Nové BMW 7 dokáže parkovať bez vodiča za volantom.

Prichádza ďalšia generácia z radu najluxusnejších Bavorákov, rad 7. Pôjde o priameho konkurenta v boji s Mercedesom triedy S. Dvojica nemeckých prémiových značiek medzi sebou súperí už desaťročia, BMW vyťahuje zbrane najťažšieho kalibru.

Dávid v Auto-moto zaujímavosti
13.06.2015
Diskusia:

Nové BMW 7 dokáže parkovať...

Auto-moto zaujímavosti

Prichádza ďalšia generácia z radu najluxusnejších Bavorákov, rad 7. Pôjde o priameho konkurenta v boji s Mercedesom triedy S. Dvojica nemeckých prémiových značiek medzi sebou súperí už desaťročia, BMW vyťahuje zbrane najťažšieho kalibru.

Dizajn? Žiadne prekvapenie.

Prvé fotografie BMW 7 boli známe už pred nejakou dobou. Revolučné zmeny sa nediali, v najvyššej triede sa BMW drží zažitých a konzervatívnejších štandardov. Na dĺžku novinka meria 5 098 mm, respektíve 5 238 mm v prevedení L, teda dlhšej a komfortnejšej karosárskej verzií. Zaujímavosťou je však karoséria, ktorá je vystužená karbónovými vláknami. Aj vďaka nim poklesla hmotnosť kolosu až o 130 kg.

BMW 7 chce porážať konkurenciu predovšetkým nebývalou mierou komfortu. Dôraz je kladený hlavne na cestujúcich na zadných sedadlách. Toto auto si kupujú ľudia, ktorí trávia na cestách dlhé hodiny a chcú ich využiť buď na prácu, alebo maximálny relax. Tomu praje obrovský priestor, masážne sedadlá, panoramatická strecha, chladiace boxy a hromada drobností. Napriek tomu sa myslelo aj na vodičov. Svetovou novinkou je systém parkovania. Nové BMW 7 dokáže zaparkovať aj bez toho, aby v ňom vodič vôbec sedel. 8 stupňová prevodovka, automatický systém jazdy v kolónach či podvozok, ktorý sa môže zdvihnúť do rýchlosti 35 km/h až o 2 cm len uľahčujú každodenné šoférovanie.

A čo pod kapotou?

Ponuka pohonných agregátov je naozaj zaujímavá. Základ bude tvoriť 3 litrový diesel so 6 valcami. Ide o vôbec jediný naftový motor. Jeho výkon je 265 koní, stovku s ním dosiahne BMW 7 za 6,1 sekundy, čo je naozaj veľmi dobrá hodnota. Ešte lepšou je výrobcom udávaná spotreba, ktorá by mala byť len neuveriteľných 4,5 litra. O nejaký ten liter navyše to určite bude, no aj tak je to super. Ďalším motorom bude tiež trojliter, tiež šesťvalec, avšak benzínový. Ten disponuje výkonom 326 koní, na stovke je za 5,5 sekundy a spotreba bude 6,6 litra. Na tento moment predstavuje vrchol ponuky 4,4 litrový 8 valec so stádom 450 koní. Zrýchlenie je dychberúce, 4,4 sekundy a spotreba sa drží v rozumných medziach, 8,1 litra je viac než prijateľná hodnota. Všimli ste si, že zatiaľ nikde žiaden hybrid? Aj ten bude. 2 litrový štvorvalec v spojení s elektromotorom ponúkne celkovo 326 koní. Zrýchlenie 5,6 sekundy je skvelou hodnotou, rovnako aj kombinovaná spotreba len 2,1 l/100 km. Treba však povedať, že o 40 km z nich sa postará čisto elektromotor. Ktovie, či sa BMW podarí zamiešať karty v tej najvyššej lige.

BMW 7

BMW 7

BMW 7

BMW 7

BMW 7

BMW 7

BMW 7

BMW 7

BMW 7

Späť na magazín

Diskusia k článku