Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

BMW XM prichádza ako sériové PHEV s výkonom až 550 kW

BMW už konceptom naznačovalo kam sa bude uberať nová alternatíva na vrchole ponuky. A práve model BMW XM je úplne novým vozidlom, ktoré bude výlučne s logom M. Od BMW M1 je to prvýkrát, čo konštruktéri športových vozidiel divízie M dostali takýto priestor. Môžu si povedať, že konečne po takmer 50 rokoch.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
29.09.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: BMW

BMW XM prichádza ako...

Auto-moto zaujímavosti

Nové BMW XM je obrovské SUV, ktoré ale skôr patrí do kategórie, ktorú automobilka označuje SAV a miesto slova Utility používa Activity. Veď kto to kedy videl, aby bolo BMW úžitkové. Nová alternatíva v ponuke bude charakteristická prednými svetlami v dvoch úrovniach, podobne ako to má X7. Ešte výraznejšie však budú predné ľadvinky, čiže najcharakteristickejší prvok súčasných BMW. V tomto prípade však nebudú úplne masívne a budú mať skôr decentnejšie rozmery. Budú mať však LEDkovým pásom ohraničené lemy a zlaté lemy okolo svietiacich lemov. Zadná časť bude tak ako na koncepte jednoduchá a najvýraznejšie budú široké svetlá spolu s masívnym difúzorom, znova s aplikáciou zlatej farby. Nezvyklé bude použitie koncoviek výfuku nad sebou.

BMW XM prichádza ako sériové PHEV s výkonom až 550 kWZdroj: BMW

Najväčším prekvapením však bude interiér. Kým zadná časť s tradičnejšími sedadlami bude bližšia realite, predok bude vlastne úplne bežný. Najväčším šokom môže byť teda kožené čalúnenie na prístrojovej doske. Dlhý sklený povrch s displej pred vodičom a displejom infotainmentu, ktorý zobrazuje systém iDrive 8 je použitý už vo viacerých vozidlách a najväčšie prekvapenie je v stredovom ovládacom poli. To je priamo prevzaté z modelov X5 a X6, čiže má klasickú páku na radenie a ostalo aj koliesko na ovládanie informačno-zábavného systému. Dokonca má úplne štandardnú formu, nie ako v elektrickom modeli BMW iX, ktorý už brázdi so svojím skleným drahokamom, cesty nejaký čas. Kým zvonka BMW XM pôsobí naozaj jedinečne a futuristický, interiér je o niečo umiernenejší a využíva prvky, ktoré by sa mali nazvať štandardnými a ich použitie je už teraz viditeľné v iných vozidlách s logom BMW.

BMW XM prichádza ako sériové PHEV s výkonom až 550 kWZdroj: BMW

V ostatných vozidlách však nie je viditeľné použitie plug-in hybridného systému s takouto konfiguráciu. Veď podobný systém bude mať pravdepodobne aj budúca generácia modelu M5. Základom je teda osemvalec S68, ktorý je nový a má tradičný objem 4,4 litra dopovaný dvomi turbami, plus prináša mild hybridný doplnok. Samotný motor ponúka výkon 360 kW (489 k). K nemu sa pridáva elektromotor s výkonom 145 kW (197 k). Celkovo to je masívnych 480 kW (653 k). Celkový krútiaci moment je tiež zaujímavý, je až 800 Nm.

Batéria má kapacitu 25,7 kWh a maximálne dokáže poskytnúť dojazd 82 až 88 km, podľa hodnotenia režimu WLTP. Na stovke je model XM, s týmto agregátom, za 4,3 sekundy a maximum je obmedzené na 250 km/h. V prípade akútnej potreby sa dá doplniť M Driver’s Package, ktorý posunie obmedzovač na 270 km/h. Stále však musíme rátať s tým, že auto má 3 tony a je najťažším vozidlom BMW, ktoré kedy uzrelo slnečné lúče. Hmotnosť nie je prekvapením, lebo treba brať do úvahy masívny motor V8, elektromotory, batérie a aj rozmery auta. Dĺžka je totiž 5110 mm, šírka 2005 mm a výška 1755 mm. Rázvor osi kolies 3105 mm je rovnaký ako má BMW X7.

BMW XM prichádza ako sériové PHEV s výkonom až 550 kWZdroj: BMW

Neskôr pribudne ešte výkonnejšia verzia, ktorá bude mať označenie XM Label Red. Bude prvým vozidlom z novej série BMW Label. Táto verzia bude vznikať v priebehu roku 2023 a teda najmä koncom roka, keďže do modelového radu pribudne na jeseň. Bude najvýkonnejším sériovo vyrábaný automobilom s logom M v histórii, lebo bude mať celkový výkon 550 kW (748 k) a krútiaci moment 1000 Nm. Samotný výkon spaľovacieho motora bude 430 kW (585 k) a elektromotora 145 kW (197 k), kým krútiaci moment bude rozdelený na 750 Nm z benzínového motora a elektrika ponúkne 280 Nm. Tieto hodnoty sú však ešte predbežné a môžu sa zmeniť, ako poznáme BMW, tak to bude smerom nahor. Toto auto bude ozajstným a ťažkým monštrom, čomu zodpovedajú aj použité disky priemerom 23 palcov, ktoré musia obúvať dostatočne široké pneumatiky, aby vozidlo dokázalo jazdiť po ceste. Keď to zoberieme do detailu, tak toto monštrum nebude mať žiadneho konkurenta. Aspoň zatiaľ nie. Má totiž tak masívny výkon z plug-in hybridu, aký nemá nikto v danej triede.

BMW XM prichádza ako sériové PHEV s výkonom až 550 kWZdroj: BMW

Veľmi zaujímavý bude aj pohľad na podvozok. Tá hmotnosť sa skryť nedá. Na zvládanie dynamických prejazdov bude vhodné použitie aktívnych stabilizátorov, ktoré využívajú 48-voltový systém a majú extrémne rýchle reakcie na vyrovnanie vozidlá. V základnej výbave bude aj natáčanie zadnej nápravy, čo bude tiež pre divíziu BMW M úplne prvýkrát.

O tom, že auto bude mať veľa asistentov na všetko možné a bude zvládať adaptívne vyhýbacie manévre, či čiastočne autonómnu jazdu asi ani hovoriť netreba. Tieto technológie sú už známe z ostatných modelov automobilky. Zaujímavosťou bude použitie príplatkovej aparatúry Bowers & Wilkins Diamond Surround Sound System so zosilňovačom s výkonom 1500 wattov. Predpokladaná základná cena vozidla je niekde na úrovni 170 000 €, pričom Label Red bude približne o dvadsaťtisíc drahší. Tieto dodatky vo forme Label akosi pripomínajú časy, kedy aj Bentley spolupracoval s BMW.

BMW XM prichádza ako sériové PHEV s výkonom až 550 kWZdroj: BMW

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Prvá jazda: Nové BMW X1 je tak veľké ako X3 kedysiAutomobilka BMW nedávno ukázala na obrázku v prvé náhľady na nový model X1 a nám sa...25. September, 2022
02BMW inovovalo Trojku, skúsili sme 320d Touring xDriveBMW ukázalo na fotkách facelift nového modelu radu 3 už dávnejšie. Toto obľúbené vozidlo...21. September, 2022
03BMW už vyrába vodíkové iX5 HydrogenBMW je automobilka, ktorá má naozaj výborný prístup k pohonom. Dopredu nevylučuje žiadnu z...7. September, 2022