Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Škoda Superb III (3V): Aký je a na čo si dať pri kúpe pozor

Škoda sa v roku 2001 dostala do strednej triedy modelom Superb. Ponúkal vtedy to, čo Octavia nie, veľkorysý priestor na zadných sedadlách. Odvtedy však na trh prišla stále aktuálna tretia generácia obľúbenej alternatívy ku Volkswagenu Passat. Prvé kusy tohto auta sa pomaly dostávajú cenovo na veľmi zaujímavé hodnoty, preto nie je zlé pozrieť, že čo dokážu a čo sa dokáže pokaziť.

JozefM v Testy
17.04.2020
Diskusia:
Sledujte nás na:

Škoda Superb 2,0 TDI MT FWD

Testy

Škoda sa v roku 2001 dostala do strednej triedy modelom Superb. Ponúkal vtedy to, čo Octavia nie, veľkorysý priestor na zadných sedadlách. Odvtedy však na trh prišla stále aktuálna tretia generácia obľúbenej alternatívy ku Volkswagenu Passat. Prvé kusy tohto auta sa pomaly dostávajú cenovo na veľmi zaujímavé hodnoty, preto nie je zlé pozrieť, že čo dokážu a čo sa dokáže pokaziť.

My sme skúsili jeden z prvých Superbov s celkom nezvyklou kombináciou. Väčšina predaných vozidiel mala automatickú dvojspojkovú prevodovku a naftový motor. Nafta a manuál až tak v kurze neboli. Je to základnejšia verzia s priemernou výbavou. A vôbec nie je zlou voľbou.

Ostré tvary

Oproti druhej generácii sa Superb posunul z hľadiska dizajnu naozaj dopredu. A na rozdiel od predchodcov bol plnohodnotným liftbackom. Prvá generácia bola sedan, druhá mala hybrid týchto dvoch karosérií. Je to niečo, čo ponúka niekoľko konkurentov. Ale väčšinou táto trieda preferuje sedan. Kvôli lepším vlastnostiam je zase v ponuke verzia kombi.

 Škoda Superb III (3V): Aký je a na čo si dať pri kúpe pozorZdroj: Autobazar.eu

Aj napriek tomu, že Superb bol v roku 2015 novinka, tak nemal LED svetlá, čo sa zmenilo až faceliftom. Xenónové svetlá s nastaviteľným lúčom však poskytovali dostatočnú náhradu a svietia primerane. Vzadu však LEDky sú. Celkovo sa dá povedať, že dizajn Superbu tretej generácie sa podaril a je najkrajším modelom automobilky v čase svojho predstavenia.

Dôvodom na absenciu predných LED svetiel je, úplne logicky, existencia koncernového modelu Passat. Ten musí mať niečo naviac, aby dokázal z rukáva vytiahnuť eso, že má niečo lepšie. Aj napriek tomu sa Superb od začiatku tešil z komerčného úspechu a často vyhrával aj firemné porovnania práve s Volkswagenom.

Priestoru nie je nikdy dosť

Superb má ako poznávacie znamenie interiéru naozaj obrovský vnútorný priestor. Pasažieri na zadných sedadlách majú viac miesta na nohy ako v niektorých autách situovaných o triedu vyššie. Naozaj vysokí však môžu mať trochu problém so strechou, ale to sa už bavíme o dvoch metroch výšky a viac. Ak by však bol toto problém, tak prichádza na scénu kombi, ktoré má vodorovnú líniu strechy potiahnutú ešte dlhšie.

Škoda Superb III (3V): Aký je a na čo si dať pri kúpe pozorZdroj: Autobazar.eu

Celkovo interiér pôsobí stroho, ale kvalitne. Predná časť je tiež priestranná, ale prvotné modely mali ešte staršiu verziu informačno-zábavného systému. Stále je však veľmi dobrý na ovládanie a pôsobí prehľadne. SEAT jeho obdobu stále používa vo viacerých modeloch. Trochu nezvyklé je umiestnenie štartovacieho tlačidla na stĺpiku riadenia, teda ak je auto vybavené bezkľúčovým štartovaním s označením Kessy.

Displej pred vodičom sa objavil až pri facelifte v roku 2019, dovtedy si musel Superb vystačiť s obyčajnými prístrojmi. V strede majú grafický displej a zobrazujú všetky potrebné informácie. V tomto prípade je najviac potešujúca tá o priemernej spotrebe. No a Superb je aj o veľkom kufri. Ako liftback má naviac výhodu vo forme naozaj veľkého nakladacieho priestoru. V prípade potreby je možné ho zväčšiť aj sklopením operadiel zadných sedadiel.

