Ak nepotrebujete SUV, tak je Volkswagen Golf R Variant univerzálnym autom

Volkswagen ukázal ôsmu generáciu Golfu stále len nedávno, ale postupne rozširuje portfólio verzií. Po GTI-čkach sa dostáva aj na R-kové modely. A woflsburská automobilka nezabudla ani na prakticky zameranú verziu s označením Variant. Áno, je to kombi. To znamená, že bude univerzálnym prepravníkom ak nebudete navštevovať terén.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
30.07.2021
Diskusia:
Zdroj: Volkswagen

Ak nepotrebujete SUV, tak...

Auto-moto zaujímavosti

Nové auto nesie presne tie znaky verzie R ako aj päťdverový hatchback. Predný nárazník má teda dve línie z krajov smerom k evidenčnému číslu. Práve tieto vyrvárajú dojem agresívnych tvarov, čo je v ostrom kontraste so základnými umiernenými a skôr nenápadnými kúskami tohto modelu.

Bok auta odlišujú nielen zliatinové disky s priemerom 18 palcov, za príplatok 19 palcov. Nové sú aj prahy, znova vytvárajúce dojem dynamiky auta už pri stacionárnom stave. Zadnú časť oživuje inak tvarovaný zadný nárazník, ktorý vytvoril miesto nielen pre niečo, čo má pripomínať difúzor, ale aj pre štyri koncovky výfuku. Zdanlivo je dlhšia aj strieška nad zadným oknom. Takže pri umývaní bude treba dávať trochu viac pozor, či je aj tam čisto.

Ak nepotrebujete SUV, tak je Volkswagen Golf R Variant univerzálnym automZdroj: Volkswagen

Do interiéru sa dostali nové sedadlá pre dvoch pasažierov vpredu. Majú naozaj výrazné bočné vedenie nielen chrbtovej časti, ale aj sedáku. Integrované opierky hlavy si treba vyskúšať na vlastnej koži, ale väčšine budú vyhovovať. Nesadnú možno nadpriemerne vysokým jedincom. V základe je príjemne vyzerajúca kombinácia čalúnenia alcantarou a látkou s modrými motívmi.

Volant má štandardne naozaj veľké pádla a je športovo tvarovaný. Avšak aj tu sú tlačidlá dotykové s haptickou odozvou, ale aj tak môže dôjsť ku nechcenému stlačeniu. Keby sa dá na niektorý bod naprogramovať klapka výfukov, tak by ste mali výhovorku pre susedov, keď bude auto trochu viac hlučné. Displeje majú tiež niekoľko R-kových prvkov, ale to nie je také zaujímavé ako napríklad spomenuté sedadlá.

Ak nepotrebujete SUV, tak je Volkswagen Golf R Variant univerzálnym automZdroj: Volkswagen

Výkonné kombi ostáva aj dostatočne praktické. Má batožinový priestor so základným objemom 611 litrov. Po sklopení zadných sedadiel to je až 1 642 litrov. Vzadu sú naviac kotviace oká, sieť na upevnenie a tiež háčiky na tašky.  V kufri môže naviac byť aj 12-voltová zásuvka a za príplatok aj 230-voltová.

O elektrickom otváraní kufra ani netreba hovoriť. Ale treba spomenúť, že vzadu je aj viac miesta na kolená, keďže kombi Variant má predĺžený rázvor osí kolies. Toto je teda najpraktickejší športový Golf, ktorý bude v ponuke.

Ak nepotrebujete SUV, tak je Volkswagen Golf R Variant univerzálnym automZdroj: Volkswagen

Ale to zásadné je predsa pod kapotou. Tam sa skrýva dvojlitrový radový štvorvalec umiestnený naprieč. Ponúka výkon 235 kW (320 k) a krútiaci moment 420 Nm. Má sedemstupňovú automatickú prevodovku s dvomi spojkami a pohon 4Motion, ktorý disponuje aj špeciálnym delením krútiaceho momentu medzi kolesá, nazývaným aj vektoring.

Na stovku sa ostrý kombík dostane za 4,9 sekundy. To ale znamená, že čas je dlhší o 0,2 sekundy. Základný model má maximálnu rýchlosť obmedzenú na 250 kilometrov za hodinu, ale v prípade verzie s balíkom R Performance Package je limit posunutý na 270 kilometrov za hodinu. Tento balík posunie obutie na priemer 19 palcov, ale tiež pridá dva nové režimy. Special je vlastne režim ladený na Nűrburgringu a režim Drift, podobne ako má aj Audi RS3 a Cupra Formentor VZ5. Je predpoklad, že golf R Variant bude stáť okolo 50-tisíc eur.

Ak nepotrebujete SUV, tak je Volkswagen Golf R Variant univerzálnym automZdroj: Volkswagen

Ako jeden z konkurentov prichádza koncernový model Cupra Leon Sportstourer. Ten má tiež rovnaký motor, ale má trochu znížený výkon. Dosahuje iba 228 kW (310 k) a krútiaci moment 400 Nm. Avšak má rovnaký čas potrebný na zrýchlenie na stokilometrovú rýchlosť, čiže 4,9 sekundy. A maximum má tiež obmedzené na nižšiu z hodnôt. Dokonca má viac litrov batožinového priestoru. Má totiž 620-litrový objem. Pri Leone Sportstourer s pohonom všetkých kolies, sedemstupňovým automatom a týmto motorom však prichádza nižšia cena. Základ stojí 42 810 eur, ale nemá driftovací režim a vektoring krútiaceho momentu.

Viac podobných konkurentov asi ani na trhu nie je, lebo BMW, ani Audi nič podobné neponúkajú a rovnako takéto malé kombi nemajú ani ostatní výrobcovia. Najbližšie sa tak dostáva Ford Focus ST kombi s výkonom 206 kW (280 k).

Ak nepotrebujete SUV, tak je Volkswagen Golf R Variant univerzálnym automZdroj: Volkswagen

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Skúsili sme najvýkonnejší Formentor VZ5, aký je a čím sa líši?Značka CUPRA je na trhu stále nováčikom, ale celkom rýchlo si hľadá priaznivcov. Môžu za to...15. Júl, 2021
02Špičková Škoda Enyaq: HK Sportline Edition za 54 995 €Čo ponúkne supertriedna vlajková loď? Oplatí sa zvážiť kúpu dela s označením Škoda Enyaq HK...30. Júl, 2021
03Neznáme SUV nemá konkurenciu: Rivian pokorí 100 % stúpanie!Raritný kúsok pochádza od neznámeho výrobcu, ktorý sa rozhodol, že so svojím luxusným SUV...28. Júl, 2021