Sen každého kuriéra, najrýchlejšia dodávka na svete! 270 km/h!

Kuriérske dodávky na cestách. Poznáme ich všetci. Autá pochybnej stability a jazdných vlastností uháňajúce nadpozemskou rýchlosťou sú často krát tým najrýchlejším vozidlom na cestách. Čím kľukatejšia cesta, tým sa rýchlosť týchto tajomných dodávok zvyšuje. Často krát však pod kapotou veľa výkonu nemajú, svojej rýchlosti vďačia svojim vodičom. No je jedna dodávka, ktorá má aj výkonu na rozdávanie.

Dávid v Auto-moto zaujímavosti
05.10.2019
Diskusia:

Sen každého kuriéra,...

Auto-moto zaujímavosti

Kuriérske dodávky na cestách. Poznáme ich všetci. Autá pochybnej stability a jazdných vlastností uháňajúce nadpozemskou rýchlosťou sú často krát tým najrýchlejším vozidlom na cestách. Čím kľukatejšia cesta, tým sa rýchlosť týchto tajomných dodávok zvyšuje. Často krát však pod kapotou veľa výkonu nemajú, svojej rýchlosti vďačia svojim vodičom. No je jedna dodávka, ktorá má aj výkonu na rozdávanie, ako uviedol portál motonetworsk.com.

Chiron medzi dodávkami

Rýchlosť ľudí vždy fascinovala. Od nepamäti sa snažia posúvať rýchlostné rekordy. Bugatti Chiron je v súčasnosti tým najrýchlejším autom sveta. No tento titul sa pravidelne posúva. V roku 1988 bol najrýchlejším autom sveta Jaguar XJ220. Z prvenstva sa netešil dlho, práve preto na neho mnoho ľudí zabudlo. Pôvodne mohol byť ešte rýchlejší. Do výroby sa dostal 6 valcový motor, avšak v koncepte sa testoval poriadny 12 valcový motor. Výkon 550 koní bol pred 30 rokmi absolútne mimo chápania. Aj dnes by šlo o krásnu hodnotu.

Tento 12 valcový motor s výkonom 550 koní bol ešte na začiatku dôkladne testovaný. Na testovanie poslúžilo poriadne netypické vozidlo, Ford Transit. Presne tak, z bielej dodávky sa stala najrýchlejšia dodávka na svete v podstate náhodou. Dôvod bol jednoduchý, motor už bol hotový, ale karoséria Jaguaru XJ220 ešte nebola hotová. Preto ju bolo treba niečím nahradiť, práve Transitom. Po testovaní táto dodávka na dlhé roky zmizla. Jej súčasný majiteľ ju dlho zháňal, no nevedel sa k nej dopátrať. Postupom času, kedy hľadal aspoň pôvodný motor sa mu ozval jeden predajca, ktorý vravel že ho má, ale je vo vnútri jednej dodávky. Tak neváhal a šiel ju kúpiť.

Aktuálne je diabolský Ford Transit po výraznej premene. Dostal brzdy aj zadnú nápravu práve z Jaguaru XJ220. Tá predná však ostala pôvodná, preto je auto pri jazde zákrutami pomerne nestabilné. Pri priamej jazde však ide o poriadneho diabla. Zásluhu na tom má aj zvýšenie už tak poriadneho výkonu na 650 koní. Maximálka je vďaka tomu na úrovni až 274 km/h a hranicu 100 km/h dosahne za niečo cez 4 sekundy. A cieľ? Pokoriť hranicu 300 km/h, čo by pre extrémny Ford Transit nemusel byť problém.

Sen každého kuriéra, najrýchlejšia dodávka na svete! 270 km/h!Zdroj: motonetworsk.com

Sen každého kuriéra, najrýchlejšia dodávka na svete! 270 km/h!Zdroj: motonetworsk.com

Sen každého kuriéra, najrýchlejšia dodávka na svete! 270 km/h!Zdroj: motonetworsk.com

Zdroj: motonetworsk.com

Zdroj foto: motonetworsk.com

 

 

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Foto: nová Octavia IV RS na špionážnych záberoch. Mala prvú nehodu!Škoda Octavia sa v každej generácií stala jedným z najpopulárnejších áut na trhu....23. September, 2019
02Vrtuľník pre Putina je ako luxusný Rolls-Royce!Byť jedným z najvýznamnejších mužov planéty prináša so sebou množstvo zodpovednosti,...9. September, 2019
03S týmto VW majiteľka najazdila 563 000 km. VW jej ho zrenovoval. ZDARMA!Autá sa pre niektorých majiteľov stanú hotovým členom rodiny. Občas reprezentujú aj...7. September, 2019