Najostrejší 718 Cayman prichádza, Porsche ukázalo GT4 RS

Porsche znova posunulo schopnosti toho, čo dokáže vyrobiť. Prichádza totiž najviac extrémny Cayman, aký kedy bol. Po naozaj schopnom Caymane GT4 automobilka pripravila ešte extrémnejšiu verziu s označením 718 Cayman GT4 RS.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
19.11.2021
Diskusia:
Zdroj: Porsche

Najostrejší 718 Cayman...

Auto-moto zaujímavosti

Nový extrémny model bude naozaj šialený, o čom hovorí, že Nűrburgring dal za 7 minút a 4,5 sekundy. Dôvodom, že toto zvláda je určite aj motor. Ten nie je hocijaký, ale je to atmosférický štvorliter, ktorý pochádza z 911 GT3. Akurát je pre menšie auto trochu upravený.

V menšom aute má o trošku nižší výkon. Ale aj tak je stále 368 kW (500 k) a krútiaci moment dosahuje 450 Nm. Ale to neznamená, že by boli znížené maximálne otáčky. Aj v Caymane GT4 RS točí tento motor extrémnych 9 000 otáčok za minútu.

Najostrejší 718 Cayman prichádza, Porsche ukázalo GT4 RSZdroj: Porsche

Ale treba povedať, že toto je iný motor ako ten, ktorý je použitý v GT4 bez doplnkového označenia RS. Ten má trochu iné vnútornosti a trochu iné naladenie. Naspäť ku verzii RS. Na stovke je za dychberúcich 3,4 sekundy, čo je o pol sekundy skôr ako má GT4. Automobilka potvrdila, že maximálne sa rozbehne na viac ako 300 kilometrov za hodinu. Vlastne atakuje 320.

Aby bol jasný rozdiel, tak treba vedieť, že GT4 RS dokáže prejsť Nűrburgring o 24 sekúnd skôr ako GT4. Čiže to zvláda približne za rovnaký čas ako aktuálna 911 GT3. Ale nie je to len o výkone. Je to tiež o znížení hmotnosti. Aj keď je GT4 už tak ľahkým vozidlom, tak sa podarilo pre verziu RS osekať ešte 25 kilogramov hmotnosti.

Najostrejší 718 Cayman prichádza, Porsche ukázalo GT4 RSZdroj: Porsche

Väčšina zníženia je zásluhou použitia karbónu. Okrem toho sú z karbónom vystuženého plastu vyrobené blatníky a vzadu je odľahčené sklo. Celkovo sa hmotnosť podarilo dostať na 1 464 kilogramov. Motor je spojený výhradne so sedemstupňovým dvojspojkovým automatom a dokáže preniesť všetku silu výhradne na zadné kolesá.

Najostrejší 718 Cayman prichádza, Porsche ukázalo GT4 RSZdroj: Porsche

Aj podvozok modelu je prispôsobený, je ešte o dva centimetre nižšie a je nastavený skôr okruhovo. Veľké prekvapenie je použitie diskov s centrálnou maticou, čo doteraz žiadny Cayman nemal. Veľkou zmenou prešla aj vizáž auta a všetky prvky sú podriadené aerodynamike. Kryty podvozku sú prerobené tak, aby optimalizovali prúdenie vzduchu a difúzory sú nastaviteľné na konkrétnu situáciu. Pri nastavení na okruhy má GT4 RS o 25 percent viac prítlaku ako GT4.

Najostrejší 718 Cayman prichádza, Porsche ukázalo GT4 RSZdroj: Porsche

Miesto bočných okien má GT4 RS otvory na prívod vzduchu k motoru. V prípade voľby balíku Weissach pribudne ešte viac karbónu. Existuje aj verzia balíka s ochranným polorámom priamo z fabriky.

Cena tohto extrémneho Porsche 718 Cayman GT4 RS stojí v nemeckých cenníkoch 141 338 eur. Avšak za balík Weissach dáte ešte ďalších 12 tisíc eur (plus 3 200 za ochranný polorám) a za horčíkové disky zase 14 900. Ak však budete chcieť, tak Porsche prihodí hodinky, ktoré sú inšpirované týmto autom. Iba za 9 100 eur. To nič nemení na fakte, že tento model 718 Cayman bude najextrémnejším Caymanom, ktorý kedy vyšiel z výrobných liniek. Stavia sa totiť na úplný vrchol ponuky modelu, do kontrastu so štvorvalcovými základnými verziami.

Najostrejší 718 Cayman prichádza, Porsche ukázalo GT4 RSZdroj: Porsche

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Porsche rozširuje ponuku Taycanu, pribudla verzia GTSPorsche má pre každý svoj model naozaj veľa verzií. Keď prišlo s Turbom pre Taycan, tak to...17. November, 2021
02Nový Mercedes SL je revolúcia s návratom do minulostiMercedes po dlhej dobe predstavil novú generáciu modelu SL. Roadster sa však trochu...2. November, 2021
03Luxusná Lamborghini jachta: Vrchol luxusu za 3,6 milióna dolárov!Úchvatné elegantné telo, ukrývajúce parametre, aké neponúka žiaden iný stroj na zemskom...30. August, 2021