Pozrite si 5 zaujímavých veteránov, ktoré sú aktuálne v databáze Autobazar.EU

Dovolenky boli tento rok vo veľmi obmedzenom režime, veľa ľudí ostalo doma a je možné, že tým pádom im ostal budget, ktorý bol pôvodne určený na cestovanie. Ten sa dá využiť všelijako, ale dá sa s ním kúpiť aj historické vozidlo. Dali sme si limit 15-tisíc eur a našli päť pekných a zaujímavých kúskov. Možno to je vysoký limit, možno nie, ale každý predsa rieši podľa vlastných možností. Pôvab týmto autám však uprieť nemožno.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
18.09.2020
Diskusia:

Pozrite si 5 zaujímavých...

Auto-moto zaujímavosti

1. Fiat 500L

Toto auto postavilo Taliansko po vojne na nohy, teda skôr na kolesá. Vyrábalo sa dostatočne dlho na to, aby bol výber dosť široký a tak je možné nájsť polovraky, či pekné zreštaurované kusy. Dokonca väčšina má plátenú odhŕňaciu strechy. Nie je to z dôvodu, že by to bolo cool, ale po vojne bola oceľ jednoducho drahá a toto bol spôsob ako ušetriť.

Tento červený kus z roku 1970 je vkusne zreštaurovaný a vyzerá ako keby vyšiel z fabriky len nedávno. Jednoduché malé auto je aj celkom ľahké na údržbu a ponúka veľmi špeciálny pocit za volantom. Najmä v prípade parkovania pri veľkých Mercedesoch GL, či GLS. Pozitívom sú aj biele tabuľky evidenčného čísla, ktoré umožňujú jazdiť kedykoľvek, nie iba na zrazy.

https://www.autobazar.eu/500-l-id15257140.html

Pozrite si 5 zaujímavých veteránov, ktoré sú aktuálne v databáze Autobazar.EUZdroj: Autobazar.eu

2. Daimler XJ40

Práve Daimler predstavoval vrchol modelu XJ40 od Jaguaru. Veľký sedan mal pod kapotou 4-litrový motor s výkonom 165 kW (225 k). Daimler bol špecifický samostatnou maskou s vrúbkami, zatmavenými zadnými svetlami, ale tiež tým, že vnútri bola výlučne koža, žiadna kombinácia s koženkou, ako je to teraz celkom bežné.

Vozidlo je z roku 1989 a vyzerá perfektne. Tmavomodrá farba karosérie a bledá koža v interiéri sú vždy dobrou kombináciou. Má dokonca aj dobové originálne rádio, ktoré dodával Clarion. Veľmi pekne, k celku, sedia aj doplnkové hmlové svetlá v spodnej časti nárazníka. K tomuto kusu sú dokonca až tri kľúče.

https://www.autobazar.eu/daimler-xj40-id15301738.html

Pozrite si 5 zaujímavých veteránov, ktoré sú aktuálne v databáze Autobazar.EUZdroj: Autobazar.eu

3. Volkswagen T3 Caravelle

Dodávkové autá od Volkswagenu získali až kultový status ako im pribúdali roky. T3 je zaujímavou alternatívou, lebo je poslednou s kabínou pred prednou nápravou. Bezpečnostne nič extra, ale priestorovo zázračné. Dalo by sa povedať, že toto je aj celkom dobrá investícia, ak aj T3 vystrelí cenovo tak ako T1 a T2.

Tento kus nemá síce originálne disky a pochybujeme, že originálna je aj farebná kombinácia, ale vnútri má prespávaciu sadu, čo znamená, že kempovať je možné ísť aj štýlovo. Prespávacia sada znamená sklopnú lavicu, ktorá sa dá rozložiť na dvojlôžko, neznamená to kuchyňu, či sprchu, tak veľké toto auto nie je. S výkonom 37 kW (50 k) z hladkého naftového motora s objemom 1,6 litra je cesta ležérnou záležitosťou, ale presne to sa k autu aj hodí.

https://www.autobazar.eu/caravelle-16-id16473871.html

Pozrite si 5 zaujímavých veteránov, ktoré sú aktuálne v databáze Autobazar.EUZdroj: Autobazar.eu

4. Cadillac Coupe DeVille

V roku 1985 začal Cadillac s výrobou už šiestej generácie modelu DeVille. Okrem sedanu bol v produkcii aj model s karosériou kupé, o čom informovalo priamo v názve modelu. Motor V8 s objemom 4,1 litra bol vlastne základnou motorizáciou a americké automobilky stále neriešili príliš špecifický výkon na liter. Tento motor mal teda 96 kW (130 k).

