Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Novinka bezpečnosti zo SR: Zelené predné brzdové svetlo

Na našich cestách v okolí TN testujú nový bezpečnostný prvok automobilov. Slovenská spoločnosť vyvíja technológiu, ktorá zvýši bezpečnosť chodcov a ostatných účastníkov premávky. Zelené predné brzdové svetlo signalizuje, či auto spomaľuje a je bezpečné prejsť cez cestu. 

rufus v Auto-moto zaujímavosti
30.09.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: tasr.sk/Radovan Stoklasa

Predné zelené brzdové...

Auto-moto zaujímavosti

Keď sa povie bezpečnosť chodcov vybavíš si brzdové systémy, ktoré skrátia brzdnú dráhu alebo znížia riziko zrážky. To však nie je jediný možný prístup, ktorý dokáže zvýšiť bezpečnosť chodcov na cestách. Tento spôsob okamžite po inštalácii zvýši bezpečnosť chodcov a ostatných účastníkov premávky.

Jaroslav Baška, poslanec EP Ivan Štefanec a primátor Partizánskeho Jozef Božik (Zdroj: TASR.sk/Radovan Stoklasa

Zvýšenie bezpečnosti chodcov

Vo štvrtok sa začalo v Trenčianskom samosprávom kraji (TSK)  testovanie predných brzdových svetiel, ktoré môžu zásadne ovplyvniť podmienky pre chodcov na našich cestách. Ich bezpečnosť pri prechádzaní medzi motorovými vozidlami sa zvýši osadením jednoduchej techniky. Na masku sa inštaluje jednoduchý svetelný panel so zeleným predným brzdovým svetlom. Bezpečnosť chodcov sa následne automaticky zvýši bez nákladných zmien.

Ako to funguje?

Ako informovala hovorkyňa spoločnosti Lumaco Paula Ďuranová. „Zelené predné brzdové svetlo nie je farebný doplnok, ale nový bezpečnostný prvok na automobile. Spoločnosť vyvíja technológiu, vďaka ktorej chodci na priechodoch pre chodcov zistia, či auto spomaľuje a či môže bezpečne prejsť cez cestu,“ doplnila hovorkyňa s tým, že predné brzdové svetlo je dôležité aj pre vodičov, ktorí ho vidia v spätnom zrkadle.

Predné zelené brzdové svetlá Zdroj: TASR.sk/Radovan Stoklasa

Predné brzdové svetlá

Zelené predné brzdové svetlá sú použiteľné pre všetky druhy vozidiel. Budú testované na autobusoch, taxíkoch, donáškových a ďalších služobných vozidlách. Výskum sa pritom zameriava aj na prieskum verejnej mienky účastníkov cestnej premávky (vodičov, cyklistov, chodcov). Na Slovensku projekt realizuje Žilinská univerzita a hlavnými partnermi sú Trenčiansky samosprávny kraj a mestá Trenčín, Prievidza, Partizánske a Žilina. Vývoj svetiel je financovaný z vlastných zdrojov spoločnosti Lumaco.

Chodci a ostatní vodiči vedia, či automobil spomaľuje

Ako dlho bude prebiehať testovanie a zbieranie informácií? Testovanie bude trvať 9 mesiacov a do testovania bude zapojených 3000 motorových vozidiel prevažne z Trenčianskeho samosprávneho kraja a z miest Trenčín, Prievidza, Partizánske a Žilina. Okrem týchto miest sa bude testovať aj v Bratislave a v Nemecku.

Predné zelené brzdové svetlá s jednoduchou inštaláciou.Zdroj: TASR.sk/Radovan Stoklasa

Jednoduchý spôsob inštalácie

Spôsob inštalácie je mimoriadne jednoduchý. Predné zelené svetlo sa dá jednoducho osadiť pod EČV vozidla. Dizajnom nijak nezasahuje do celkového vzhľadu vozidla a má všetky predpoklady nájsť svoje využitie v praxi. „Predné brzdové svetlo je významným prvkom pre zníženie nehodovosti, pre ochranu životov a zdravia ľudí. Budem rád, keď táto praktická prevádzka bude úspešne otestovaná, aby sme mohli ďalej pokračovať v legislatívnej práci na úrovni Európskeho parlamentu a realizovať túto slovenskú inováciu v európskom meradle,“ povedal europoslanec Ivan Štefanec.

Predné zelené brzdové svetlá Zdroj: TASR.sk/Radovan Stoklasa

Zavedenie systému do premávky

Výsledky testovania budú viesť k zavedeniu predného brzdového svetla do premávky na celom území Slovenska a postupne do celej Európskej únie. Ako hodnotíš predstavený projekt? Má šancu na úspech? Osvedčia sa predné parkovacie svetlá v premávke a podarí sa ich zavedenie do praxe? Podeľ sa s nami o svoje postrehy v komentároch pod článkom.

Zdroj: Tasr.sk, techpedia.ta3.com, Lumaco Innovations AG

Predné brzdové svetlo - nový bezpečnostný prvok zo Slovenska

Predné zelené brzdové svetlá - nový bezpečnostný prvok zo Slovenska

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Nová Dacia Manifesto: Ford Bronco za menej!Nízkonákladová výroba sa pomaly pretavila do prinášania skutočne zaujímavých modelov áut....18. September, 2022
02Bugatti Chiron: 0-400-0 km/h za 42 s.! Nie je to novinka a predsa sa o ňom stále hovorí. To je schopnosť Bugatti. Výkon a...20. September, 2022
03Výhody vlastníctva jazdenky: Prečo sa predávajú lepšie ako nové autá?Trh so staršími jazdenými automobilmi je väčší ako trh s novými automobilmi. Dôvodom sú...24. September, 2022