Dacia Logan je naozaj výhodné balenie za perfektnú cenu

Nová Dacia Logan má niekoľko špecifík, ktoré z nej robia celkom unikátne auto na slovenskom, ale aj európskom trhu. Je treťou generáciou modelu, ktorý automobilku Dacia postavil na nohy a je najlepším sedanom v histórii značky.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
05.10.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Dacia Logan je naozaj...

Auto-moto zaujímavosti

Výrazným prvkom nového modelu je dizajn. Tu už nie sú kompromisy a aj použitý moderný podvozok CMF znamená aj fakt, že auto je naozaj moderné, už nie je postavené z výpredajových dielov Renaultu. Kvôli legislatíve a požiadavkam bol nutný prechod na to najmodernejšie, čo automobilka ponúka. My sme sa pozreli na to, čo vlastne Logan ponúka. Hlavne je to auto na LPG a má dokonca fabrické LPG.

Priestorové pomery

Aj napriek jasnému cieľu, ostať v segment B, čiže medzi malými autami, je Logan prekvapivo veľkým autom. Vnútri sa javí dokonca aj o triedu väčší ako Sandero, ktoré je jeho spriazneným modelom. V každom prípade má karosériu sedan, ktorá ponúka naozaj obrovský batožinový priestor. Ten dosahuje objem až 528 litrov. Pritom mu nevadí ani nádrž na LPG, ktorá je interiérovo umiestnená pod podlahou batožinového priestoru.

Zaujímavosťou je, že na LPG nádrži nie je uvedený dátum, dokedy ju je možné používať, čo znamená, že je v aute na stále a nemusí sa meniť. A keď už sme pri priestorových pomeroch, tak má objem 40 litrov, čo doplňuje benzínovú nádrž s objemom 50 litrov. Priestoru je celkom prijateľne aj na zadných sedadlách. Tí, čo majú nadpriemernú výšku budú mať možno trochu problém s kolenami, ale operadlá predných sedadiel sú mäkké a netlačia aj pri prípadnom kontakte.

Dacia Logan je naozaj výhodné balenie za perfektnú cenuZdroj: Autobazar.EU

Motor s plynom

Platforma CMF predurčuje, že Logan má podobné pohonné jednotky ako automobily Renault. Znova je to najmodernejšie, čo má automobilka v programe. Litrový trojvalec s nepriamym vstrekovaním. Bez LPG má výkon 67 kW (90 k) a s LPG sa dostáva na 74 kW (100 k). Aj krútiaci moment sa mení, bez plynu je 160 Nm, s plynom 170 Nm.

Reálne sa s týmto motorom dá jazdiť aj svižne. Najmä ak ide na plyn, o čom hovorí aj vyššia celková rýchlosť, ale pocitovo najmä lepšie pružnosti v celom spektre otáčok. Reálne sa s Loganom dá jazdiť za 7 litrov plynu, prípadne 6,5 benzínu. Najväčším nepriateľom dobrej spotreby je už tradične diaľnica, ktorá o liter zvýši obe hodnoty.

Dacia Logan je naozaj výhodné balenie za perfektnú cenuZdroj: Autobazar.EU

Informácie a zábava

Pred vodičom nie je veľký displej, ale len taký štandardný kvôli palubnému počítaču. Práve na displeji je zobrazený stav oboch nádrží a tiež priemerné spotreby. Prepínanie plynu už je pekným zabudovaným tlačidlom. Časy, kedy bol stav indikovaný štyrmi LEDkami nad malým prepínačom sú preč. Teraz je všekto integrované tak, ako by malo byť od začiatku.

Tým naozaj prvkom je stredový displej. Síce nemá extrémne zložitý systém, ale práve jednoduchosť je jeho nespornou výhodou. Avšak to najdôležitejšie pri Media Nav je možnosť bezdrôtového zrkadlenia mobilného telefónu priamo na tento zabudovaný displej. Možno by boli fajn rýchlejšie reakcie na dotyk a rýchlejší systém samotný, ale vzhľadom na cenu sa toto dá až príliš ľahko odpustiť.

Dacia Logan je naozaj výhodné balenie za perfektnú cenuZdroj: Autobazar.EU

Cena

Jedným z najdôležitejších parametrov Loganu je cena. Ako ho vidíte na fotkách stojí 14-tisíc eur. Nové auto so zárukou a všetkými prvkami, ktoré sú potrebné a chcené. Napríklad má aj automatickú klimatizáciu, či sledovanie mŕtveho uhla. O tom, že má navigačný systém sme napísali vyššie pri zrkadlení mobilného telefónu. To znamená, že Logan je naozaj použiteľný na každý deň a ponúka aj dosť miesta za naozaj nízku sumu.

Veľmi zaujímavé je hľadanie konkurentov. Dopredu treba povedať, že v rámci modelov s LPG nie sú. Najviac budú Loganu konkurovať menšie sedany, medzi ktorými je najmä o triedu väčší Fiat Tipo. Ten však stojí s podobnou výbavou o niečo viac.

Dacia Logan je naozaj výhodné balenie za perfektnú cenuZdroj: Autobazar.EU

Negatíva

Veľkou nevýhodou tohto Loganu je nemožnosť parkovať v podzemných garážach. Ak v garáži stretnete Logan tretej generácie, tak tam nemá čo hľadať, lebo má štandardne plynové zariadenie, ktoré by tam nemalo proste chodiť, lebo pri úniku sa plyn zhromažďuje pri zemi a vytvára výbušné prostredie.

Druhou nevýhodou je slabšie odhlučnenie. Ak budete v tuneli predbiehať kamión, tak hneď bude jasné, čo to znamená. Ale znova, za tieto peniaze to stále nie je zlé a vlastne mu dokážete odpusiť aj trochu menej akustickej pohody.

Negatívom je aj konštrukcia veka kufra. Pri zatváraní sa celý mechanizmus dostáva do priestoru pre batožinu a tým pádom ho trochu zmenšuje. Naviac treba dbať pri nakladaní na postupnosť, aby sa niečo nestalo s vecami pod mechanizmom. Dať tam fóliu minerálky a tablet na vrch je najhorší možný nápad, lebo tablet už zaručene fungovať nebude. Ale stále treba mať na pamäti, že Logan bol konštruovaný ako jednoduché, trvácne a hlavne lacné auto. To, že má výbavu, o ktorej by sa mu pred 15 rokmi ani nesnívalo je druhá vec. Má predsa aj tempomat a bezkľúčové odomykanie a tiež bezkúčové štartovanie tlačidlom. To už sú naozaj moderné záležitosti. Plus tretia generácia je prvou, ktorá ponúka aj možnosť priplatiť za automatickú klimatizáciu.

Dacia Logan je naozaj výhodné balenie za perfektnú cenuZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Dacia Duster Combi existuje: Za príplatok 2 999 €Dacia Duster ako Kombi? Realita! Nejedná sa o žiadnu dizajnovú štúdiu. Tento stroj z pera...22. September, 2021
02Dacia Sandero II (B52): Aké je a na čo si dať pozor pri kúpe?Cenový paradox, tak sa dá najlepšie označiť Dacia Sandero druhej generácie. Pritom väčšina...10. September, 2021
03Dacia Jogger: Crossover kombi a SUV má reálnych 7 miestPri predstavení novej Dacie Sandero a Loganu prenikla von informácia, že kombi Logan MCV už...7. September, 2021