Volvo XC40 Recharge chce zaujať priaznivcov elektromobilov

Automobilka Volvo ukázala nedávno svoj výlučne elektrický automobil C40, ale SUV kupé nebude jediným elektromobilom v súčasnej ponuke. Popri ňom na rovnakej platforme automobilka ukázala elektrickú verziu modelu XC40, ktorý dostal dodatočné označenie Recharge. Nový elektromobil má zaujať zákazníkov, ktorí by inak poškuľovali po Mercedese EQA. Má na to všetky predpoklady. Zdá sa, že už prvá jazda ukázala kľúčové schopnosti tohto vozidla.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
16.03.2022
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Volvo XC40 Recharge chce...

Auto-moto zaujímavosti

Ak by ste hľadali vizuálne rozdiely medzi týmito vozidlami respektíve medzi verziu so spaľovacím motorom a elektrickou verziou, tak toho veľa nebude. Najväčším rozdielom je maska chladiča, ktorá už nemá rebrovanie a otvory, ale je len krycím plastom s jednoliatym povrchom. Elektromotor toľko chladenia nepotrebuje. A vonkoncom ho nepotrebuje predný batožinový priestor, do ktorého sa dajú zmotať káble a nabíjačky potrebné na prevádzku takéhoto vozidla.

Tento model, ktorý vidíte na fotkách, má na pohon dva elektromotory. Naznačuje to aj štítok na veku batožinového priestoru. Malý nápis Twin hovorí špeciálne o dvojmotorovej verzii. V ponuke je aj verzia s jedným motorom, ktorá ale nemá tým pádom pohon všetkých štyroch kolies, ale poháňa iba jedným elektromotorom prednú nápravu. Vlastne, táto verzia je dostatočná. Reálne tých 300 kW (408 k) nie je úplne nutných, je to hlavne marketingová stratégia výrobcu. Ale podobne to majú všetci výrobcovia a majitelia sa majú aspoň čím pýšiť pred ostatnými vo svojej bubline, ktorí ostali pri štandardných benzínových a naftových verziách.

Volvo XC40 Recharge chce zaujať priaznivcov elektromobilovZdroj: Autobazar.EU

Výkon 300 kW (408 k) je citeľný pri rozbiehaní a pri prudkom stlačení akcelerátora. Vtedy naozaj zatlačí do sedadla s naozaj veľkou razanciou. Zaujímavé je však štartovanie tohto vozidla. XC40 Recharge nepotrebuje štartovacie tlačidlo. Stačí nastúpiť, zaradiť na malej páčke režim D ako dopredu a už len vyraziť. Toto je dokonca tak návykové, že už po krátkom zoznámení niektorí budú hľadať, že prečo nie je auto naštartované keď už sedia za volantom. A naštartovanie nesprevádza žiaden zvuk. Iba ohlušujúce ticho kraľuje vnútornému, celkom štedrému priestoru. Volvo XC40 Recharge vydáva zvuk iba pri cúvaní a to z dôvodu, že ma upozorniť chodcov na blížiacu sa veľkú vec, ktorou toto vozidlo bez pochýb je.

Volvo XC40 Recharge chce zaujať priaznivcov elektromobilovZdroj: Autobazar.EU

Elektromotory čerpajú energiu z batérie s kapacitou 75 kWh. V zimnom čase a s kombináciou diaľnic, mesta a mimo mesta sme jazdili s priemerom 28 kWh na 100 km, čo rozhodne nie je málo, ale po zohľadnení vonkajších podmienok je to akceptovateľná hodnota. Je akceptovateľná najmä vzhľadom na široké pneumatiky, ktoré vôbec nie sú v zimnom prevedení optimalizované na čo najnižšiu spotrebu. V zime sa teda dá s týmto autom prejsť 300 kilometrov na nabitie, teda trošku menej, ale v lete sa dá reálne priblížiť 400 kilometrom na jediné nabitie. Nabíjanie je možné výkonom až 150 kW, čo znamená, že z 10 na 80 percent sa dá nabiť už za 40 minút.

