Manuál a prepĺňaná V6-tka, nový Nissan Z je perfektný, ale u nás nebude

Po dlhej dobe, odkedy Nissan predstavil model 370Z, prichádza úplne nové kupé. Nissan ukázal nástupcu ikonického modelu Z ako prototyp, ale do sériovej produkcie sa toho veľa meniť nebude. V podstate je veľké plus, že toto nie je koncept, ale prototyp, čiže vozidlo z prípravnej série reálneho modelu.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
22.09.2020
Diskusia:

Manuál a prepĺňaná V6-tka,...

Auto-moto zaujímavosti

Nissan 370Z, ktorý ešte stále je predchodcom tohto auta sa vyrába už dvanásty rok, čo je medzi automobilmi naozaj dlho. Naviac prihliadnuc k faktu, že 370Z je len hĺbkovo modernizovaný model 350Z, tak je to naozaj dlhodobo vyrábané auto.

Nová generácia Z bude s najväčšou pravdepodobnosťou označená ako 400Z. Avšak jediné, čo je zatiaľ o motore známe je, že bude mať usporiadanie V6 a prepĺňanie. Naviac ponuku neopustí ani manuálna prevodovka. Niektorý z automatov bude, samozrejme, v ponuke tiež.

Manuál a prepĺňaná V6-tka, nový Nissan Z je perfektný, ale u nás nebudeZdroj: Nissan

Nový Nissan Z bude mať aj v sériovej produkcii veľa retroprvkov, medzi ktoré možno zaradiť predné svetlá, či líniu okien a profil priamo odkazujúce na model 240Z. Dokonca na veku kufra dizajnéri nechali nápis Fairlady Z. Zadné svetlá zase pripomínajú deväťdesiate roky a model 300ZX. Predné aj zadné svetlá budú mať LED systémy.

Niektoré prvky exteriéru budú karbónové, čo ale nemusí byť v základnej výbave sériového kusu. Takisto ponuka diskov bude mať aj iných zástupcov ako tieto 19-palcové zliatinové disky prototypu. Aj keď exteriér vyzerá futuristicky s retro prvkami, interiér je trochu usadlejší. V podstate všetko z prototypu môže ísť spokojne do sériovej produkcie. Veľký displej má nový systém, na vrchu prístrojovej dosky je odkaz na minulosť vo forme troch ukazovateľov a sedadlá sú len dve, ako aj v 350Z a 370Z.

Manuál a prepĺňaná V6-tka, nový Nissan Z je perfektný, ale u nás nebudeZdroj: Nissan

A teraz tá zlá správa. Nissan vo svojich vyhláseniach povedal, že do Európy tento športový model nebude dovážať. Je to z dôvodu zmenšujúceho sa trhu so športovými vozidlami, ale najmä kvôli šialeným emisným politikám v rámci kontinentu.

Manuál a prepĺňaná V6-tka, nový Nissan Z je perfektný, ale u nás nebudeZdroj: Nissan

Na relevantných trhoch však bude konkurovať americkým autám ako Ford Mustang, Chevrolet Camaro, ale najväčším konkurentom bude japonsko-nemecká kooperácia vo forme BMW Z4 a najmä Toyoty Supra. Nissan plánuje pre tento nový model aj karosériu roadster, ktorý už mali predchodcovia a najmä v USA sa predával veľmi dobre. V USA sa očakáva základná cena niekde okolo 40-tisíc amerických dolárov.

Manuál a prepĺňaná V6-tka, nový Nissan Z je perfektný, ale u nás nebudeZdroj: Nissan

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Ženy alebo muži? Kto je lepší za volantom?Na základe výsledkov štúdie je možné tvrdiť, že boj o šikovnejšie pohlavie za volantom,...17. Marec, 2016
02Slováci hľadajú kradnuté autá sami: Haka - viac ako 100 000 členovPráca policajtov pri hľadaní kradnutých automobilov nie je tak úspešná, ako by Slováci...26. Jún, 2018
03Škoda za takmer 200-tisíc! Zabudni na Kodiaq aj Monte Carlo!Ak hľadáš výbornú investíciu, zabudni na nadupanú Škodu RS a Kodiaq! Kupuj ojedinelé...20. August, 2017