Spotreba je prvoradá

V ponuke modelu je systém DCC, čiže Dynamic Chassis Control. V preklade ide o nastaviteľné tlmiče. Ich nevýhodou je, že môžu byť drahšie na výmenu. Ale auto s nimi pôsobí istejšie a dokáže naozaj citeľne meniť jazdné režimy. Kým bežné sú až plavne komfortné, športový naozaj auto pritvrdí. Avšak nie každý kus tieto tlmiče má. So štandardnými je Superb skôr korábom ako rezačom zákrut. Ale tak by to malo byť.

 Škoda Superb III (3V): Aký je a na čo si dať pri kúpe pozorZdroj: Autobazar.eu

Aj napriek štandardnému podvozku však nie je problém ani dynamickejšia jazda. Morskú nemoc mať nebude nikto. Oproti predchodcovi sa podarilo vylepšiť jazdné vlastnosti a to dosť značne. Výhodou verzie s manuálnou prevodovkou a pohonom prednej nápravy je pocitová ľahkosť auta. Štvorkolka so šesťstupňovým DSG pôsobí v rukách tak o 200 kilogramov ťažšie. Preto odporúčame zvážiť, či je pohon všetkých kolies prioritou. Veľa sa zmenilo aj použitím sedemstupňovej automatickej prevodovky. Ale tie sú štandardom pre naftové motory až po čiastočnej modernizácii pred samotným faceliftom.

Motor s objemom 2 litre ponúka výkon 110 kW (150 k). Je to to, čo je pre Superb akurát. A zrýchlenie na stovku trvá 8,8 sekundy. Reálny pocit je však o niečo lepší ako papierové hodnoty. Manuálna prevodovka má klasické Volkswagenovské dráhy a radí sa s ňou dobre. S takto vybaveným Superbom sa dá jazdiť so spotrebou okolo 5 litrov. Ak bude majiteľ veľmi jemne hladiť nohou plyn, tak dokáže aj dosiahnuť hodnoty aj pod 5 litrov.

Koľko teda stojí?

Aktuálne sa ceny tretej generácie Superbu pred faceliftom pohybujú od 10-tisíc eur až po 36-tisíc eur. Je jasné, že celková cena závisí aj od najazdených kilometrov a zároveň od zvolenej kombinácie. Ten Superb, ktorý teraz stojí 10-tisíc mal pôvodnú cenu niekde na hranici 30-tisíc eur. Prepad ceny za 5 rokov teda nie je výrazne drastický.

Škoda Superb III (3V): Aký je a na čo si dať pri kúpe pozorZdroj: Autobazar.eu

Aké motory mal Superb pred faceliftom?

Superb je najčastejšie dostupný s naftovými motormi, ale v ponuke boli aj benzínové. V tabuľke uvádzame agregáty, ktoré Superb používal od predstavenia v marci 2015 až do jeho faceliftu v júni 2018.

Benzínové motory

Motor

Prevodovka

Výkon

Krútiaci moment

Zrýchlenie 0-100km/h

Maximálna rýchlosť

Kombinovaná spotreba

1,4 TSI

MT6

92kW/125k

200Nm

9,9 s

208 km/h

5,4 l/100km

1,4 TSI ACT

MT6 [DSG7]

110kW/150k

250Nm

8,6 s

220 km/h

4,9 l/100km

1,8 TSI

MT6 [DSG7]

132kW/180k

320Nm [250Nm]

8,0 s

232 km/h

5,9 l/100km

2,0 TSI

DSG6

162kW/220k

350Nm

7,0s

243 km/h

6,2 l/100km

2,0 TSI

DSG6

206kW/280k

350Nm

5,8s

250 km/h

7,1 l/100km

Benzínové motory po facelifte boli vymenené, alebo dostali naviac filter pevných častíc pre benzínové motory.

