Facelift Audi A8 prichádza, v Číne chce konkurovať Maybachu

Audi A8 je tým predstaviteľom modelového radu nemeckej automobilky, ktorý ponúka najnovšie a najmodernejšie technológie. Prichádza s technológiami, ktoré nie sú obvyklé, veď bol prvým luxusným autom postaveným z hliníku. Ale to bola prvá generácia, súčasná štvrtá generácia prichádza aktuálne s oživením vizáže. A toto sa bude týkať aj modelu S8 na vrchole ponuky.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
11.11.2021
Diskusia:
Zdroj: Audi

Facelift Audi A8...

Auto-moto zaujímavosti

Audi A8

Najzásadnejšou zmenou prednej časti je výrazne širšia maska chladiča. Singleframe má väčšiu plochu a v hojnej miere používa chróm. Výduchy na bokoch nárazníka sú zase kolmejšie, tak celok vyzerá omnoho širšie ako doteraz. To, čo však na prvý pohľad nie je vidieť je zmena predných svetiel. Majú 1,3 milióna reflexných plôch, čo znamená, že dokážu prispôsobovať lúče ešte precíznejšie ako doteraz.

Zaujímavé je, že automobilka ponúkne verziu so športovou vizážou S-Line. Tá doteraz pre model jednoducho nebola dostupná. Je však jasné, že niektoré detaily budú verzie S-Line zdieľať s výkonnou verziou S8. Je to z dôvodu, že aj BMW má pre svoju Sedmičku M-Paket a Mercedes pre Triedu S ponúka balík AMG.

Facelift Audi A8 prichádza, v Číne chce konkurovať MaybachuZdroj: Audi

V zadnej časti budú štandardne svetlá OLED s novým rozložením a stvárnením jednotlivých prvkov. Zvonka ešte pribudnú nové tvary diskov a nové farby v štandardnom vzorkovníku. Pribudnú štyri lesklé metalízy a päť matných farieb. V ponuke ostáva balík čiernych doplnkov, ktorý zbaví exteriér chrómu.

Vnútri až toľko zmien neprebehlo. Displeje v strede ostali, jeden má 10,1 palca, druhý má 8,6 palca uhlopriečku, rovnako ostal displej pred vodičom, čiže Virtual Cockpit. Vlastne vnútri nebolo nutné robiť nič, len doladiť detaily k dokonalosti. Facelift Audi A8 sa objaví na trhu už v decembri a začne s cenou 99 500 eur na nemeckom trhu.

Facelift Audi A8 prichádza, v Číne chce konkurovať MaybachuZdroj: Audi

Audi S8

Rovnakou kúrou prechádza aj Audi S8, tiež má nové LED Matrix svetlá vpredu a OLED svetlá vzadu. Širšia maska chladiča je samozrejmosťou. Vzadu má S8 stále štyri koncovky výfukov a v štandardnej výbave má natáčanie zadnej nápravy pre lepšie manévrovanie. Rovnako bez príplatku je adaptávny prediktívny podvozok a športový diferenciál pre lepšie reakcie vozidla. Je na zadnej náprave. Za príplatok sú keramické brzdy.

Facelift Audi A8 prichádza, v Číne chce konkurovať MaybachuZdroj: Audi

Motor pod kapotou je už tradičný štvorlitrový osemvalec s dvomi turbami. Produkuje výkon 420 kW (571 k) a krútiaci moment 800 Nm. V spolupráci s pohonom všetkých kolies Quattro dokáže vystreliť karosériu luxusného sedanu na stovku za 3,8 sekundy. Verzia Plus, ktorú si niektorí obľúbili, lebo ponúkala ešte viac výkonu zatiaľ v pláne nie je. A už vôbec nie je v pláne RS8.

Facelift Audi A8 prichádza, v Číne chce konkurovať MaybachuZdroj: Audi

Audi A8L Horch

Tak ako má Mercedes sekciu Maybach, ktorá sa stará o luxusnú časť portfólia, Audi oživilo značku Horch, ktorá sa včlenila už pri založení. Luxusná verzia predĺženého Audi A8 bude však dostupná len na vybraných trhoch v Ázii, primárne v Číne.

Audi A8L Horch je ešte o 13 centimetrov dlhšie ako A8L, čo z neho robí monštrum s dĺžkou 5,45 metra. Toto predĺženie je výhradne v olasti medzi kolesami, z čoho vyplýva kráľovský priestor na zadných sedadlách. A práve tam to dýcha luxusom, dve samostatné sedadlá majú všemožné nastavenie a tiež samostatné ovládanie nielen audia, ale aj klimatizácie. Sú vetrané a majú aj masáž.

Facelift Audi A8 prichádza, v Číne chce konkurovať MaybachuZdroj: Audi

Vizuálne je verzia Horch stále trochu nenápadná a nestrháva tak veľmi pohľady ako práve Maybach od Mercedesu. V Číne bude na pohon slúžiť jediný motor. A8L Horch bude poháňať motor V6 spaľujúci benzín. Jeho výkon je 250 kW (350 k) a krútiaci moment 500 Nm. Motor je spojený s osemstupňovou automatickou prevodovkou a pohonom všetkých kolies Quattro. To je veľký rozdiel v porovnaní s Mercedesom, ktorý stále ponúka aj agregáty V8 a V12 pre Maybach.

Facelift Audi A8 prichádza, v Číne chce konkurovať MaybachuZdroj: Audi

Audi síce má dosah na motor, ktorý by mal 12 valcov, veď v Bentley funguje W12 s dvomi turbami, ale je otázny záujem o takéto modely aj v Číne. Audi nemá plán posunúť model Horch do Európy, veď tu ponúka koncern vozidlá so znakom Bentley, ktoré dokonale zastúpia ponuku v ultraluxusnej časti trhu. Aj keď Mulsanne absentuje, stále je tu Flying Spur.

Facelift Audi A8 prichádza, v Číne chce konkurovať MaybachuZdroj: Audi

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Luxusné Audi A8 s V8 na predaj za 3% pôvodnej ceny!Kúpa jazdeného auta je často krát ekonomicky výhodnejšia ako kúpa nového vozidla. Na druhej...1. November, 2021
02Nový Mercedes SL je revolúcia s návratom do minulostiMercedes po dlhej dobe predstavil novú generáciu modelu SL. Roadster sa však trochu...2. November, 2021
03Nový model EQS od Mercedes-EQ je na vrchole ponuky, čo nás na ňom zaujalo?Mercedes verí elektromobilite a postupne rozširuje svoju ponuku elektromobilov. Ku menším...10. November, 2021