Lacnejšie tankovanie: kedy je benzín najlacnejší?

Tankovanie je niečo, za čo každý z nás počas prevádzky svojho auta zaplatí nemalé peniaze. V celkovom zúčtovaní sú náklady na servis auta poriadne vysoké, no palivo cítime najviac. Prečo? Pretože palivo nám priebežne, niekoľko krát mesačne z peňaženky vyťahuje peniaze, ktoré cítime najviac. Na palive sa však dá ušetriť a nie úplne málo. Stačí vedieť, v aký čas je tankovanie najlacnejšie!

Dávid v Auto-moto zaujímavosti
23.05.2019
Diskusia:

Lacnejšie tankovanie: kedy...

Auto-moto zaujímavosti

Tankovanie je niečo, za čo každý z nás počas prevádzky svojho auta zaplatí nemalé peniaze. V celkovom zúčtovaní sú náklady na servis auta poriadne vysoké, no palivo cítime najviac. Prečo? Pretože palivo nám priebežne, niekoľko krát mesačne z peňaženky vyťahuje peniaze, ktoré cítime najviac. Na palive sa však dá ušetriť a nie úplne málo. Stačí vedieť, v aký čas je tankovanie najlacnejšie! Pozrel sa na to nemecký inštitút ADAC.

Netankuj v noci, ani cestou do práce

Určite ste si všimli, že každá benzínová pumpa má iné ceny paliva. Je to celkom pochopiteľné. Sú to iné firmy, ak ide o rovnakú firmu tak zas chápeme, že rozhoduje lokalita pumpy. Ako ušetriť najviac? Jednoducho si nájdite najlacnejšiu čerpaciu stanicu v okolí. Chápeme však, že mnoho motoristov má obľúbené tie svoje čerpacie stanice. Málokto z takýchto ľudí presedlá na pumpu kdesi vo dvore ak nevie, odkiaľ palivo pochádza. Existuje však zaručený spôsob, ako aj na tej svojej čerpacej stanici môžete pekne ušetriť.

Ceny paliva, bez ohľadu na to či ide o benzín alebo naftu, sa menia v priebehu dňa. Bežný vodič si to nemá šancu uvedomiť. Ak aj tankujete častejšie, napríklad každý týždeň, myslíte si, že sa zmenili ceny paliva preto, lebo ich jednoducho nakúpili drahšie. Ceny paliva sa jednoducho menia. Avšak nielen na základe cien na svetových trhoch, ale aj podľa toho, aká je hodina.

Nemecký inštitút ADAC sa pozrel na vývoj cien paliva na nemeckých čerpacích staniciach. Podobne to však funguje všade v Európe. Palivo je úplne najdrahšie ráno okolo 07:00. Je až o približne 6 centov drahšia, ako je celodenný priemer. Je to logické, ľudia idú do práce a často vtedy tankujú. Cena potom klesá, okolo 09:00 je na úrovni denného priemeru. Ak chcete ušetriť, tankujte okolo 11:00. Tesne pred obedom je cena o približne 2 centy lacnejšia, ako je denný priemer. Potom znova stúpa, okolo 13:00 je na úrovni okolo 2 centy nad denným priemerom. Nasleduje pokles a ďalšie atraktívne ceny čakajú pred 16:00, kedy je cena o takmer 3 centy pod denným priemerom. Nasleduje rýchly rast a už o 17:00, kedy ide množstvo ľudí z práce je cena už 1 cent nad priemerom. Ak ste nestihli natankovať pred 16:00, otvára sa vám ďalšie atraktívne okno. Medzi 20:00-21:00 sú ceny najnižšie, približne 3 centy pod priemerom. Zaujímavé je, že nad priemerom sa ceny držia celú noc. Ak totiž už hlboko v noci niekto na pumpu príde, tak cenu už nerieši a jednoducho natankuje.

Takže zhrnutie. Najdrahšie je palivo okolo 07:00 a najlacnejšie medzi 20:00-21:00. Poriadny je aj rozdiel v cene. Ak tankujete stále o 07:00 a začnete tankovať večer po 20:00, tak na 1 litry ušetríte skoro 9 centov. Že to nič nie je? Vezdte, že ak tankujete 2x mesačne po 50 litrov, za 10 rokov si tak odložíte 1 080 € k dobru. Čo poviete?

Lacnejšie tankovanie: kedy je benzín najlacnejší?Zdroj: adac.de

Lacnejšie tankovanie: kedy je benzín najlacnejší?Zdroj: adac.de

Zdroj: adac.de

Zdroj: adac.de

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Najdrahší kľúč od auta na svete! 500 000€!Iste to poznáte. Do baru príde nahodený fešák v dobrom obleku, na stôl si nenápadne položí...5. Máj, 2019
02Alkohol za volantom, v ktorých krajinách si môžete dať pivko?Máme po Veľkej noci, kedy si mnoho vodičov dávalo za volantom pozor práve na alkohol....7. Máj, 2019
03Nové Audi S6 a S7 prichádza, aj s naftou!S-kové Audiny boli vždy snom mnohých uznavačov štyroch krúžkov. Po prevalení kauzy...1. Máj, 2019