Nájazd len 117 km: Takmer nejazdený 41-ročný kabriolet!

1980 Triumph TR8 Convertible - takmer nejazdený 41-ročný kabriolet! Dôvod, prečo si niekto kúpi automobil, na ktorom nikdy nejazdí a nepredá ho ani po 40 rokoch garážovania? Smrť alebo hodnota automobilu. Aký je príbeh tohto unikátu z limitovanej edície výroby v počte 145 kusov?

rufus v Auto-moto zaujímavosti
16.09.2021
Diskusia:
Zdroj: historics.co.uk

Video: 1980 Triumph TR8...

Auto-moto zaujímavosti

Nielen parametre tohto vozidla stoja za pozornosť. Ako asi vyzerá život vozidla, ktoré za 41 rokov najazdí len 117 km?

1980 Triumph TR8 Convertible - takmer nejazdený 41-ročný kabriolet prekvapí technickým stavom!Zdroj: historics.co.uk

41-ročná rarita s nájazdom len 117 km

Dlhé jazdy ani nekonečné kilometre na cestách tento exemplár nikdy nezažil. Práve to ho robí výnimočným kusom, aký v ponuke áut len tak nenájdeš. Dôležitým údajom pri predaji býva história majiteľov. Tá je v prípade tohto veterána nepriestrelná. V papieroch figuruje od roku 1980 jediný majiteľ, ktorý s týmto automobilom prežil 4 dekády a nikdy ho reálne nevyužíval!

1980 Triumph TR8 Convertible - takmer nejazdený 41-ročný kabriolet prekvapí technickým stavom!Zdroj: historics.co.uk

Z histórie

Britská automobilka Triumph má svoje najlepšie časy dávno za sebou. Jeden z najstarších výrobcov v krajine s prvým závodom vznikol v roku 1885. Jej výroba bola v tej dobe špecializovaná na výrobu bicyklov. Prvý automobil z výrobnej linky schádzal až takmer o 40 rokov, presne 38 rokov od spustenia výroby. Nečakaj však úspešný príbeh a rozvíjajúcu sa značku. Finančné problémy spôsobili výrazné zmeny a 1968 predaj značky pod impérium British Leyland. Ani tento akt však neskončil slávne. Aj napriek fúzii výroba spoločnosti o 20 rokov zanikla.

Neslávna výroba

Teraz sa pozeráš na oficiálne posledný model, ktorý vo výrobe vznikol. Triumph TR8 sa predával ako kupé aj kabriolet. Výrobu sprevádzalo niekoľko problémov a nedostatok financií. Meškanie výroby spôsobilo, že do roku 1978 reálne vzniklo iba 145 exemplárov. pevná strecha. Výroba bola spustená až v roku 1979, o ďalšie 2 roky bola aj ukončená. Na celom svete malo byť celkom vyrobených okolo 3 000 kusov, veľká časť, z tých reálne vyrobených, skončila na trhu Kanady a Spojených štátov. Vyrábali sa v 2 verziách ako kupé alebo kabriolet.

1980 Triumph TR8 Convertible - takmer nejazdený 41-ročný kabriolet prekvapí technickým stavom!Zdroj: historics.co.uk

Pohon + 100 km/h za približne 8 sekúnd!

Pôvodný plán rátal s využitím 8-valca z modelu Stag. Pre potreby vozidla bol však príliš ťažký. Nevynikal ani spoľahlivosťou. Nakoniec výrobca osadil do vozidla 3,5litrovú jednotku od Roveru s výkonom 135 do 150 koní. Čo to znamenalo pre rýchlosť? 100 km/h za približne 8 sekúnd! To nebola práve zlá  jazdná dynamika, vďaka nej a svojmu klinovitému dizajnu tak Triumph TR8 nakoniec dostal aj prezývku "britská Corvette".

Nečakaný objav v sklade – prečo unikátny exemplár?

Nejde o inzerát vozidla na predaj, tento kúsok bol nájdený v britskom sklade v Hampsteade. Tento kabriolet je ešte vzácnejší ako sa na prvý pohľad môže zdať. Je to jeden z dvojice predprodukčných exemplárov, ktoré  boli vyrobené v počte 145 kusov. Všetky boli predané ako jazdené automobily, tento konkrétny kus kúpil na aukcii podnikateľ, muž z Canley.

1980 Triumph TR8 Convertible - takmer nejazdený 41-ročný kabriolet prekvapí technickým stavom!Zdroj: historics.co.uk

Zaujímavý príbeh

Dôvodom predaja nie je zlý technický stav ani žiadne iné problémy. Dôvodom je smrť majiteľa. Nebyť Anthonyho Godina, osoby, ktorá bola poverená predajom pozostalosti, automobil by v sklade zrejme nebol objavený. Cesta tohto vozidla na skutočné cesty bola plná prekážok. Jednou z nich bola neexistujúca homologizácia pre cestnú premávku. Vozidlo nebolo registrované pre pohyb na cestách.

Predaj v aukcii za koľko?

Teraz je jedinečná príležitosť stať sa druhým oficiálnym majiteľom kabrioletu z limitovanej edície. O aukcii informuje firma Historics Auctioneers a uskutoční sa 25. septembra. Ponuka neobsahuje rezervnú cenu. Čo to znamená? Nie je určená vyvolávacia cena vozidla. V prípade, že by jediný záujemca ponúkol euro a nikto iný neprihodí vyššiu sumu,  stane sa majiteľom tohto unikátu. Tento scenár je však vysoko nepravdepodobný. S najväčšou pravdepodobnosťou sa po vozidle len tak zapráši.

1980 Triumph TR8 Convertible - takmer nejazdený 41-ročný kabriolet prekvapí technickým stavom!Zdroj: historics.co.uk

1980 Triumph TR8 Convertible

Jediným znepokojujúcim prvkom je kvalita čalúnenia a sedadiel. Interiér, rovnako ako automobil sám,  nie je najmladší a vek sa na ňom podpísal aj napriek tomu, že nezaťal do nájazdu. Ako sa ti tento veterán páči? Podeľ sa s nami o tip na cenu predaja tohto raritného exemplára v komentároch pod článkom.

Zdroj: Historics Auctioneers

1980 Triumph TR8 Convertible

Video: 1980 Triumph TR8 Convertible

1980 Triumph TR8 Convertible
Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Rimac Nevera - nový najrýchlejší hyperšport: Maximálka 412 km/h, 100 km/h za 1,85 s!Elektrická revolúcia. Toto je najrýchlejšie sériové auto, aké kedy bolo vyrobené. Okrem...10. September, 2021
02Rekord roka - 290 km/h na D1: Koľko je maximálna pokuta za rýchlosť?Nový rekord cestného piráta na úseku Košice - Prešov zaskočil aj samotných policajtov. Tí,...6. September, 2021
03Pokuta 184 000 €: Za prekročenie rýchlosti o 45 km/h!V zahraničí často vyhodnocujú výšku pokuty na základe príjmov porušiteľa rýchlosti. Čo to...8. September, 2021