Naftové motory

Motor

Prevodovka

Výkon

Krútiaci moment

Zrýchlenie 0-100km/h

Maximálna rýchlosť

Kombinovaná spotreba

1,6 TDI

MT6

88kW/120k

250Nm

10,9 s

206 km/h

4,1 l/100km

2,0 TDI

MT6 [DSG6]

110kW/150k

340Nm

8,8 s

220 km/h

4,3 l/100km

2,0 TDI

MT6 [DSG6]

140kW/190k

400Nm

7,6 s

235 km/h

4,5 l/100km

Škoda Superb III (3V): Aký je a na čo si dať pri kúpe pozorZdroj: Autobazar.eu

Spoľahlivosť, alebo čo sa môže pokaziť a na čo si dávať pozor

Superby tretej generácie sú stále novými autami, čo však znamená, že niektoré opotrebenia sa ešte nemuseli prejaviť. Tlmiče a pružiny sú väčšinou v poriadku aj pri nájazdoch vyšších ako 200-tisíc kilometrov. Rozdielom je ich cena. Kým štandardné sa dajú kúpiť za cca 80-100 eur za kus, adaptívne pre DCC stoja kľudne aj trikrát toľko.

Veľa áut môže mať v horšom stave brzdy. Na auto je možné dať aj 16-palcové disky, takže nie sú príliš veľké. A ak auto bolo používané ako tradičný manažérsky automobil, tak mohli dostať svoju porciu tvrdého života s vidinou rýchleho presunu medzi rôzne vzdialenými mestami. Počas života predfaceliftovej verzie sa automobilka popasovala s týmto problémom a vymenila brzdy za lepšie a trvácnejšie.

Problémom motorov TSI môžu byť tradičné reťazové rozvody, ktoré nie vždy fungujú ideálne. Preto pri každom náznaku rachotenia je dobrá ich kontrola. Nie je to len o 1,4 TSI. Tento problém ešte viac postihoval 1,8 TSI a aj pri dvojlitroch sa zvykol objaviť. Pri 1,4 TSI ACT je ešte otázne, čo bude robiť vypínanie valcov z naozaj dlhodobého hľadiska, keďže to bol jeden z prvých takýchto malých motorov využívajúci túto technológiu.

Prvkom, ktorý treba tiež skontrolovať je medzinápravová spojka Haldex pri verziách s pohonom všetkých kolies. Je ideálne meniť v nej náplň každých 60-tísic kilometrov. Ak je údržba zanedbaná, tak postupne začne zapínať neskôr až nepripojí pohon zadnej nápravy vôbec. Rovnaký interval je vhodné dodržiavať aj pri výmene oleja v automatickej dvojspojkovej prevodvoke DSG. So spojkami väčšinou problémy nie sú, ak áno, tak pri nájazde nad štvrť milióna kilometrov.

Škoda Superb III (3V): Aký je a na čo si dať pri kúpe pozorZdroj: Autobazar.eu

Niektoré verzie, ktoré boli vyrobené do decembra 2015 môže dôjsť k problémom s niektorými elektrickými systémami. Je to z dôvodu nesprávneho osadenia jednej časti poistnej skrinky. Ale tento neduh automobilka riešila zvolávacou akciou, takže tento problém je relevantný len pri zle udržiavaných autách.

V zásade sa dá povedať, že Superb je spoľahlivé auto, pokiaľ sa oň majiteľ poriadne staral a nesprával sa k nemu ako k pretekárskemu náčiniu. Občas sa môže objaviť aj zahmlenie svetiel, či nesprávne pracujúca ochrana pred pricviknutím v strešnom okne. Ale aj pri tom strešnom okne je to záležitosťou zvolávacej akcie, pri ktorej to výrobca riešil.

Pri naftových motoroch, všetkých so vstrekovaním Common Rail môže byť problém so vstrekovačmi, či s filtrom pevných častíc, alebo systémom vstrekovania AdBlue. Ale tieto problémy nie sú nejako rozšírené a neprichádzajú častejšie ako je priemer triedy. Stále platí, že pokazené auto neznamená automaticky, že sú také všetky. Stále to môže byť len smola na konkrétny kus.

Konkurencia

Superb je v triede, ktorá je celkom plná a z vlastných radov mu naviac konkuruje, aspoň čiastočne, SUV Kodiaq. Z tých reálnych to však sú všetky sedany strednej triedy. S karosériou liftback to je teda Opel Insignia, Ford Mondeo, či dosluhujúca posledná generácia Renaultu Laguna.  Kombi má konkurenciu prakticky v každom modeli, lebo aj keď sedan nie je úplne konkurentom liftbacku, tak kombi sú všade porovnateľné. Žiaden z konkurentov však nemá vo dverách vpredu miesto na vstavané dáždniky a škrabku na sklo vo veku palivovej nádrže.

