Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Dojazd elektromobilov pri 130 km/h, veľká bieda!

Elektromobily sú témou, ktorá býva čím ďalej, tým častejšou. Elektromobily sa postupne dostávajú do diskusií všetkých. Na jednej strane tu máme ich podporovateľov, na druhej strane odporcov. Pri počte vlastníkov je to však iné, napriek ohromnému tlaku a propagovaniu elektromobilov ich je stále výrazne menej. V niektorých situáciách síce môžu vyhovovať, no ich praktická hodnota je zatiaľ ďaleko nižšia, než pri bežných spaľovacích autách. Jedným z mnoha praktických nedostatkov je hlavne ich dojazd, ktorý je pri rýchlosti 130 km/h pri mnohých elektromobiloch problémom.

Dávid v Auto-moto zaujímavosti
19.05.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: caranddriver.com

Dojazd elektromobilov pri...

Auto-moto zaujímavosti

Cesta k moru na 7 nabíjaní?

Nedostatočný dojazd je iste jedným z najväčších problémov súčasných elektromobilov. Tie s nami sú na trhu síce už zopár rokov, no ešte niekoľko ich budú potrebovať na to, aby dokázali poslúžiť drvivej väčšine populácie podľa ich požiadavok. Aj preto sa portál autobild.de pozrel na reálne praktické dojazdy pri rýchlosti 130 km/h.

Je jasné, že pri diaľničnej rýchlosti 130 km/h má každé auto vyššiu spotrebu paliva, či energie, ako pri 70 km/h. Je to však rýchlosť, ktorá nie je ničím neobvyklá. Iste, elektromobil si dnes málokto kupuje kvôli dlhým diaľničným presunom, no nadšenci elektromobilov nám vždy navrávajú, že to nie je problémom. Pri diaľničnej rýchlosti však kapacita batérie klesá šialeným tempom smerom nadol. Využiteľnosť auta tak prudko klesá. Niektoré elektromobily však dosiahli aj v tejto disciplíne naozaj obstojné hodnoty, pozrime sa na tých najlepších:

Mercedes EQS 450+ 482 km

BMW iX xDrive 50 434 km

BMW iX M60 xDrive 430 km

Ako vidíte, tieto hodnoty sú vcelku akceptovateľné, aj keď stále predstavujú tak polovicu z toho, na čo sme zvyknutí pri bežný spaľovacích motoroch. Ale pri troche sebazaprenia a nie každodennej jazde diaľnicami by šlo o vcelku fajnhodnotu. Pozrime sa na elektromobily, ktoré sú považované za tie známejšie:

Tesla Model 3 363 km

Škoda Enyaq iV80 318 km

Hyundai Ioniq 5 261 km

VW ID.3 Pro 216 km

Tu sú už hodnoty o poznanie horšie a obmedzujúcejšie. Pri takomto dojazde človek musí plánovať aj bežný prejazd na úrovni Bratislava - Žilina a nazad, treba si premyslieť, kde bude človek nabíjať. Lebo bez zastávky na nabíjanie neotočíte ani takúto trasu. A pozrime sa na samý chvost rebríčku:

Peugeot e-Rifter 164 km

Honda e 153 km

Mazda MX-30 140 km

Vo všetkých prípadoch ide o malé autá do mesta, no aj tak by mal byť dojazd jednoducho vyšší. Ak by ste takýmto autom šli napríklad kdesi na juh Chorvátska a predpokladajme, že žijeme v dokonalom svete, v ktorom sú diaľnice všade a celú cestu môžete ísť rýchlosťou 130 km/h, budete musieť nabíjať 7 krát! A to sú hodiny a hodiny na nabíjačke. Ak je vôbec voľná. To z nich robí absolútne nepoužiteľné autá na diaľkové prejazdy. Nuž, elektromobily majú pred sebou ešte dlhú cestu, len na diaľnici ich dlhé cesty naozaj nečakajú.

Dojazd elektromobilov pri 130 km/h, veľká bieda!Zdroj: caranddriver.com

Zdroj: autobild.de

Zdroj foto: caranddriver.com

 

 

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Poslanci Národnej rady SR zamietli návrh novely zákona, ktorá mala upraviť výšku registračného poplatkuPoslanci za stranu SaS navrhovali kompletné zrušenie diferencovania výšky registračného...22. Jún, 2016
02Video: SuperLada s výkonom 420-koní trhá betón! Táto upravená Lada 2104 skrýva pod kapotou prekvapenie, vďaka ktorému dosahuje rýchlosť...16. December, 2016
03Renault Talisman Estate, francúzsky konkurent pre SuperbRenault Talisman bol predstavený už pred časom. Ide o nástupcu celkom obľúbenej Laguny,...31. August, 2015