Bugatti pomenovalo nový Veyron po uznávanej českej pretekárke!

 Bugatti Veyron vytvára špeciálne edície s ešte exkluzívnejšími interiérmi a vyššími výkonmi. Presne taký je aj  Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse, ktorý už svojim názvom naznačuje, že výkon  736 kW/1001 k bežného Veyronu nie je dosť. Vitesse totiž vo francúzštine znamená rýchlosť. Bugatti označuje Grand Sport Vitesse ako najvýkonnejší produkčný roadster aký kedy vznikol. Automobilka pokračuje v sérii špeciálnych modelov Les Légendes de Bugatti, pomenovaných po veľkých osobnostiach z histórie značky. Úcty sa dostalo, aj azda najväčšej žene motorizmu všetkých čias. Piaty zástupca série legiend francúzskej značky tak nesie označenie Elizabeth Junek, podľa Elišky Junkovej. Tento nový model sa zapíše do série vydarených diel Bugatti. Nesmie chýbať pre Eliškine Bugatti povestná žltá farba. Predstavujeme vám nové Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse Elizabeth Junek!

rufus v Auto-moto zaujímavosti
24.03.2014
Diskusia:

Bugatti pomenovalo nový...

Auto-moto zaujímavosti

Nová limitovaná edícia Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse

Každý fanúšik automobilov si už pri vyslovení názvu Bugatti Veyron predstaví superluxusné kupé s brutálnym výkonom. Avšak tento „základ“ značke nestačí a vytvára špeciálne edície s ešte exkluzívnejšími interiérmi a vyššími výkonmi. Presne taký je aj  Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse, ktorý už svojim názvom naznačuje, že výkon 736 kW/1001 k bežného Veyronu nie je dosť. Vitesse totiž vo francúzštine znamená rýchlosť. Bugatti označuje Grand Sport Vitesse ako najvýkonnejší produkčný roadster aký kedy vznikol.

Výkon 16-valcového motora usporiadaného do W s objemom 8,0 litrov bol zvýšený na 883 kW/1200 k pri 6400 1/min a rovnako narástol aj krútiaci moment na 1500 Nm, ktorý je dostupný medzi 3000-5000 1/min. Tomuto zlepšeniu pomohli najmä štyri zväčšené turbá a medzichladiče. Silu motora prenáša na asfalt sedem stupňová automatická dvojspojková prevodovka. Úpravami prešiel aj podvozok, zväčšili sa otvory pre prívod vzduchu k brzdám a upravená bola aj charakteristika ESP, ktoré zasahuje neskôr. Maximálna rýchlosť vozidla je 410 km/h a z 0 na 100 km/h sa katapultuje za 2,6 sekundy. Vitesse sa teda vo výkone vyrovná Bugatti Veyron Super Sport, ktorý drží svetový rýchlostný rekord s hodnotou 431 km/h, naviac ponúka jazdu s nebom nad hlavou.

Bugatti pomenovalo nový Veyron po uznávanej českej pretekárke!  Vychutnajte si ho v pohybe. Video: Bugatti Veyron 16.4 Grand Sport Vitesse 

Bugatti na ženevskom autosalóne pokračovalo v sérii špeciálnych modelov Les Légendes de Bugatti, pomenovaných po veľkých osobnostiach z histórie značky. Iba niekoľko dní po oficiálnom odhalení štvrtého auta zo šiestich, nesúceho meno Rembrandt, sa objavili správy o čísle päť. Úcty sa dostalo azda najväčšej žene motorizmu všetkých čias. Piaty zástupca série legiend francúzskej značky nesie oficiálne označenie Elizabeth Junek, v originálnom znení Eliška Junková. Tento úchvatný nový model sa zapíše do série vydarených diel Bugatti. Na modeli nesmela chýbať pre Eliškine Bugatti povestná žltá farba. Ale poďme po poriadku...

Bugatti pomenovalo nový Veyron po uznávanej českej pretekárke!

Česká pretekárka označovaná ako kráľovná volantu - Eliška Junková

Automobilová pretekárka Eliška Junková-Khásová bola v dvadsiatych rokoch najrýchlejší ženou sveta. V pomerne krátkej športovej kariére v rokoch 1924 až 1928 dokázala za volantom to čo žiadna iná žena a ako jediná sa v histórii vrcholného automobilového športu Grand Prix vyrovnala najlepším jazdcom. Na vozidlách Bugatti vyhrala viacero medzinárodných pretekov do vrchu. Najviac obdivu zožala v roku 1928 na Sicílii v závode Targa Florio. V najťažšej súťaži svojej doby obsadila piate miesto.

Patrila medzi uznávané ženy, dosiahla úspech všade kde sa ukázala a pokorila všetky obmedenia tej doby. Najúspešnejšej žene za volantom pretekárskych vozidiel v histórii bol in memorial udelený Granátový odznak, najvyššie čestné vyznamenanie pre reprezentantov motoristického športu, ktoré od roku 1995 udeľuje prezídium Autoklubu. V ankete o českého automobilového a motocyklového jazdca storočia sa umiestnila v kategórii automobilového športu na druhom mieste hneď za päťnásobným víťazom Rely Paríž - Dakar Karlom Loprais. Od roku 1992 sa udeľuje cena Elišky Junkové pre najlepšiu českú ženu za volantom.

Medzi jej najznámejšie citáty určite patrí jej odkaz: "Dokázala jsem ve svém oboru, že se žena může vypracovat na úroveň nejlepších mužů, ale to není tak významné. Důležitý je důkaz, že se může vypracovat podle svých přirozených ženských vlastností a schopností. Jsme příliš nakloněny vysvětlovat své nezdary reptáním na přírodu. Užitečnější je méně se durdit a více trénovat. Pak se ukáže, že leckteré handicapy jsou překonatelné..."

Bugatti pomenovalo nový Veyron po uznávanej českej pretekárke!

Na obrázku stojí za povšimnutie štartovacia kľučka známa napríklad aj zo starého Oltcitu.

Zberateľským kúskom sa vďaka nej stal model Bugatti Type 32, dodnes známy ako povestné žlté pretekárske auto Elišky Junkovej. Bola to výnimočná žena, a takisto nový Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse Elizabeth Junek, bude určite výnimočný zberateľský kúsok. 

BUGATTI VEYRON GRAND SPORT VITESSE ELIZABETH JUNEK

Vozidlo nesúce meno tejto Češky má čiernu karosériu so zlatožltými prvkami, čo je odkaz na farby jej pretekárskych automobilov. Interiér má hnedé čalúnenie. 

Bugatti pomenovalo nový Veyron po uznávanej českej pretekárke!

Bugatti pomenovalo nový Veyron po uznávanej českej pretekárke!

Dátum odhalenia ani cena zatiaľ nie sú známe, no počítať treba minimálne s dvomi miliónmi eur. Vo vyhotovení Elizabeth Junek majú vzniknúť tri exempláre. Čo dodať, legenda je legenda, poďme snívať a zarábať! 

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Volant vpravo už nebude problém!V celej EÚ bude oficiálne možné do evidencie vozidiel prihlásiť aj auto s pravostranným...21. Marec, 2014
02Koncept Honda Civic Type R: Dravý imidž ostrého prepĺňaného dvojlitraJaponská automobilka prichádza s dravým, ostrým dizajnom, ktorý v deviatej generácii...21. Marec, 2014
03Čo spája Porsche a starý Ikarus?Natáčanie kolies zadnej nápravy nie je vôbec novinka. Aj napriek tomu rozhodne stojí za...18. Marec, 2014