Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Klepanie motora? Zvýšená spotreba? Nepríjemnosti, ktorým môžete predísť. Ako na to?

Ak máte dobrý sluch a poznáte svoje auto, veľmi ľahko odhalíte, že s ním niečo nie je v poriadku. Príčiny neobvyklých zvukov často súvisia aj s výkonom a spotrebou. Ako týmto problémom predchádzať?

PR článok v Auto-moto zaujímavosti
23.11.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Klepanie motora? Zvýšená spotreba? Nepríjemnosti, ktorým môžete predísť. Ako na to?
Zdroj: FREEPIK

Klepanie motora? Zvýšená...

Auto-moto zaujímavosti

Klepanie spod kapoty patrí medzi zvuky bežne pripisované naftovým motorom, no neobchádza ani benzínové agregáty. Zvyčajne sa ním hlási predčasné opotrebovanie motora, ktoré rozhodne netreba ignorovať.

Kedy vzniká klepanie motora?

Klepanie motora alebo detonačné spaľovanie vzniká, keď sa na stenách valca pre karbónové usadeniny vytvoria horúce miesta, na ktorých začne horieť zmes vzduchu a paliva. V priestore valca sa začnú šíriť rázové vlny, ktoré sa odrážajú od vnútorných stien spaľovacieho priestoru, čo sa akusticky prejavuje klepotavým zvukom.


Tento jav sa okrem neobvyklých zvukov prejavuje aj prehrievaním motora, znížením výkonu a výšením spotreby paliva. Pokiaľ sa tento problém nerieši, dochádza z dlhodobého hľadiska k tvorbe sadzí, zapekaniu piestnych krúžkov, prepáleniu piestov, ventilov či tesnenia pod hlavou valcov a rapídne znižuje životnosť katalyzátora.

Klepotavý zvuk motora často sprevádza aj vyššia spotreba palivaZdroj: FREEPIK


Výkon motora pri bežnej prevádzke klesá

Príčinou sú uhlíkové usadeniny. Tie sa pri bežnej prevádzke môžu tvoriť na kľúčových častiach nielen naftových, ale aj benzínových motorov. Moderné motory sú menšie, a preto aj citlivejšie na mikroskopické znečistenie jednotlivých častí. Usadeniny sa časom vrstvia, čím sa znižuje efektivita horenia paliva a výkon motora, zatiaľ čo spotreba paliva aj emisie z jazdy stúpajú. 

Ako sa zbaviť usadenín v motore?

Existujú rozličné špecializované metódy čistenia motora od usadenín. S autom môžete podstúpiť špecializovanú dekarbonizáciu motora, pri ktorej sa využívajú rozličné mechanické alebo chemické postupy. Zväčša ide o nákladnú a technicky náročnú operáciu. Najdostupnejšou metódou je pravidelné tankovanie palív, ktoré obsahujú čistiace aditíva. 

Tankujte kvalitné palivo

Všetky palivá predávané na Slovensku musia spĺňať normu a garantovať vodičom správne fungovanie motora. To však neznamená, že sú všetky rovnaké.

Prémiové palivá obsahujú špeciálne aditíva, ktoré predchádzajú vzniku usadenín a pomáhajú odstrániť tie, ktoré už v motore vznikli. Nová generácia palív Shell V-Power, je špeciálne vyvinutá s dôrazom na čistiace účinky, aby plne omladila výkon motora.

Aditívne palivá čistia motor od uhlíkových usadenín Zdroj: Shell

Pri vývoji novej generácie palív Shell sa sledovali predovšetkým potreby nových motorov, ktoré sú menšie a palivo je v nich vystavené vyšším tlakom a teplotám ako v minulosti. Pri týchto podmienkach je dôležité zabezpečiť čo najdokonalejšie prehorenie paliva, aby sa na kľúčových častiach motora a palivovej sústavy nevytvárali uhlíkové usadeniny.

Ak má palivo pri spaľovaní ideálne podmienky dokáže maximum energie premeniť na pohyb. Pokiaľ sú však kľúčové časti motora zanesené uhlíkovými usadeninami, zhoršuje sa efektivita horenia, znižuje sa výkon, zvyšuje spotreba paliva aj rastú emisie z jazdy. Tankovanie aditívnych palív preto znižuje spotrebu paliva a upravuje znížený výkon motora.

Nová generácia palív Shell V-Power dokáže preukázateľne 100 % vyčistiť kľúčové časti motora. Čistý motor pracuje úspornejšie, efektívnejšie a preto aj s nižšími emisiami.  

Veľkým plusom vývoja pri tejto značke je testovanie aditív v rôznych náročných podmienkach až po preteky formule F1. Výsledkom vývoja a testov je, že aditívne palivo Shell účinkuje rovnako v rôznych druhoch motorov, a to v nových aj starších modeloch.

Všetky dôležité informácie o prémiových palivách Shell nájdete na: www.shell.sk

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA