BMW M4 Cabrio: Ostrá novinka obľúbenej rady M!

Novinka BMW M4 Convertible ponúka vietor vo vlasoch! Ako jazdec budete očarený touto štvormiestnou verziou! Totálne potešenie z jazdy! Poteší aj odporcov tkaninových striech - je využiteľná celoročne! Pevná strecha sa dá sklápať aj za jazdy, rýchlosťou do 18 km/h! Čo hovoríte, podarí sa mu plniť sny a vysoké očakávania predchodcov rady M? 431 koní čaká na vás! Poďme sa pozrieť čo sa stane, keď M3/M4 stratí strechu!

rufus v Auto-moto zaujímavosti
08.04.2014
Diskusia:

BMW M4 Cabrio: Ostrá...

Auto-moto zaujímavosti

Čo sa stane keď M4/M3 stratí strechu? 

Konečne sme sa dočkali odhalenia podrobností očakávaného kabrioletu od BMW. Predstavíme vám ho teda v celej svojej kráse a jeho technickej zložitosti. Je to nová sklápacia športovejšia verzia sedanu M4 (pamätajte, že úspešné dvojdverové kupé sa teraz nazýva M4 nie M3).

BMW M4 Cabrio: Ostrá novinka obľúbenej rady M!

Trojdielna skladacia pevná strecha ponúka celoročné využitie a vietor vo vlasoch!

Model sa predstaví pevnou vysúvacou strechou, takže poteší všetkých odporcov tkaninových striechTrojdielna skladacia pevná strecha BMW M4 Cabrio prináša podstatné zlepšenie zvukovej izolácie v porovnaní s predchodcom vďaka novému zvukovo absorpčnému vnútornému čalúneniu. Výsledkom je stíšenie až o 2 dB. Okrem zlepšenej zvukovej izolácie sa strecha postará aj o celoročnú využiteľnosť vozidla. Strecha sa na povel tlačidla automaticky otvorí v čase tesne nad 20 sekúnd. A ovládať sa dá aj za jazdy, rýchlosťou do 18 km/h!

BMW M4 Cabrio: Ostrá novinka obľúbenej rady M!

Skvelá M rada nikdy nesmie skončiť!

Aktuálna generácia M modelu strednej triedy s otvorenou strechou je už piatou v poradí. Prvá M3 Cabrio vyšla na svetlo sveta v roku 1989. Po prvýkrát v dejinách však dnes nesie nové označenie M4 Cabrio.

BMW M4 Cabrio: Ostrá novinka obľúbenej rady M!

Vysokootáčkový radový šesťvalec s technológiou M TwinPower Turbo

Športový model sľubuje emócie, nezabudnuteľný zážitok a plnenie snov! Motor je rovnaký aký bol použitý v štvordverovom M3, a aj v M4 kupé. S maximálnym výkonom 317 kW/431 koní, dostupným v pásme od 5500 do 7300 otáčok a najvyšším krútiacim momentom 550 Nm, ktorý vrcholí v extrémne širokom rozsahu od 1850 do 5500 otáčok, má 3,0-litrový šesťvalec s technológiou M TwinPower Turbo a dosť palebnej sily na to, aby sa dynamickými parametrami presadil v elite športových automobilov. Potvrdením ultra-športového charakteru je prítomnosť niektorých systémov. Patrí medzi ne športový diferenciál M, elektromechanický posilňovač riadenia ponúkajúci v štandardnej konfigurácii tri rozličné nastavenia: COMFORT, SPORT a SPORT+, ktoré individuálne na povel tlačidla upravia charakteristiku účinku posilňovača podľa vôle vodiča. 

BMW M4 Cabrio: Ostrá novinka obľúbenej rady M!

Zaujímavé čísla

So štandardnou manuálnou šesťstupňovou prevodovkou mu na akceleráciu z 0 na 100 km/h stačí iba 4,6 sekundy, pri kombinácii s doplnkovou sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou M DCT dokonca iba 4,4 sekundy. Maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená na 250 km/h. Motor M Twin Power Turbo dosiahne maximálnych 7600 otáčok za minútu a svoje špičkové športové schopnosti kombinuje aj s mimoriadnou efektivitou. V testovacom cykle EU spotrebuje BMW M4 Cabrio iba 9,1 l/100 km (M DCT: 8,7 l/100 km), čo zodpovedá emisiám CO2 na úrovni 213 g/km (203 g/km) a spĺňa emisnú normu EU6.

Neporaziteľné BMW čerpá skúsenosti z pretekárskych tratí 

Nový šesťvalec vyniká mimoriadne efektívnym systémom chladenia. Rozsiahle skúsenosti BMW M GmbH v oblasti motoristického športu sa prejavili aj v systéme zásobovania agregátu olejom. Jeho jadrom je extrémne ľahká horčíková olejová vaňa so špeciálnym krytom na minimalizáciu pohybu oleja pod vplyvom vysokých priečnych zrýchlení. K tomu sa pridáva extra olejové čerpadlo a sofistikovaný návratový systém oleja umiestnený v blízkosti turbodúchadiel, s cieľom takisto udržať stabilnú cirkuláciu oleja aj pri extrémnom zrýchlení a spomalení. 

