Ktorá farba auta stráca na cene najmenej?

Žlté alebo červené? Alebo módny odtieň „Ametrin Metallic“ od BMW - unikátnu farba z dielne divízie BMW Individual v hodnote 1950 dolárov? Akú farbu auta vybrať s ohľadom na najlepšiu šancu predaja? Ktorá farba auta stráca na cene najmenej?

rufus v Rady a tipy
18.07.2021
Diskusia:
Zdroj: iseecars.com

Ktorá farba auta stráca na...

Rady a tipy

Už pri samotnom nákupe nového aj ojazdeného auta mnohí vodiči sledujú a vyberajú vlastnosti, ktoré umožnia auto v budúcnosti, čo najlepšie a najdrahšie predať. Tieto vlastnosti sa líšia a závisia od konkrétneho modelu. Autá s 5-dverovou karosériou a combi verzie, sa dlhodobo predávajú lepšie ako iné verzie, napríklad 3-dverový automobil alebo sedan. Rovnako zaváži aj druh pohonu. Postupne už z piedestálu najlepšej schopnosti predaja zostupuje dieselový motor.

Ktoré farby áut kraľujú na trhu? Ktoré sú módne odtiene?Zdroj: motor1.com

Čo rozhoduje pri kúpe a predaji auta?

Ďalším faktorom hrajúcim úlohu pri nákupe a následnom predaji sú prvky výbavy. Práve úroveň výbavy môže znamenať konkurenčnú výhodu a stúpajúci dopyt po konkrétnom type automobilu. Ďalšou silnou zbraňou je napríklad 4x4 pohon kolies, ale aj populárny a spoľahlivý typ prevodovky. Tieto vlastnosti môžu byť podľa prieskumu pri predaji rovnako kľúčové ako farba automobilu. Niektoré farby áut sa predávajú výrazne ľahšie a lepšie ako iné.

Ktorá farba auta stráca na hodnote najmenej? Šedá alebo žltá?Zdroj: jalopnik.com

Akú farbu auta zvoliť, aby na cene strácalo čo najmenej?

Pri výbere farby automobilu sa väčšina z nás riadi osobným vkusom alebo praktickou stránkou tejto otázky. Biele autá treba umývať častejšie ako autá tmavších odtieňov. Ďalším faktorom je katalógová cena. Výber základných farieb ponúkajú automobilky bez príplatku. Niektoré „zaujímavejšie“ a módnejšie odtiene sú príplatkové a drahšie. Ďalším ukazovateľom, ktorý môže ovplyvniť tvoj výber, môže byť výber z farieb, ktoré najmenej strácajú cenu pri ďalšom predaji . Ušetriť sa dajú stovky aj tisícky eur. Stále je reč o farbe. Toto  potvrdzuje dlhodobý prieskum spoločnosti Iseecars.  Akú farbu auta zvoliť, aby na cene strácalo čo najmenej?

Najpopulárnejšie farby áut v roku 2021Zdroj: bmwgroup.com

Odtieň „Ametrin Metallic“ od BMW

Unikátna farba z dielne divízie BMW Individual patrí k súčasným hitom. Módny odtieň „Ametrin Metallic“ debutoval prvýkrát na BMW X7 v septembri. Ľudia o ňom začali hovoriť ako o modle hneď po predstavení nového BMW M8 Gran Coupe, ktorému tento pôsobivý fialový odtieň výnimočne pristane. Na elegantných líniách 4-dverového modelu s výkonom 600 koní dáva M8 Gran Coupe doslova berie dych. Tento lak nie je lacný. Jeho cenníková cena je stanovená na 1 950 dolárov. Ako sa ti páči? Je skutočne tak výnimočný? Posúď sám.

Odtieň „Ametrin Metallic“ za 1950 dolárov od BMW - Unikátna farba z dielne divízie BMW Individual Zdroj: bmwgroup.com

Žltá farba je nová zelená

Kedysi kraľovala v popularite zelená farba. Podľa nedávnej štúdie majú dnes žlté autá, ako je toto výrazné žlté Lamborghini Urus, tendenciu prinášať späť najviac hodnoty peňazí v čase ďalšieho predaja. Prehľadnú tabuľku vypracovanú spoločnosťou iseecars.com nájdeš priloženú na konci článku. Zaujímavé zistenie? Najžiadanejšie farby u nových áut nie sú vždy z tohto pohľadu správnou voľbou. Nahliadni do tabuľky.

Źlté Lamborghini Urus - Podľa nedávnej štúdie majú žlté autá - ako je tu zobrazené Lamborghini Urus - tendenciu prinášať späť najviac peňazí v čase ďalšieho predajaZdroj: lamborghini.com

Škoda Superb SportLine Dragon Skin (výrazná žltá)Zdroj: skoda-auto.com

Strata hodnoty vs. segment

Za zmienku stojí aj fakt, že tu stratu hodnoty výrazne ovplyvňuje aj segment vozidiel. Napríklad kabriolety majú všeobecne vyššie hodnoty ďalšieho predaja bez ohľadu na farbu a je pravdepodobnejšie, že budú mať úspech zaujímavé odtiene. Najnovšia štúdia je pritom dosť podobná predchádzajúcim podrobným štúdiám o populárnych farbách automobilov, ktoré sa v posledných rokoch výrazne nemenia.  To ďalej potvrdzuje, že neutrálne farby sú bezpečné, ale žiarivé odtiene priťahujú väčšiu pozornosť a spájajú sa s automobilmi s vyššou cenou. Ktorú farbu si si vybral ty a prečo? Podeľ sa s nami o svoj tip na výber farby a vkus v komentároch pod článkom.

Ktoré farby áut kraľujú na trhu? Ktoré sú módne odtiene?Zdroj: iseecars.com

Tabuľka strata hodnoty vs. farba auta - tabuľka od iseecars.comZdroj: iseecars.com

Zdroj: iseecars.commotor1.com

Ktorá farba auta stráca na hodnote najmenej? Najlepšou kúpou je žltá

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01160-tisícové Audi A8: Rarita s top výbavou na predaj za 28 180 eur!Pôvodná cena 160 000 eur a špičková výbava. 5-ročná Audi A8 4,2 V8 TDI rarita čoskoro zmení...16. Júl, 2021
02Veľké porovnanie zdrojov pohonu: Ktorý alternatívny pohon je najlepší? Ktorý alternatívny pohon je najvýhodnejší? Aké sú výhody a nevýhody LPG, elektrického a...8. Júl, 2021
03Video: Takmer 20-ročný Mercedes dá 260 km/h!Čo dokáže stará jazdenka? Nenechaj si ujsť pôsobivú akceleráciu a parametre.  Mercedes-Benz...14. Júl, 2021