Honda drahšia ako Ferrari: 27-ročná, nájazd len 49 617 km!

Limitovaná edícia. Len 483 vyrobených kusov na celom svete. Akú hodnotu môže mať funkčný exemplár s rokom výroby 1993? Extrémnu cenovku naznačuje extravagantná červená. Táto lahôdka z ponuky voľných automobilov na trhu je na predaj za cenu Ferrari. Na kúpu tejto raritnej Hondy si priprav 251 600 eur! Aké prekvapenie ponúka pod kapotou?

rufus v Auto-moto zaujímavosti
18.06.2020
Diskusia:

27-ročná Honda NSX za 251...

Auto-moto zaujímavosti

Pozeráš sa na výnimočný kúsok, ktorý zajme nielen farbou laku. Aké ďalšie výberové vlastnosti ponúka automobil, za ktorý si súčasný majiteľ dovolí pýtať priam nehorázne peniaze?

Honda drahšia ako Ferrari: 27-ročná, nájazd len 49 617 km!Zdroj: speedartmotorsports.com

Extravagantná červená

Už na prvý pohľad táto Honda klame telom. Akoby sa snažila pritiahnuť pozornosť hrou na nápaditý superšport s fámou luxusného automobilu, ktorý si svoju reputáciu drží dodnes. Akú hodnotu môže mať funkčný exemplár s rokom výroby 1993?

Honda drahšia ako Ferrari

Extrémnu cenovku naznačuje extravagantná červená. Táto lahôdka z ponuky voľných automobilov na trhu je na predaj za cenu Ferrari. Na kúpu tejto raritnej Hondy si priprav 251 600 eur. Aké prekvapenie ponúka pod kapotou?

Honda drahšia ako Ferrari - Honda NSX Zdroj: speedartmotorsports.com

Nájazd len 49 617 km

Vzácna Honda NSX-R disponuje viacerými parametrami hodnými tvojej pozornosti. Priprav sa na prekvapivo nízky nájazd a skvelý „zdravotný stav.“ Táto Honda NSX-R najazdila za 27 rokov len 49 617 kilometrov. Aj vďaka tomu už na základe priložených fotografií z inzerátu môžeme hovoriť o nečakane dobrom technickom stave vozidla. Posúď sám.

História

Ide o vozidlo vyrobené v roku 1993. Už vtedy sa hviezdami na automobilovej oblohe stávali slávne mašiny z pera popredných svetových značiek. Honda patrila k dobrým, nie však špičkovým výrobcom. To sa práve po prevrate zmenilo. Japonská značka bola schopná zosadiť „z trónu“ rivalov z Európy a nielen. Pod značkami ako Porsche a Ferrari sa začala triasť stolička.

Honda drahšia ako FerrariZdroj: speedartmotorsports.com

Honda NSX – príbeh slávneho superšportu z Japonska

Príbeh slávneho superšportu z Japonska začína už prvou generáciou. Výrobca nepotreboval podrobiť svoje autá inováciám na základe skúseností. Výroba konkurencie schopných vozidiel mu šla od ruky. Aj vďaka práci hlavného vývojára, Ayrton Senna, tento model dokázal rezať zákruty ako nôž zapichnutý v mäkkom masle. Rovnako ako výroba aj sláva šla Honde NSX ako po masle. Prispeli k tomu fanatici rýchlosti, ktorý značke vyslovili svoju dôveru už na počiatku.

Na trať, do voza aj do koča

Pozor, nešlo však o vozidlo určené výlučne k šialenému využitiu na trati. Rovnako dobre sa hlásila k využitiu v živote svojho majiteľa. Tento hlavný vstupný bonus spravil z tejto legendy skvelý stroj, ktorý na ceste ani na trati nie je možné prehliadnuť aj dnes.

Honda drahšia ako FerrariZdroj: speedartmotorsports.com

 Zmeny a úspora hmotnosti

Honda pracovala na budovaní jazdných vlastností, ktoré jej popularitu vystrelia ešte vyššie. Prešla radom povrchových aj interiérových zmien. Ďalšia vlna inovácií zasiahla techniku. Vďaka úspore 120 kilogramov sa táto krásavica dostala na váhu 1 230 kg. Dostala približný výkon 300 koní, ktorý nebol, paradoxne, reálne premeraný. Nikto totiž nepotreboval v kombinácii s jej parametrami „vyskakovať“ s výkonom.

Maximálna rýchlosť

Sme v období, kedy rýchlosť na cestách zažívala nečakaný downsizing. Kvôli nebezpečným cestným pirátom bola maximálna rýchlosť znížená na hodnotu 180 km/h. Vďaka tejto zhode náhod už skutočne nikto nepotreboval stroj s väčším výkonom ako 280 koní. Práve tento výkon udáva výrobca ako oficiálny parameter.

Honda drahšia ako FerrariZdroj: speedartmotorsports.com

Akcelerácia

Sprint potrebný z pokoja na stovku sa tak skrátil z 5,5 sekundy na rovných 5 sekúnd, súbežne s tým však poklesla aj maximálka, a to z 270 na Tachometer očíslovaný do 340 km / h tak bol trochu optimistický.

Honda drahšia ako FerrariZdroj: speedartmotorsports.com

Najvzácnejšia Honda v histórii

Tachometer s hodnotou 340 km/h mierne zavádza. Maximálna rýchlosť je stanovená na 262 km / h. Honda za cenu Ferrari zrýchľuje z 0 na 100 km/h za 5 sekúnd. Nestačí? NSX-R patrí medzi najvzácnejšie vozy sveta aj vďaka spomínanej výsade limitovanej edície. Kvôli neskonalej túžbe vrátiť modelu pôvodný život a technický stav „ako nový,“ sa jedná o najzaujímavejší kúsok s podobnými vlastnosťami svojej kategórie dostupný na trhu. Tento konkrétny exemplár je po kompletnej demontáži. Každá jedna súčiastka bola podrobne prekontrolovaná. Diely, ktoré potrebovali výmenu, boli nahradené len originálnymi súčiastkami. Všetko šliape ako hodinky. 

Limitovaná edícia

Celkom bolo na svete vyrobených len 483 exemplárov. Ide o vzácny rad, aký sa postupne vytráca z ponuky automobilov na predaj. Motor a prevodovka sú po kompletnej  generálnej oprave. Červené Ferrari dnes kúpiš lacnejšie ako túto skvele udržiavanú Honda legendu v perfektnom technickom stave. Nepremeškaj preto šancu stať sa majiteľom tohto výnimočného vozidla. Ktoré vlastnosti hodnotíš ako kľúčové? Podarí sa majiteľovi predať tento stroj za stanovenú sumu? Podeľ sa s nami o svoje hodnotenie parametrov v komentároch.

Honda drahšia ako Ferrari Zdroj: speedartmotorsports.com

Počítadlo kilometrov - nájazd:     49 617 km! 
Motor:  3,0 litrový rad C30A, 24-ventil VTEC V6 DOHC
Prevodovka:  5-stupňová manuálna
Výkon:  276 koní 
Akcelerácia: 0 - 100 km/h 4,9 s. 
Lak: Formula Red
Interiér:  Čierna Alcantara s karbonovo-kevlarovými červenými pretekárskymi sedadlami Recaro 
Majiteľ: Prvý majiteľ až do roku 2000
Ročník:  1993
Cena:  285 000 USD = 251 600 EUR

Zdroj: speedartmotorsports.com/collection/1993-honda-nsx-r/

27-ročná Honda NSX za 251 600 eur

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01800-koňový Brabus G-Class s dronom za 666 000 €Dĺžka 6 metrov, výkon 800 koní. Brabus stvoril pomstiteľa všetkých predchodcov. Šokujúce...12. Jún, 2020
02BMW rad 7 ako nové po 28 rokoch: Nájazd len 775 km!Toto BMW 740i E32 z roku 1992 je dôkazom toho, čo dokáže dobrá starostlivosť a poctivé...6. Júl, 2020
03Nezničiteľný Mercedes dá 210 km/h aj po 47 rokoch!Akú akcelerácku dosahujú 50-ročné vozidlá? Pri vyšvihnutí ručičky na trojcifernú hodnotu je...10. Jún, 2020