Peugeot Inception je o autonómii a štýle

Keďže autosalóny prestávajú existovať, teda väčšina z nich sa posúva do ústrania, automobilky prezentujú svoje vozidlá pri iných príležitostiach a na iných výstavách. Veľmi často je takou CES v Las Vegas. Aj Peugeot využila na predvedenie modelu Inception, ktorý by mal naznačovať budúcnosť, práve toto podujatie. Môže byť za tým aj snaha o budúce výraznejšie preniknutie na trh v USA a Kanade.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
11.01.2023
Diskusia:
Zdroj: Peugeot

Peugeot Inception je o...

Auto-moto zaujímavosti

Nový koncept Inception od Peugeotu bude stáť na novej platforme STLA Large, ktorá prináša vozidlu dĺžku až 5 metrov. Pritom výška je len 1,34 metra. Tým dôležitejším faktorom sú však batérie. Využívajú 800-voltovú technológiu, podobne ako má aj kórejská produkcia, ale v tomto prípade má koncept naozaj veľkú batériu s kapacitou 100 kWh. Automobilka tvrdí, že tento koncept by mal byť schopný prejsť s ňou až 800 km na jedno nabitie. Nabíjanie je tiež veľmi zaujímavé, pretože je indukčné. To znamená, že auto netreba pripájať, len zastaviť na určenej ploche a za 5 minút pribudne energia na prejdenie až 150 km.

Peugeot Inception pritom nie je pomalý. Má pohon všetkých 4 kolies a skoro 500 kW (680 k). Na stovke by sa mal ustáliť do 3 sekúnd. Stále sme však fáze tvrdení pri koncepčnom aute.

Peugeot Inception je o autonómii a štýleZdroj: Peugeot

Ostré línie zovňajšku sú naozaj veľmi pekné a harmonicky ladia s veľkou presklenou plochou, ktorá má až 7,25 m². Peugeot používa sklo Narima ošetrené oxidom železa podobne ako je to na helmách astronautov NASA. Odtiaľ prichádza aj charakteristické žlté sfarbenie a charakteristické tepelnoizolačné charakteristiky. Pri pohľade na zovňajšok je ešte dôležité spomenúť to, čo vyzerá ako ochrana lišta karosérie. Je to vlastne dlhý displej informujúci nielen o nabíjaní, ale aj o ďalších atribútoch vozidla.

Interiér prináša špeciálne chladené sedadlá, ale aj novú generáciu prístupu i-Cockpit. Volant s obdĺžnikovým tvarom a názvom HyperSquare sa zasúva, lebo auto je schopné 4. stupňa autonómnej jazdy. Systém automobilka nazvala jednoducho STLA AutoDrive.

Peugeot Inception je o autonómii a štýleZdroj: Peugeot

Technológie, ktoré sú prezentované v modeli Inception sú možno ešte v budúcnosti, ale niektoré prvky sa dostanú do produkcie už do roku 2025. Peugeot má v pláne byť totiž európskym lídrom v elektrických vozidlách do roku 2030 a aj kvôli tomu chce predstaviť 5 nových elektromobilov v priebehu nasledujúcich dvoch rokov.

To však nie je všetko, čo automobilka odprezentovala. Odprezentovala aj vlastnú verziu Metaverse, ktorá nesie označenie Allure. Má zmeniť to ako ľudia s automobilkou interagujú.

Peugeot Inception je o autonómii a štýleZdroj: Peugeot

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Zomrel legendárny kaskadér: Koniec Gymkhany Kena BlockaSvet prišiel o ďalšiu hviezdu automobilového športu. Svet zasiahla čerstvá správa o smrti...4. Január, 2023
02SEAT Ateca FR TSI je šport skĺbený s praktickosťouSEAT Ateca je už na trhu od roku 2016, ale vôbec nestráca elán. Práve faceliftom pred pár...10. Január, 2023
03Passat na elektriku? Volkswagen ID.7 ukazuje krivkyVolkswagen pripravuje svet na predstavenie nového modelu, ktorý bude niesť dizajnové prvky...10. Január, 2023