Celkovo XC40 Recharge môže zaujať najmä tých, ktorí chcú síce elektrické auto, ale nepotrebujú to kričať na každý smer. A popri tom si chcú užívať komfort prémiového auta. Táto verzia je úplne nenápadná a nebyť tej prednej masky a konektoru na nabíjanie šikovne schovaného za dvierka, kde by bolo ústie nádrže, tak by sa dal kedykoľvek Recharge zameniť za akýkoľvek iný motorický druh XC40.

Volvo XC40 Recharge chce zaujať priaznivcov elektromobilovZdroj: Autobazar.EU

V tomto modeli sme si vyskúšali nielen samotný elektrickú jazdu, ktorá je celkom príjemná, veď podvozok sa ukázal ako pohodlný aj na sériových 19-palcových zliatinových diskoch, ale mohli sme si skúsiť aj nový palubný systém Android. Miesto vlastného systému od Volva, ktorý bol výborný, si automobilka zobrala za partnera Google, ktorý dodal úplne nový infotainment. Systém, na prvý pohľad, vyzerá úplne totožne, ale má omnoho lepšiu konektivitu, omnoho viac zdieľaných informácií a využíva vstavané aplikácie, natívne pre mobilné telefóny. Tak to sa dá spoľahnúť na Google mapy, vyhľadávanie na internete, asistenta a mnohé ďalšie zaujímavé funkcie, ktoré doteraz ešte dostupné pre Volvá neboli.

Volvo XC40 Recharge chce zaujať priaznivcov elektromobilovZdroj: Autobazar.EU

Zaujímavé je to s cenou modelu. Úplný základ s výkonom 170 kW (231 k) a pohonom iba prednej nápravy je za 48 805 €. Avšak verzia s lepšou výbavou Pro a pohonom všetkých kolies označeným názvom Twin začína na 61 405 €. Výkonnejšia verzia má štandardne spomenutých 300 kW (408 k). Už na vás záleží, či je táto cena akceptovateľná, alebo je až príliš za malé Volvo, ale s malým Mercedesom na elektrickú energiu nebude určite nižšia. My sme tentokrát nemali možnosť využiť na prvú jazdu ponuku importéra, ale využili sme pozvanie dílera v Žiline, FINAL-CD.

Volvo XC40 Recharge chce zaujať priaznivcov elektromobilovZdroj: Autobazar.EU

Volvo ako automobilka nedávno uviedlo, že chce celé svoje portfólio transformovať na pohon elektrickou energiou. Zatiaľ prebieha postupná elektrifikácia všetkých vozidiel, ktoré sú už väčšinou minimálne mild-hybridmi a postupne sa rozširuje aj paleta plug-in hybridov. Modely XC40 Recharge a C40 Recharge určite nezostanú dlho osamotené v ponuke elektrických vozidiel. Keď nič iné, tak dcérska spoločnosť Polestar má model 2, tiež elektromobil so zaujímavými proporciami a zaujímavými hodnotami dojazdu a nabíjacích kapacít. Stačí to na konkurenciu? Určite áno.

Volvo XC40 Recharge chce zaujať priaznivcov elektromobilovZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Rýchle nenápadné kombi Volvo, ktoré nezničíte!Mať rýchle, spoľahlivé a praktické auto, kto by to nechcel? Obvykle človek musí spraviť...13. Marec, 2022
02Peugeot 508 prvej generácie: Aký je a na čo si dať pozor pri kúpe jazdeného?Peugeot má stále v ponuke model 508, ktorého druhá generácia prešla skôr ku vzhľadu...4. Marec, 2022
03Volkswagen ID. Buzz je elektrické oživenie veľkopriestorovej legendyVolkswagen ukázal koncept prestavanej klasickej dodávky už v roku 2017, ale chvíľu trvalo,...15. Marec, 2022