Zrejme spravili revolúciu vo výrobe nafty. Jej nová verzia je vďaka novému procesu lepšia ako bionafta
Nový proces výroby nafty odčerpáva množstvo CO2 z atmosféry a je až 45-násobne energeticky výhodnejšie, než súčasná metóda výroby bionafty.
Zrejme spravili revolúciu...
Auto-moto zaujímavosti
Vedci sa môžu pochváliť ďalším objavom. Vytvorili naftu, ktorá sa ukazuje ako podstatne energeticky efektívnejšia, než biopalivá. Údajne ide až o 45-násobný rozdiel. Naviac, pri výrobe novej verzie nafty sa spotrebuje 4,5-krát viac oxidu uhlčitého, ako pri prirodzenej fotosyntéze, ktorá zohrávala úlohu pri výpočte environmentálneho vyplyvu bionafty. Stretávame sa teda s palivom budúcnosti, ktoré zachráni naftové autá?
Hoci si mnohí myslia, že zámery Európskej únie znižovať vplyv dopravy na životné prostredie sú pomerne nové, skutočnosť poukazuje na ich dlhší časový rámec. Už na prelome storočí Európa intenzívne myslela na emisie vozidiel. To zase znamenalo, že vznetové motory, ktoré si získavali na popularite, sa pomaly začali stávať prežitkom.
Áno, naftové motory boli v porovnaní s tými benzínovými naďalej silnejšie a úspornejšie; napriek tomu ich negatívny environmentálny vplyv výraznejšie prekonával benzínové agregáty.
Inzertný portál má naftových áut dosť
Čoraz menšiemu trhovému úspechy nafty avšak nezodpovedá ponuka na inzertnom portáli Autobazar.EU. Ponuka jazdených áut s naftovým motorom dnes predstavuje viac ako 33-tisíc inzerátov, zatiaľ čo ponuka áut s čisto benzínovým pohonom zahŕňa 26-tisíc inzerátov. Tieto čísla však miešajú benzínové hybridy (2700+ inzerátov), benzínovo-LPG autá (590 inzerátov), benzínovo-CNG vozidlá (50 inzerátov) a tiež jazdené plug-in hybridy (161 inzerátov). Údaje sú platné k 25. novembru 2024.
Zdroj: E. Stríž, Autobazar.EU | Pre autá ako KIA SORENTO sú vznetové motory naďalej ideálom, hoci už aj benzínové agregáty vedia poskytnúť rovnaký krútiaci moment
Ekologická verzia nafty: Elektrobionafta
Úloha nafty v automobilovom trhu sa začala postupne marginalizovať a dnes automobilky neraz neponúkajú v celom modelovom rade jedinú naftovú motorizáciu.
To však neznamená, že všetci rezignovali na vývoj dieselových motorov. Dôvod je jednoduchý: nafta nie je len pre osobné automobily, ale kľúčovým palivom pre celú paletu motorových vozidiel.
Najnovšia významná inovácia pre naftu prichádza od výskumníkov z Washingtonskej univerzity v St. Louis, University of Missouri a Texas A&M University. Ako uvádza poľský magazín Moto, vedeckí pracovníci vyvinuli technológiu na výrobu elektrobionafty.
Výroba elektrobionafty je založená na elektrokatalýze oxidu uhličitého. Počas tohto procesu sa CO2 premieňa na biokompatibilné zlúčeniny, ktoré sú zase metabolizované modifikovanými baktériami na lipidy. Základ bionafty teda tvoria lipidy.
Na tomto procese je zaujímavé okrem iného aj to, že výroba elektrobionafty dosahuje vysokú účinnosť premeny slnečnej energie na lipidy - je to približne 4,5 percenta. Pre porovnanie, v prípade prirodzenej fotosyntézy je to len jedno percentu.
Ale čo sa tým vlastne dosiahne? Pri výrobe nafty tento proces absorbuje oxid uhličitý. Výsledkom je, že výroba disponuje negatívnymi emisiami a aspoň matematicky eliminuje účinky výfukových plynov vypúšťaných vozidlom.
Elektrobionafta má byť 45-krát energeticky účinnejšia
Pravdepodobne sa nájdu takí, ktorí si myslia, že elektrobionafta nie je veľkým objavom. Máme predsa bionaftu. A v tomto je kus pravdy. Lenže výroba elektrobionafty využíva až 45-krát menej pôdy a poskytuje palivo so 45-krát vyššou energetickou účinnosťou.
Dokonca ani toto nie je všetko. Nový proces umožňuje aj využívanie obnoviteľných zdrojov energie. V tomto prípade veľmi dobre funguje napríklad fotovoltika.
Zhrnutie všetkých výhod znamená, že výroba elektrobionafty znižuje emisie CO2 o 1,57 g na každý gram paliva. To je o 40 percent menej emisií ako v prípade klasickej motorovej nafty. Táto forma výroby motorovej nafty by mala fungovať nielen v cestnej doprave, ale aj v námornej doprave a letectve.