25 000-koňové monštrum, ktoré razí tunely s priemerom 17,5 m!

Big Bertha je najväčší tunelovací raziaci stroj na vŕtanie tunelov na svete. Dokáže raziť tunely s neuveriteľným priemerom až 17,5 metra! Toto 25 000-koňové monštrum ťa dostane! Šialený vynález si nemôžeš nechať ujsť. Sleduj, čo dokáže vo videu. 

rufus v Auto-moto zaujímavosti
16.12.2019
Diskusia:

Video: Big Bertha -...

Auto-moto zaujímavosti

Big Bertha je najväčší tunelovací raziaci stroj na vŕtanie tunelov na svete. Čo dokáže?

Big Bertha - najväčší tunelovací raziaci stroj na vŕtanie tunelov na sveteZdroj: mynorthwest.com

Big Bertha

Na celom svete neoperuje väčší tunelovací raziaci stroj na vŕtanie tunelov. Tento kolos je svetový unikát. Zaujímavých parametrov ponúka viacero.

Big Bertha - najväčší tunelovací raziaci stroj na vŕtanie tunelov na sveteZdroj: wikipedia.org

Tunelovací raziaci kolos

Pri výstavbe obrích tunelov je nenahraditeľným zariadením. Bez „Veľkej Berty“ by nebolo možné vŕtať diery s extrémnym priemerom priamo do skál v tých najextrémnejších podmienkach. Obrí stroj vznikol v Japonsku. Zariadenie vyrobila japonská spoločnosti Hitachi Zosen. Finálna montáž sa uskutočnila až priamo na mieste využitia.

Big Bertha - najväčší tunelovací raziaci stroj na vŕtanie tunelov na sveteZdroj: youtube.com/ CBS Evening News

Alaskan Way Viaduct

Nebyť tohto zariadenia nevznikol by šialený projekt výstavby niekoľko pruhového tunela. Využili ho pri stavbe a budovaní aj Američania. Stroj zabezpečil realizáciu unikátneho projektu tunela v Seattli. Tento úsek bol poškodený pri zemetrasení. Bez neho by nebolo možné vybudovať tunel v zložitom teréne, ktorý sa nachádza na úseku diaľnice Alaskan Way Viaduct.

Inšpirovaný prírodou

Pri vývoji využili experti poznatky z prírody. Inšpirovali ich niektoré veľmi špecifické živočíchy. Pri projektovaní využili skúsenosti a merania biomimetiky. Tento vedný odbor sa zaoberá práve skúmaním prirodzených prírodných mechanizmov.

Big Bertha - najväčší tunelovací raziaci stroj na vŕtanie tunelov na sveteZdroj: wikipedia.org

Objednávka za 80 000 000 dolárov

Predstavitelia mesta Seattle vypracovali objednávku pre výrobu najväčšieho raziaceho stroja sveta. Big Bertha bola jediná vŕtacie mašina, ktorá mohla uskutočniť tento projekt. Za stroj s výkonom viac ako 25 000 koní zaplatili Američania až 80 miliónov amerických dolárov.

Zaujímavé

Zaujímavosťou je aj fakt, že tento kolos už dnes neexistuje a vznikol výlučne pre potreby jediného projektu. Zložité súčiastky odkúpil späť samotný výrobca z Japonska. Tony oceľových komponentov smerovalo do miestnej zlievárne a boli použité pri ďalšej výrobe.

Big Bertha - najväčší tunelovací raziaci stroj na vŕtanie tunelov na sveteZdroj: seattlemet.com

Hmotnosť 6 000 ton

Unikátnosť projektu dokazuje aj skutočnosť, že výstavba prebiehala až 60 metrov pod základmi mrakodrapov. Vŕtanie bolo oficiálne dokončené 4. apríla 2017. Moment, kedy sa vŕtacia hlava zariadenia s dĺžkou až 99 metrov objavila na dennom svetle, sa zapísal do dejín ako obrovský úspech. Brať v úvahu treba aj fakt, že hmotnosť stroja je až 6 000 ton.

Div sveta v Seattli

Hotový tunel je v súčasnosti stále v prevádzke. Tento div sveta môžeš vidieť na vlastné oči a je riešením, ktoré umožnilo pohyb áut pod Seattlom. Neuveriteľný projekt je štvorprúdovou komunikáciou. Týždenne cez neho prejde viac ako pol milióna vodičov.

Tunely s priemerom 17,5 m

Big Bertha stojí za projektom obrieho tunela s neuveriteľným priemerom až 17,5 metra! Toto 25 000-koňové monštrum ťa dostane! Šialený vynález si nemôžeš nechať ujsť. Sleduj, čo dokáže vo videu. 

Zdroj: https://www.autoevolution.com/wikipedia.org

Big Bertha - najväčší tunelovací raziaci stroj na vŕtanie tunelov na svete

Video: Big Bertha - najväčší tunelovací raziaci stroj na vŕtanie tunelov na svete

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Extrémne Tatra 8x8 závody: Truck trial berie dych!Tatra 8x8 Truck Trial - šialené závody masívnych off-roadových mašín musíš vidieť na...10. December, 2019
02Adrenalínový prejazd mostnej konštrukcie v Bytči: Hazardér natočil video na fbFanúšik adrenalínu z okolia Bytče sa svojím videom postaral o popularitu na sociálnych...4. December, 2019
03Video: Audi Supercombi dá 300 km/h na mokrej diaľnici! Čo dokáže Audi RS6 C8 combi beštia na mokrej diaľnici? Najrýchlejšie kombi "na mokrom...14. December, 2019