Plusy a mínusy modelu, odporúčaná verzia

+priestor
+úsporné motory
+komfortná jazda
+asistenčné systémy (adaptívny tempomat, udržiavanie v pruhu, ale tiež podľa konfigurácie)
+príjemná cena a Simply clever riešenia (škrabka a dáždniky)
+podporuje Apple CarPlay, Android Auto (záleží od druhu infotainmentu)

-nemá LEDkové predné svetlá
-hlučnejší podvozok
-malé spätné zrkadlá
-so štvorkolkou pôsobí ťažkopádnejšie

 Škoda Superb III (3V): Aký je a na čo si dať pri kúpe pozorZdroj: Autobazar.eu

Odporúčané verzie:

2,0 TSI Sportline: Superb s pohonom prednej nápravy a slabším dvojlitrom na benzín dosahujúci 162 kW (220 k) dokáže jazdiť za 7-8 litrov a pôsobí najšportovejšie zo všetkých Superbov. Nie je pocitovo taký ťažký ako výkonnejší agregát so štvorkolkou a tiež má nižšiu spotrebu. Aj tu však treba dávať pozor na rozvody.

2,0 TDI s manuálom: s manuálom ponúka Superb pred modernizáciou príjemnú jazdu. Avšak ak nájdete verziu so sedemstupňovým DSG, tak to je výrazne lepšia voľba ako šesťstupňové DSG. Je pritom takmer jedno ktorú výkonovú verziu zvolíte. Výkonnejšia sa s veľkým autom vysporiada lepšie. Ale aj slabšia je dobrá.

Verzie, na ktoré si treba dať pozor:

1,8 TSI: Motor s reťazovými rozvodmi je naozaj náchylný na poškodenie. Jazda s ním je síce príjemná, ale treba sledovať zvuky a pravidelne kontrolovať motor. Možno je najlepšie pri kúpe takéhoto motora rovno vymeniť tieto komponenty a pokojne spávať.

1,6 TDI: Tento agregát nie je zrovna postrachom z hľadiska servisu, ale na relatívne ťažké auto je dosť slabý. V Octavii je v poriadku, ale do Superbu odporúčame dvojliter. Ak však jazdíte vždy defenzívne a váš hodnotový rebríček začína a končí spotrebou, tak je možno práve toto ideálna voľba.

Pozrite si ponuku Superbov tretej generácie na autobazar.eu:

Kompletná ponuka modelu pred faceliftom*
Odporúčaná verzia 2,0 TSI
Odporúčaná verzia 2,0 TDI s manuálom aj automatom
Ponuka 1,6 TDI, ktorá má fakt nízku spotrebu
Ponuka 1,8 TSI, pri ktorom treba dať pozor na rozvody

* vzhľadom na prelínanie v priebehu roka môžu byť niektoré predfaceliftové verzie medzi faceliftovými a naopak, prípadne sa môžu do výberu zatúlať predchádzajúce/nasledujúce generácie

Detailné technické údaje

Superb 2,0 TDI s manuálnou prevodovkou a pohonom prednej nápravy

Motor

R4 diesel

Objem

1968 cm3

Výkon

110 kW (150 k) pri 3500-4000 ot/min

Krútiaci moment

340 Nm pri 1750-3000 ot/min

Prevodovka

Manuálna 6 stupňov

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

220 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

8,8 s

Sporeba (NEDC)

4,8/3,7/4,1

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4861 mm

Šírka

1864 mm

Výška

1468 mm

Rázvor osí kolies

2841 mm

Objem batožinového priestoru

625/1760 l

Objem palivovej nádrže

66 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1485/545 kg

Zdroj: Autobazar.eu
Zdroj foto: Autobazar.eu

Škoda Superb 2,0 TDI MT FWD

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Škoda Fabia tretej generácie miery na svetové rely!Ešte raz tá Fabia. Tento krát však nepôjde o obyčajnú verziu, ktorá v priebehu najbližších...29. November, 2014
02Ako odstrániť z auta zápach z cigariet? Oplatí sa kúpa auta po fajčiarovi? Tieto druhy boja s nepríjemným dôsledkom fajčenia v...14. Október, 2019
03Tešte sa, BMW M8 prichádza!BMW je značkou, ktorá je pre jedných stelesnením ich snov, druhí ňou opovrhujú a vzhliadajú...27. Jún, 2017