Zdieľať na facebooku
34 komentárov

Elektrická diaľnica v Nemecku otvorená! Koľko meria?

Emisie, ochrana životného prostredia a ekologickejší život. To sú pojmy, ktoré hýbu svetom. V posledných rokoch je to trendom hlavne v oblasti osobných automobilov. V podstate už každá značka má vo svojom portfóliu nejaký elektromobil, prípadne aspoň plug-in hybrid. Ekológia však nakúka aj do nákladnej dopravy. A pomerne razantne.

Dávid v Auto-moto zaujímavosti
03.06.2019
Diskusia:

Elektrická diaľnica v...

Auto-moto zaujímavosti

Emisie, ochrana životného prostredia a ekologickejší život. To sú pojmy, ktoré hýbu svetom. V posledných rokoch je to trendom hlavne v oblasti osobných automobilov. V podstate už každá značka má vo svojom portfóliu nejaký elektromobil, prípadne aspoň plug-in hybrid. Ekológia však nakúka aj do nákladnej dopravy. A pomerne razantne. V Nemecku budú na diaľnici premávať kamióny ako trolejbusy!

Elektrické diaľnice? Realita!

Nákladné automobily majú na svedomí obrovská množstvo emisií. Niet divu, pri dnešnej extrémne vysokej produkcií čohokoľvek je potrebné prepravovať to. Množstvo nákladných vozidiel premáva dlhé hodiny. Stačí keď idete na diaľnici, spočítajte si, koľko kamiónov stretnete. Treba s tým čosi robiť a v Nemecku sa podarilo čosi, čo možno naznačí vývoj v budúcnosti.

Pri Frankfurte vznikla unikátna stavba. Elektrická diaľnica. V jednom pruhu sa jednoducho nachádza trolejové vedenie. Lenže nie je pre trolejbusy, ale pre kamióny. Podobných testovacích diaľníc je na svete už viacero. Zväčša ide o krátke úseky, napríklad vo Švédsku je 2 kilometrová testovacia diaľnica. Táto je však výrazne dlhšia, meria až 10 km. Nachádza sa medzi letiskom vo Frankfurte a priemyselnou zónou. Ideálna trasa na otestovanie novinky.

Po tejto diaľnici z dielne spoločnosti Siemens zatiaľ premáva 5 kamiónov rôznych kamiónov rôznych spoločností. Je to zatiaľ testovacia prevádzka, no všetko vyzerá dobre. Hlavne na takto vyťaženej trati je úspora energie výrazná. Aj kvôli nej by mali mať vodiči vyššiu motiváciu používať práve elektrické alternatívne diaľnice. Ako to funguje? Kamión má klasický trolej, ktorý sa vysunie. Jednoduché riešenie, uvidíme, čo prinesia budúcnosť. Možno o pár desaťročí budeme mať na diaľnicich troleje aj na Slovensku. 

Elektrická diaľnica v Nemecku otvorená! Koľko meria?Zdroj: businessinsider.de

Elektrická diaľnica v Nemecku otvorená! Koľko meria?Zdroj: businessinsider.de

Zdroj: businessinsider.de

Zdroj foto: businessinsider.de

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Peugeot začal zas vyrábať 32 ročnú 405-ku. Za 9 100 €!Peugeot 405 je autom, na ktorom možno jazdilo už mnoho z vás. Francúz tu s nami bol dlhé...9. Máj, 2019
02Škoda Favorit ako nová na predaj! 28 rokov, 2 600 km!Zázraky sa občas dejú. Niekedy sa na trhu objaví auto, ktoré dlhé roky poriadne nejazdilo a...3. Máj, 2019
03VIDEO: najlepšie osvetlená cesta na svete, 3 km 1 000 lámp!Jazda autom v noci. To je niečo, čomu sa vyhýba hlavne množstvo začínajúcich,...11. Máj, 2019