivalom. V brzdení na mokrej vozovke vyhral plášť Tomket Sport Series 1 a umiestnil sa hneď druhý za Continentalom. Brzdná dráha bola pritom o 7 metrov dlhšia. Áno, práve metre môžu zavážiť v otázke, či nabúrate alebo nie. Stále výrazne lepší výsledok ako v porovnaní s ďalšími pneu, Duble Coin DC99. Tu už je brzdná dráha dlhšia o 14 metrov. V disciplíne ovládateľnosti skončil Tomket opäť na hrdom 2. mieste. Meraný čas na testovacej dráhe bol len o 4,4 sekundy dlhší. Pre porovnanie, pneumatiky Duble Coin potrebovali na zvládnutie rovnakej disciplíny až o 11,5 sekundy viac. Tretie miesto v mokrom teste získali pneumatiky Nankang Econex NA.

Najlepšie pneu mimo „veľkých“ značiek

Ak sa bavíme o „neznačkových“ plášťoch, najlepšími pneumatikami sú české plášte Tomket Sport Series 1. Vyrábajú sa v ČR a v testovaní viackrát prekvapili. Veľmi podobné výsledky dosiahli pneumatiky aj v teste na suchom asfalte. Pri brzdení víťazí Continental, 2. miesto Tomket a 3. Miesto Nankang.

Video test: Lacné vs. drahé pneumatiky - Prémiové nie sú lepšie!Zdroj: netcarshow.com

Prekvapenie na okruhu

V jednom teste sa výsledky obrátili. Na okruhu si Nankang vymenil miesto s Tomketom, ten je tretí. Najhoršie brzdenie za sucha predviedli pneumatiky Triangle Sportex TH201najhoršiu ovládateľnosť na suchej ceste predviedli spomínané plášte Duble Coin.

Kategória najnižšieho valivého odporu

Ďalšia výhra značky Tomket. Tieto pneumatiky zažiarili v kategórii najnižšieho valivého odporu. Táto kategória nezohľadňuje bezpečnosť, no napriek tomu môže vo finálnom verdikte zavážiť. Ide tu o peniaze za tankovanie a spotrebu na čerpacích staniciach. Continental sa v tomto teste umiestnil až tretí za spomínaným Tomketom a Winrunom R330.

Hlučnosť

Hlučnosť je jediná disciplína, kde „outsider“ Duble Coin zažiaril na prvej priečke. Continental sa umiestnil na 4. mieste. Tomket obsadil 6. miesto. Ktorá pneumatika bola najhlučnejšia? Túto nie práve „devízu“ získala pneumatika Maxtrek Maximus M1.

Aj lacnejšie letné pneu sú ok

Priložená tabuľka so zhrnutím poradia a výsledkov v jednotlivých disciplínach môže pomôcť s výberom podľa tvojho želaného jazdného profilu a preferencií. Ktorá kategória je kľúčová pri výbere z hľadiska bezpečnosti? Viac ako iné disciplíny, zaváži v testovaní u väčšiny vodičov správanie sa pneumatík na mokrej vozovke.

Ušetriť možno až 230 eur na súprave

Čo ukázali testy? Výber lacnejších pneumatík nemusí znamenať fiasko. Aj lacné pneumatiky vedia dnes konkurovať prémiovým značkám. Na poli bezpečnosti už vo viacerých prípadoch neznamená nižšia cena tak zlý výber. Tomket, ktoré boli z „obyčajných“ značiek najlepšie spomedzi lacných plášťov, sú o tretinu lacnejšie ako referenčný Continental. Čo to znamená v praxi? Na jednej súprave pneumatík možno ušetriť až 230 eur. Ak si človek dá záležať a venuje dostatočný čas porovnávaniu, víťaz z lacnejšej triedy môže v poradí víťazov poriadne zamiešať karty. Kto je tvojím favoritom na kúpu letných pneumatík? Podeľ sa s nami o svoj tip na spoľahlivé obutie.

Výsledky testu lacnejších letných pneumatík

PneumatikaBrzdenie za mokraOvládateľnosť za mokraBrzdenie za suchaOvládateľnosť za suchaValivý odporHlučnosť
Continental PremiumContact 7 1. 1. 1. 1. 3. 4.
Tomket Sport Series 1 2. 2. 2. 3. 1. 6.
Nankang Econex NA1 3. 3. 3. 2. 7. 3.
Davanti DX390 4. 4. 4. 8. 4. 2.
Winrun R330 5. 5. 6. 5. 2. 5.
Triangle Sportex TH201 7. 6. 9. 6. 6. 8.
Maxtrek Maximus M1 6. 7. 5. 7. 9. 9.
King Maller Sport 1 8. 8. 7. 4. 8. 7.
Duble Coin DC99 9. 9. 8. 9. 5. 1.

Zdroj: youtube.com, whichcar.com.au, continental-tires.com

Dokážu lacné pneu konkurovať drahým značkám?

Video: Drahé vs. lacné pneumatiky - test

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Mansory delo zo základu za 200 000 €: Mercedes-AMG GT63 S 4-door E-Performance!Mercedes-AMG GT63 S E Performance je brutálna mašina s extrémnou cenovkou. Pozeráš sa na 1...2. Apríl, 2023
02Test 27-tonového Mercedes-Benz kamiónu na Slovensku!Spoločnosť C.S.CARGO Slovakia oznámila v spolupráci s Tesco Stores SR spustenie komerčného...6. Apríl, 2023
03Škoda Enyaq iV: Špeciálna verzia s obytnou kanceláriou!Práca na cestách? S týmto konceptom žiaden problém. Nielen digitálni nomádi ocenia kvality...4. Apríl, 2023