Nový trend v pripojení k internetu: Činsky eshop predstavil hi-tech SUV!

RX5 SUV dokáže navrhnúť alternatívne trasy prihliadajúc na uzávierky ciest alebo dopravné zápchy, objednať parkovacie miesto, vyhľadať servis, navigovať k najbližšej čerpacej stanici. Prvé auto, ktoré využíva internetový platobný systém a zaplatí za služby cez "automobilové" platby! RX5 je prvým "smart" automobilom na otvorenej platforme! Viac v článku!

rufus v Auto-moto zaujímavosti
18.07.2016
Diskusia:

Rowe RX5

Auto-moto zaujímavosti

Nový trend v automobilovom svete

Spoločnosť SAIC Motor Corp v spolupráci s čínskym internetovým obchodom Alibaba Group Holding Ltd. vytvorila športové úžitkové vozidlo, ktoré vyniká vo viacerých smeroch. SUV pomenované OS’Car RX5 sa zapojí do takzvaného „internetu vecí.“ Automobil, ktorý spája dve najväčšie čínske firmy bude pre výrobcov áut podľa Gu Feng, finančného kontrolóra spoločnosti Saic Motor Corp, prvým vozidlom z úplne novej kategórie automobilov. Ide o kategóriu vozidiel, ktoré budú plne integrované do internetu. Aké výhody to prinesie?

Funkcie

RX5 SUV bude schopný navrhnúť alternatívne trasy prihliadajúc na uzávierky ciest alebo dopravné zápchy. Automaticky naviguje vodiča k najbližšej čerpacej stanici v prípade dochádzajúceho paliva. Prostredníctvom automobilu bude možné objednať parkovacie miesto alebo vyhľadať servis. Samozrejmosťou sú aj "automobilové" platby, ktoré zabezpečí internetový platobný systém Alipay. Vďaka úplnej integrácii s internetom dokáže vyberať hudbu podľa vkusu vodiča. Firma tiež sľubuje množstvo nových funkcií, ktoré iné automobily neposkytujú.

"Connected" vozidlá

"Connected“ vozidlá sú podľa oboch zapojených firiem nevyhnutným trendom v automobilovom priemysle. Spoločnosť SAIC uprednostnila Alibabu pred Googlom a spoločnosťou Apple pretože Alibaba sa nepozerá na automobil len ako na kus hardvéru pre inštaláciu ich vlastného softvéru. Automobily plne integrované do internetu sa stávajú najnovším „bojiskom“ pre automobilky a najvyspelejšie technologické spoločností ako je Google Inc. a Apple Inc. z dôvodu ďalších príjmov, ktoré pre nich predstavujú nové digitálne funkcie a  ovládanie palubnej dosky vozidla. Výdavky zákazníkov na tieto technológie dosiahli tento rok zhruba 40,3 miliardy eur. Podľa poradenskej skupiny PwC najviac peňazí ide na vývoj bezpečnostných a autonómnych jazdných funkcií.

Internet vecí

Pri výbere Alibaba Yun OS, SAIC podporuje čínsku alternatívu pripojenia systémov Android Auto Google a Apple CarPlay. Mozgom automobilu bude operačný systém YunOS, ktorý sa používa v tabletoch a mobilných telefónoch. Na vývoji operačného systému YunOS sa popri prevádzkovaní obchodného portálu podieľa spoločnosť Alibaba Group. Automobil sa tak stane súčasťou konceptu internetu vecí a spolu s elektronikou a ostatným vybavením bude pripojený v jednej spoločnej sieti, čo značne zjednoduší ich používanie.

Technológie budúcnosti

Kým automobilka Hyundai Motor Co. vlani predstavila svoje vlastné Android vozidlo sedan Hyundai Sonata, Toyota Motor Corp sa podieľa na vytvorení platformy SmartDeviceLink. Odvtedy sa rozbiehajú aj ďalšie projekty konkurenčných automobiliek. Všetko nasvedčuje tomu, že záujem o „connected cars“ bude mať aj naďalej stúpajúcu tendenciu. Narozdiel od súčasných SUV, novinka si nepotrpí na výrazný a pohľady priťahujúci dizajn. Vzhľadovo pripomína kombináciu tvarov viacerých svetových značiek. To dôležité sa ukrýva pod povrchom. Rovnako dôležitým prvkom ako motor sa stane aj centrálna riadiaca jednotka. Nové SUV OS’Car RX5 si zakladá na predstavení technológií budúcnosti. Aby nový systém čo najlepšie splynul s požiadavkami vodičov pribudne aj 360-stupňová kamera, ktorá natočí a zachytí rodinné výlety a dokáže fotiť populárne „selfies.“

Prvý "smart" automobil!

RX5 je prvým "smart" automobilom, ktorý chystá svoje služby ponúknuť na otvorenej platforme. Čo to znamená? Že operačný systém nebude obmedzený pre jednu značku, ale podľa spoločnosti Alibaba Group bude dostupný rôznym značkám a záujemcom. Model má byť podľa dostupných informácií k dispozícii od septembra, podľa niektorých zdrojov sa predstaví už v auguste. Ako hodnotíš dizajnovú štúdiu a funkcie „internetového“ SUV?

Zdroj foto: Rovnaký ako na obrázlu 

Zdroj: cnbc.com/

Technológie budúcnosti

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Najlepšie 12-valcové mašiny: Nové vs. ojazdené!Medzi automobilovými fanúšikmi existujú prísni prívrženci segmentu 12-valcových mašín,...15. Júl, 2016
02Video: Originálny tuning Škody 120! Túto červenú škodovku na ceste rozhodne nik neprehliadne! Môže za to sýtočervený lak...12. Júl, 2016
03Lacný roadster z Ruska: Vietor vo vlasoch za pár tisíc!Zaujímavý študentský projekt vznikol pod taktovkou študentov Moskovskej technickej...12. Júl, 2016