Tento model patril medzi tie, ktoré prešli na pohon prednej nápravy s motorom umiestneným naprieč ako pri bežných dnešných hatchbackoch. S týmto sa teda driftovať nedá kvôli pohonu a aj kvôli výkonu. Stále však predstavuje pekný príklad krabicového stylingu osemdesiatych rokov v USA. A má potenciál transformácie na lowrider s hyrdaulikou a všetkým.

https://www.autobazar.eu/coupe-de-ville-id11343750.html

Pozrite si 5 zaujímavých veteránov, ktoré sú aktuálne v databáze Autobazar.EU

5. Mercedes-Benz 450 SLC

Ten pocit, ktorý zažíval JR Ewing v Dallase je celkom prístupný. Veľký Mercedes-Benz s karosériou kupé a veľkým osemvalcom s objemom 4,5 litra pod kapotou sú tými správnymi ingredienciami. Model sa vyrábal medzi rokmi 1971 a 1981, roadster rovnakej generácie ešte vydržal do roku 1989. Z celkových 300-tisíc vyrobených bolo len 62 888 kusov kupé.

Americká verzia sa líši šialenými nárazníkmi. To USA ostalo a aj Bugatti Chiron musí mať vzadu doplnené gumové prvky, aby mohlo v krajine fungovať legálne. Ale v sedemdesiatych rokoch boli nárazníky fakt obrovské. Mercedes nebol jediný, ktorému týmto utrpel dizajn. Najotrasnejší doplnok malo Lamborghini Countach, ktoré malo nárazník naviac na normálnom nárazníku. Ale je vidno, že tento potrebuje ešte trochu starostlivosti.

https://www.autobazar.eu/mercedes-sl-450-id15185073.html

Pozrite si 5 zaujímavých veteránov, ktoré sú aktuálne v databáze Autobazar.EUZdroj: Autobazar.eu

Bonus: Chrysler PT Cruiser

Každému je jasné, že toto nie je veterán. Ale má isté retro prvky, ktoré z neho robia veľmi špecifické auto. V dobe kedy vznikol bol boom menších MPV a prvkov pripomínajúcich minulosť. Inšpiráciou boli autá z tridsiatych rokov dvadsiateho storočia, ktoré Bryan Nesbitt, dizajnér automobilky, pretavil do PT Cruiseru.

Auto sa vyrábalo od roku 2000 do roku 2010 a celkovo vzniklo až 1,35 milióna kusov. Ponúka priestor pre piatich ľudí a dostatočnú porciu batožiny. Benzínový motor s objemom dva litre a výkonom 104 kW (142 k) bol úplným základom, ku ktorému časom pribudli iné agregáty. Z nich zaujímavý je 2,4-litrový s prepĺňaním dosahujúci 164 kW (224 k) a najrozšírenejší je 2,2-litrový naftový štvorvalec, ktorý Chrysler získal zo spolupráce s koncernom Daimler. Tak ako je kontroverzný exteriér je kontroverzný aj interiér. Ten sa výrazne zlepšil po facelifte v roku 2006. Prístrojová doska bola hranatejšia a modernejšia ako dovtedy.

Pozrite si 5 zaujímavých veteránov, ktoré sú aktuálne v databáze Autobazar.EUZdroj: Autobazar.eu

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01BMW 7: Aj napriek snahe sa podobá na konkurenčné Audi!Nové fotografie dlho očakávanej "sedmičky" z Bavorska odhalili ďalší krásny stroj. Dnes sa...13. Jún, 2015
02Video: 10 000-koňový dragster so zrýchlením z nuly na sto km/h za 1 sekundu! 850 koní vs. 10-tisíc koní!? Natočiť 2 extrémne výkonné vozidlá riadené talentovanými...7. Júl, 2016
03Motoristická relácia Top Gear je bezpochyby tou najpopulárnejšou televíznou šou o autách na...13. Júl, 2017