Mercedes Vision EQXX: 1000 km na nabitie, spotreba len 10 kWh na sto

Mercedes ukázal nový koncept, ktorý je zameraný na elektromobilitu a ukazuje jej najsvetlejšiu stránku s veľkým dojazdom a nízkou spotrebou. Tomu je však podriadené všetko a Vision EQXX je čo najviac aerodynamická a efektívna ako to len ide.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
06.01.2022
Diskusia:
Zdroj: Mercedes-Benz

Mercedes Vision EQXX: 1000...

Auto-moto zaujímavosti

Aj keď ide o koncept, čo hovorí aj slovo Vision v názve, tak je veľmi blízko sériovej produkcie. Sedan, ktorý má aerodynamický koeficient iba 0,17 vyzerá podobne vozidlám ako Volkswagen XL1 a tiež legendárnemu Tatraplánu. Tie tiež brali do úvahy aerodynamiku a znižovali odpor vzduchu vo svojich dobách.

Odpor vzduchu sa podarilo znižíť rôznymi technológiami. Mercedes použil rôzne vzduchové clony a svojou časťou ku výbornému výsledku prispievajú aj disky kolies s krytmi. EQXX má tiež aktívne klapky v prednom nárazníku, ktoré sa otvárajú iba v prípade, že je nutné výraznejšie chladenie. Nízky odpor majú aj pneumatiky, na ktorých automobilka spolupracovala s gumárskym gigantom Bridgestone.

Mercedes Vision EQXX: 1000 km na nabitie, spotreba len 10 kWh na stoZdroj: Mercedes-Benz

Veľkostne je sedan niekde na úrovni tried CLA a C, pričom dĺžka je 463 centimetrov a rázvor 280 centimetrov. Ani hmotnosťou nebude patriť medzi ťažkú váhu. Reálne má 1750 kilogramov aj s batériou. O nej však automobilka zatiaľ nepovedala nič konkrétne, iba to, že má menej ako 100 kWh.

Aj napriek kapacite do stovky má tento model dojazd 1000 kilometrov na nabitie, čo znamená, že z Bratislavy by sa na jedno nabitie dalo prejsť takmer do Luxemburgu. Ten je iba o 44 kilometrov ďalej. Alebo s rezervou do švajčiarskeho Bernu.

Mercedes Vision EQXX: 1000 km na nabitie, spotreba len 10 kWh na stoZdroj: Mercedes-Benz

Priemerná spotreba má byť teda okolo 10 kWh na sto kilometrov. Len pre porovnanie, aktuálny Mercedes EQC má dvojnásobnú. Ale je aj väčší s horším aerodynamickým odporom a tiež má väčšiu hmotnosť. V každom prípade je tento údaj o spotrebe celkom dychberúci, lebo aj malé elektromobily majú v súčasnosti vyššiu spotrebu elektrickej energie.

Automobilka hovorí, že napríklad priemerný americký vodič by pri takomto dojazde na nabitie musel nabíjať len dvakrát mesačne. O balíku batérií je však známe, že je o 50 percent menšia a o 30 percent ľahšia ako tá, ktorú Mercedes používa v elektrickom EQS. Maximálne podporuje 900 voltov a spolu s rámom váži len 495 kilogramov.

Mercedes Vision EQXX: 1000 km na nabitie, spotreba len 10 kWh na stoZdroj: Mercedes-Benz

Pohon zabezpečuje efektívny elektromotor s výkonom 150 kW (204 k). Automobilka tvrdí, že až 95 percent energie z batérie končí na kolesách a tým pádom je eliminovaná vúčšina strát v pohonnom ústrojenstve.

Bonusom ku batériám je solárny panel cez celú strechu. Má 117 článkov na streche a auto ich používa na rôzne elektrické systémy, ktoré by inak ťahali energiu z batérie. Poháňa tak vetranie a klimatizáciu, svetlá, či informačno-zábavný systém. Prebytočnú energiu vie uskladniť v samostatnej batérii. V ideálnych podmienkach tento systém zabezpečí predĺženie dojazdu o 25 kilometrov.

Zaujímavý je aj interiér. V kvapkovo tvarovanom priestore je miesto pre štyroch ľudí. Zadní pasažieri majú dve samostatné sedadlá, pričom celý interiér je prepojený stredovým tunelom. Ten začína pod prístrojovou doskou a kočí medzi zadnými sedadlami. Kombinácia bielej a tmavomodrej je, v tomto prípade, naozaj veľmi elegantná.

Mercedes Vision EQXX: 1000 km na nabitie, spotreba len 10 kWh na stoZdroj: Mercedes-Benz

Infotainment, ktorý teda môže poháňať energia zo slnka, zobrazuje svoje informácie na naozaj masívnom displej, ktorý sa ťahá cez celú šírku prístrojovej dosky. Začína pri jedno A-stĺpiku a končí pri druhom na druhej strane auta. Má širku 120 centimetrov. Má rozlíšenie 8K a má 3D grafické rozhranie, ktoré dokáže zo satelitných snímok spraviť obraz mesta pozorovaný z výšky 8 metrov. Samozrejme toto platí ak je dostatočné rozlíšenie satelitných snímok. Hrochoť takto asi zobraziť nedokáže.

Vnútri EQXX používa mnoho recyklovaných materiálov, ktoré majú udržateľný status. Koža je vegánska z hríbových štruktúr, alebo je z kaktusových vlákien. Koberce sú zase vyrobené z bambusových prvkov. To znamená, že záťaž pri opätovnej recyklácii je omnoho nižšia ako pri použití konvenčných materiálov.

Automobilka zatiaľ oznámila, o produkcii, len to, že tento koncept predvádza potenciál áut v budúcnosti. Avšak už teraz je jasné, že ani jedna z použitých technológií nie je úplne uletená a dá sa povedať, že auto by mohlo ísť do produkcie už teraz.

Mercedes Vision EQXX: 1000 km na nabitie, spotreba len 10 kWh na stoZdroj: Mercedes-Benz

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Nový model EQS od Mercedes-EQ je na vrchole ponuky, čo nás na ňom zaujalo?Mercedes verí elektromobilite a postupne rozširuje svoju ponuku elektromobilov. Ku menším...10. November, 2021
02Test: Mercedes-Benz C220d – Bežec na dlhé trate, extrémne dlhéMercedes-Benz len nedávno predstavil novú generáciu Triedy C. Prvé hlasy hovorili o tom, že...24. November, 2021
03Video špeciál: Na návšteve v renovátroskej dielni Hollen OldtimerZačínali s tromi zamestnancami na ploche malej dielne v Devínskej novej Vsi. Momentálne sú...16. November, 2021