Luxus môže mať aj kórejské korene, prichádza Genesis G80

Každý vie, že Genesis začínal ako model kórejskej značky Hyundai. Ale kvôli americkému trhu nemôže byť od jednej značky malý model i10 a i20 a k tomu luxusný Genesis. Preto sa línia modelov oddelila a aktuálne má v USA až 4 samostatné modely. Nie je to rebrandovaný Hyundai, ako by bolo logické, ale úplne samostatné mode

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
14.04.2020
Diskusia:

Luxus môže mať aj kórejské...

Auto-moto zaujímavosti

Každý vie, že Genesis začínal ako model kórejskej značky Hyundai. Ale kvôli americkému trhu nemôže byť od jednej značky malý model i10 a i20 a k tomu luxusný Genesis. Preto sa línia modelov oddelila a aktuálne má v USA až 4 samostatné modely. Nie je to rebrandovaný Hyundai, ako by bolo logické, ale úplne samostatné modely.

Luxus môže mať aj kórejské korene, prichádza Genesis G80Zdroj: Hyundai

Novinkou v ponuke je Genesis G80, ktorý prináša rovnaké dizajnové prvky ako má aj SUV GV80. Keďže väčšina automobilových akcií je aktuálne zrušená, tak aj nový G80 debutoval vo svojej digitálnej premiére, nie živej. Po svojom najnovšom súrodencovi s vyššou stavbou karosérie zdedil tvary prednej časti.

Dvojité svetlá budú odteraz poznávacím znamením vrcholných modelov koncernu. G80 bude mať dvojprihové smerovky nielen v predných svetlách, ale aj zadných a tiež za kolesom v prednom blatníku. To znamená, že spätné zrkadlá ostanú bez takýchto svetelných prvkov. Predok ešte predvádza obrovskú masku chladiča vo forme štítu s výraznou chrómovou štruktúrou samotnej mriežky. Rovnaká je aj v nárazníku, ale na bokoch ju ozvláštňujú chrómové lišty. Aplikácie chrómu pokračujú aj na bokoch karosérie po celej dĺžke. Lemovanie okien už také výrazné nie je.

Luxus môže mať aj kórejské korene, prichádza Genesis G80Zdroj: Hyundai

Samotný profil karosérie sa ponáša skôr na štvordverové kupé ako na sedan. Najväčším konkurentom je, tým pádom, vozidlo z Ingolstadtu, Audi A7. Zadok, aj napriek tomu, že vyzerá ako keby mal otváranie aj piateho okna, používa stále rozdelenie ako na sedane.

Luxus môže mať aj kórejské korene, prichádza Genesis G80Zdroj: Hyundai

Zaujímavý je aj interiér auta. Pôsobí ešte hodnotnejšie ako v Genesise, ktorý sa priamo od Hyundaiu odtrhol. Bohaté kožené čalúnenie a obklady z imitácie dreva pôsobia naozaj príjemne. K tomu sa pridáva obrovský displej informačno-zábavného systému. Má naozaj veľkú uhlopriečku až 14,5 palca. Ovláda sa systémom, ktorý Genesis označuje ako Touch-and-Write. To znamená dotykovú plochu pred voličom prevodovky. Pred vodičom je tiež displej, ale s 3D zobrazením jednotlivých prvkov. Vnútorná kamera sníma vodiča a na základe toho posúva zobrazenie dvoch rozdielnych displejov. Aby toho nebolo málo, tak vodič môže pozerať aj na head-up displej. Štandardom bude Apple CarPlay a Android Auto. Na rozdiel od GV80 nebude mať G80 dvojramenný volant a siahne po tradičnejšom štvorramennom usporiadaní.

Luxus môže mať aj kórejské korene, prichádza Genesis G80Zdroj: Hyundai

Pre modelový rok 2021 ponúkne G80 aj ďalšie vylepšenia. Bude mať napríklad veľa pomocníkov. Pôjde o automatické núdzové brzdenie, monitorovanie mŕtveho uhla, ale aj o systém zmeny jazdného pruhu na diaľnici po vyhodení smerovky. Auto by sa tiež malo prispôsobiť vodičovi a zvoliť vhodné nastavenie pre jeho jazdy. Väčšinu systémov preberá z GV80.

Luxus môže mať aj kórejské korene, prichádza Genesis G80Zdroj: Hyundai

Zaujímavá situácia bude pod kapotou. Päťlitrový osemvalec predchodcu z ponuky zmizne. Nová ponuka bude začínať 2,5-litrovým prepĺňaným radovým štvorvalcom s výkonom 221 kW (300 k) a krútiacim momentom 421 Nm. Prepĺňanie má aj 3,5-litrový motor V6. Ten ponúkne až 280 kW (381 k) a 530 Nm. Mimo USA bude v ponuke aj naftový motor, ktorý už koncern používa v Hyundai Santa Fe, alebo v Kii Stinger. Pre Genesis G80 má výkon posunutý na 154 kW (210 k). Oproti predchodcovi sa podarilo modelu zhodiť na hmotnosti až 110 kilogramov. Na trhoch sa postupne začne objavovať na jeseň tohto roka.

Zdroj: Hyundai

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Mercedes GLE: Aké ľahké je prevrátiť SUV na strechu? Od drahého a odolného SUV sa očakáva, že prekoná extrémnu záťaž, výzvy na súboj od rivalov...2. Júl, 2018
02VIDEO: Mazda CX-3, najkrajšie malé SUV na trhu?Len pred pár dňami si oficiálnu premiéru odbilo malé SUV japonskej automobilky Mazda, CX-3....23. November, 2014
03Alfa Romeo SUV je na ceste!Katégória stredných a prémiových SUV sa považuje za najrýchlejšie sa rozvíjajúci sektor a...3. August, 2014