Havaroval slovenský lietajúci automobil!

Asi všetci sme počuli o projekte lietajúceho automobilu zo Slovenska o ktorom sa hovorí na celom svete. Jeho úspech mal vyvrcholiť v roku 2017 keby sa mal dostať na trh. Slovesnský Aeromobil nečakane havaroval. Pilotoval ho jeho konštruktér a vynálezca Štefan Klein. Čo čaká tento unikátny hybrid automobilu a lietadla? Podrobnosti v článku! 

rufus v Auto-moto zaujímavosti
09.05.2015
Diskusia:

Havaroval slovenský...

Auto-moto zaujímavosti

Slovenský lietajúci automobil

Asi všetci sme počuli o projekte lietajúceho automobilu zo Slovenska o ktorom sa hovorí na celom svete. Aeromobil stvoril dizajnér Štefan Klein spolu so spoluzakladateľom a CEO Aeromobilu Jurajom Vaculíkom. Jeho úspech mal vyvrcholiť v roku 2017, kedy sa mal tento unikátny hybrid dostať na cesty a na oblohu. Prototyp bol len nedávno predstavený v Monaku. 

Aeromobil 3.0Zdroj: aeromobil.com

Pád Aeromobilu

Slovenský lietajúci automobil Aeromobil havaroval. Stalo sa tak na letisku v Janíkovciach počas testovacieho letu. Pri nehode sa zranil pilot lietadla. Bol ním vynálezca aeromobilu Štefan Klein. Lietadlo padalo z výšky približne 300 metrov. Pilota hospitalizovali vo Fakultnej nemocnici v Nitre. 54-ročný pilot sa sťažoval sa na bolesti hlavy a rúk. Vynálezca a konštruktér lietajúceho automobilu však neutrpel žiadne vážnejšie zranenia a z miesta nehody odišiel po vlastých.

Pád AeromobiluZdroj: aeromobil.com

Príčina pádu neznáma

Príčina pádu lietadla ostáva zatiaľ neobjasnená. Niktriansky vynálezca pilotujúci lietadlo stihol aktivovať padák. Jednou z príčin môže byť to, že sa stroj dostal do vzdušnej vývrtky. Podrobnosti a príčinu nehody vyšetrí Štátna letecká inšpekcia, Letecký úrad Slovenskej republiky a polícia. 

Havarovaný prototyp Aeromobilu  Zdroj: aeromobil.com

Len čiastočné poškodenie

Pilot a ani samotný prototyp AeroMobilu 3.0 neutrpeli vážnejšie "zranenia." Podľa oficiálneho vyjadrenia Aeromoiblu došlo len k čiastočnému poškodeniu testovacieho prototypu. Svedčí to o účinnosti integrovaného bezpečnostného zariadenia – padáku, na ktorom sa bezepčne podarilo dostať na zem pilota aj samotný Aeromobil. 

Havarovaný prototyp AeromobiluZdroj: aeromobil.com

Na akom princípe funguje?

Na akom princípe funguje? Pohyb vo vzduchu je zabezpečený tlačnou vrtuľou. Tá mu umožňuje dosahovať rýchlosť 200 kilometrov za hodinu s doletom 700 kilometrov. Spotreba na hodinu letu je taktiež zaujímavá, nie je oveľa väčšia ako spotreba moderného automobilu so silnejším agregátom. Spotreba Aeromobilu sa pohybuje okolo 15 litrov. Na ceste dosiahne aeromobil maximálnu rýchlosť 160 kilometrov za hodinu. Vozidlo je možné zaparkovať na bežnom parkovacom mieste, tankuje obyčajný benzín a je spôsobilé na jazdu po bežných cestných komunikáciách. 

Video: Aeromobil 3.0

Pád lietadla vývoj neohrozí

Spoločnosť tento stroj už predstavila na viacerých medzinárodných výstavách. Čo čaká tento unikátny hybrid automobilu a lietadla záleží aj na tom, či sa potvrdí prípadné zavinenie nehody kvôli technickej závade lietajúceho automobilu. Napriek nehode patrí tento lietajúci automobil medzi najuznávanejšie slovenské projekty a teší sa záujmu na celom svete. Ani pád lietadla tento projekt pravdepodobne neohrozí. Podľa vyjadrenia Aeromobilu budú skúsenosť a údaje z tohto testovacieho letu vyhodnotené a použité pri ďalšom vývoji lietajúceho auta. 

zdroj: justforfacts.com, aeromobil.com

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Bláznivý most s výškou 44 metrov naháňa strach: Zážitok z prejazdu zaručený!Tento japonský most je skutočne unikátny! Svojím prevýšením priťajuje turistov z celého...7. Máj, 2015
02Česká paródia GTA: Vychutnaj si video natočené pomocou lietajúcich dronov!Ak si ako dieťa "drvil" počítačové hry, pravdepodobne ti toto video pripomenie prvé...5. Máj, 2015
03Video: Obytný hrad zo starého nákladiakaAk hľadáš niečo výnimočné a nebaví ťa klasický život v panéláku, máme niečo pre teba! Toto...8. Máj, 2015