Brzdné vlastnosti

BMW M4 Cabrio je štandardne vybavené BMW M brzdami zmiešanej konštrukcie, ktoré sú ľahké, disponujú mimoriadnym deceleračným výkonom a odolnosťou voči slabnutiu účinku v dôsledku prehriatia, zároveň však aj veľmi dobrým pocitom z ovládania. Z estetického hľadiska vzhľad dopĺňajú svalnatejšie blatníky so štandardnými 18 palcovými alebo 19 palcovými voliteľnými diskami. 

BMW M4 Cabrio: Ostrá novinka obľúbenej rady M!

Zvuk, aerodinamika a dizajn charakteristické pre M radu

Svoj zvukový charakter, ktorý nezaprie slávne pretekárske gény, dostáva pohonný agregát vďaka inovatívnemu systému klapiek vo výfukovom systéme s dvoma vetvami. Tesne pred vyústením do zadného tlmiča je na konci každej vetvy jedna elektronicky riadená klapka, ktorá redukuje spätné tlaky a vytvára nezameniteľný zvuk BMW M. Práve ten si rozpamätá bez zaváhania každý fanúšik motorizmu. Aerodynamika BMW M4 Cabrio zohráva dôležitú úlohu pri dosahovaní bezkonkurenčného pomeru dynamiky a efektivity. BMW M4 Cabrio zdieľa športový dynamický vzhľad s BMW radu 4 Cabrio, z ktorého vychádza, aplikuje však špecifické M dizajnové prvky, ktoré vizuálne podčiarkujú jeho výnimočnú výkonnosť a udeľujú mu nezameniteľný vzhľad.

BMW M4 Cabrio: Ostrá novinka obľúbenej rady M!

Detajly zabezpečujúce vysokú ovladateľnosť a minimálne turbulencie okolo predných kolies

Napríklad opatrenia na redukciu zdvihu, ako je robustne tvarovaný nástavec pod predným nárazníkom, cielené vedenie vzduchu cez predné partie či hladké zarovnanie podlahy pod vozidlom, pomáhajú dosahovať vynikajúcu ovládateľnosť. Prvky typu takzvaných M žiabrov s integrovanými výduchmi Air Breather za prednými blatníkmi pre zmenu minimalizujú turbulencie okolo predných kolies. Spolu s aerodynamicky optimalizovanými vonkajšími spätnými zrkadlami na dvojitých nosníkoch patria do arzenálu typických prvkov modelových radov BMW M3/M4.

BMW M4 Cabrio: Ostrá novinka obľúbenej rady M!

Systém ohrievania krku a batožinový priestor

Niekoho očarí istotne aj ďalší prvok doplnkovej výbavy. Nový systém ohrievania krku prúdom teplého vzduchu z predných sedadiel, nastaviteľný v troch stupňoch, sa postarajú o špičkový zážitok aj pri vysokých rýchlostiach a nízkych vonkajších teplotách. Štandardný asistenčný systém nakladania pre zmenu zodvihne zloženú strechu a umožní lepší prístup do batožinového priestoru. Jeho objem je neuveriteľných 220 litrov pri otvorenej a 370 litrov pri zatvorenej skladacej pevnej streche.

BMW M4 Cabrio: Ostrá novinka obľúbenej rady M!

Sledujte túto dynamickú novinku v pohybe v oficiálnom videu.

Video: BMW M4 Cabrio

Koľko bude stáť táto športová zábavka typu "vietor vo vlasoch"?

BMW Group je vďaka svojim značkám BMW, MINI a Rolls-Royce vedúcim prémiovým výrobcom automobilov a motocyklov na svete. Má 28 výrobných a kompletizačných závodov v 13 krajinách, spolu s globálnou predajnou sieťou vo viac než 140 krajinách. So zverejnenou cenou 60 370 libier (v prepočte 73 tisíc eúr), máme dočinenia s doposiaľ najdrahšou verziou M3/ M4 na trhu. Je to alé stále menej ako by nás stála porovnateľná zábavka od konkurencie. Audi RS5 Cabriolet by vás vyšlo až 68 985 libier.

BMW M4 Cabrio: Ostrá novinka obľúbenej rady M!

Drahším konkurentom je Audi RS5 Cabriolet

Na anglických showroomoch sa model BMW M4 Cabrio ukáže v septembri tohto roku. Úspech BMW sa vždy zakladal na myslení ďaleko dopredu a zodpovednom konaní. Vydarí sa to automobilke aj s týmto modelom? Čaká na vás!

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Tajomstvo značky McLarenV roku 1969, kedy Bruce McLaren vzal a strihal malé cínové doštičky aby v M8B zvýšil...6. Apríl, 2014
02Diaľnice z polystyrénu Polystyrén si väčšina z nás spája so zatepľovaním budov, využitie si však pritom našiel v...7. Apríl, 2014
03Ferrari 458 Spider v zlate a najšokujúcejšie úpravy celebrítNedávno sa na internete objavili fotografie Ferrari 458 Spider v zlate. Patrilo jednému...4. Apríl, 2014