Dacia Duster LPG je tiež spôsob ako znížiť náklady na palivo

Výrazný rast cien palív, ktorý sa asi nechystá tak skoro zastaviť, aj napriek výraznejšiemu pádu ceny ropy. Preto je vhodné pozrieť si aj alternatívne palivá. Nie všetko musí byť elektrické, Dacia má v ponuke aj možnosť spaľovania LPG pre všetky modely, teda aj pre Duster. A práve toto je tá alternatíva, ktorú si Duster naozaj zaslúži. Elektrika by mu nesedela.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
29.03.2022
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Dacia Duster LPG je tiež...

Auto-moto zaujímavosti

Dacia Duster už niekoľkokrát ukázala svoje prednosti a nie je to iba o terénnych verziách. Nemusí mať štvorkolku na to, aby práve tento model mohol byť všestranne použiteľným autom. Reálne, väčšine ľudí bude stačiť väčšia svetla výška a nebudú potrebovať ani pohon všetkých kolies. Tá má viac ako 20 centimetrov a celková priechodnosť naznačuje, že aj bez pripájania zadnej nápravy je s rumunským SUV možné prejsť naozaj ďaleko mimo cesty.

To, čím však tento Duster chce zaujať nie je úplne priechodnosť, ale skôr fakt, že na jedno natankovanie dokáže prejsť extrémnu vzdialenosť. Ak by mal také hodnoty spotreby, ako píše výrobca, tak by na kombináciu nádrži bolo možné prejsť kľudne viac ako 1 200 kilometrov. Veď ma predsa klasickú 50-litrovú nádrž na benzín a druhú s objemom 48,8 litra na LPG.

Dacia Duster LPG je tiež spôsob ako znížiť náklady na palivoZdroj: Autobazar.EU

V papieroch, či skôr tabuľkách od výrobcu, svieti hodnota 7 litrov LPG na 100 kilometrov. A zároveň 6,4 litra benzínu na 100 kilometrov, podľa toho ktorý z druhov spaľovaného materiálu používate. Reálne sú však spotreby trošku vyššie ako na papieri. Diaľničné tempo si s malým litrovým trojvalcom a veľkou čelnou plochou pýta 9 litrov LPG na 100 kilometrov. Ale to stále znamená príjemný a naozaj nadpriemerný dojazd. Mimo mesta sa dá dostať pod 8-litrovú hranicu. A čo sa týka benzínu, tak pri ňom je to všade o liter menej ako pri plyne.

Dacia Duster LPG je tiež spôsob ako znížiť náklady na palivoZdroj: Autobazar.EU

Veľkou výhodou LPG, ktoré montuje priamo automobilka Dacia, je fakt, že netreba po 10 rokoch meniť palivovú nádrž, ako je to pri dodatočnom domontovaní systému. Nádrž je umiestnená tam, kde by inak bol priestor pre rezervu. To však znamená aj absenciu nemožnosť objednať tento prvok v príplatkovej výbave.

Výrazný posun pri facelifte modelu zaznamenalo samotné integrovanie systému LPG do interiéru a do prístrojovej dosky. Na prepínanie pohonu je určené tlačidlo, ktoré je vpravo pod volantom a už bez problému zapadá svojím tvarom aj spracovaním a prevedením ku ostatným tlačidlám. Pred faceliftom bolo toto zakomponovanie trochu ťažkopádnejšie a systém používal klasický prepínač kruhového tvaru s tlačidlom v strede, ktorý je známy aj najmä z dodatočných inštalácií.

Dacia Duster LPG je tiež spôsob ako znížiť náklady na palivoZdroj: Autobazar.EU

Avšak v pôvodnom prepínači bola aj sústava LEDiek, ktoré informovali o aktuálnom stave paliva. Tie už netreba, objem paliva zostávajúceho v jednej, alebo v druhej nádrži, zobrazuje úplne perfektne spracovaný palubný počítač, ktorý dokáže vyrátať nielen spotrebu benzínu a plynu, ale aj dojazd na jednotlivé palivá. Táto integrácia sa naozaj veľmi podarila. Pri LPG z výroby je aj rozumnejšie umiestnenie hrdla nádrže na plyn. To je hneď vedľa hrdla nádrže na benzín a obidva otvory sú schované pod jednými uzamykateľnými dvierkami.

Dacia Duster LPG je tiež spôsob ako znížiť náklady na palivoZdroj: Autobazar.EU

Aktuálny pohľad do cenníka prezrádza, že automobilka pýta, za verziu s LPG, o 500 € viac, ako za verziu, ktorá má výlučne pohon na benzín. Veľký rozdiel je však aj v samotnom výkone. Kým benzínová verzia si musí vystačiť so 66 kW (90 k), plynová má, pri jazde na LPG, výkon až 74 kW (100 k). Tieto parametre sa transformujú aj v prípade krútiaceho momentu. Ten je o 10 Nm vyšší ako má výlučne benzínová motorizácia. Základná cena Dustra na LPG je teda 14 090 €. Dokonca je v ponuke aj s akčnou výbavou Extreme. Tá ma naozaj všetky prvky, ktoré sú dôležité a v takomto prevedení stojí plynový Duster 17 040 €. Vzhľadom na súčasné vysoké ceny nových vozidiel je to veľmi výhodná ponuka.

Ďalšou veľkou výhodou Dustra LPG je, že takmer nemá konkurenta. Vozidlá s LPG nikto neponúka, teda okrem Aliancie Renault-Nissan, pod ktorú spadá aj Dacia. Vlastne jediným konkurentom tohto auta je Renault Captur, ktorý má úplne rovnaké pohonné ústrojenstvo ako práve Duster. Tiež má rovnaký trojvalec s objemom jeden liter a s nepriamym vstrekovaním, ktorý je stavaný aj na použitie pri spaľovaní skvapalneného propánu.

Dacia Duster LPG je tiež spôsob ako znížiť náklady na palivoZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Najlacnejšie SUV na Slovensku 2022Nechcete kombi, nechcete sedan, ani MPV vás neláka? Tak môže byť odpoveďou práve to, čo sa...7. Marec, 2022
02Dacia Duster: Aký je nový model a ktorú verziu zvoliť?Automobilka Dacia trafila modelom Duster pomyselný kliniec po hlavičke. Lacné SUV s dobou...15. Február, 2022
03Dacia Duster Prior Design: Widebody bodykit naživo!Duster monštrum s brutálnym bodykitom! Okrem toho, že vyzerá fantasticky, výrobca zametá...20. Február, 2022