Slováci hľadajú kradnuté autá sami: Haka - viac ako 100 000 členov

Práca policajtov pri hľadaní kradnutých automobilov nie je tak úspešná, ako by Slováci očakávali. Kradnuté automobily si hľadajú sami. HAKA - hľadá sa auto má viac ako 100 000 členov. Ako systém na vypátranie ukradnutých áut funguje? Ponúka možnosť overiť si podozrivé vozidlo na ulici priamo cez apku! Aká je úspešnosť hľadania "jednotky" HAKA? Oplatí sa vedieť!

rufus v Auto-moto zaujímavosti
26.06.2018
Diskusia:

VIdeo: Ako funguje...

Auto-moto zaujímavosti

Práca policajtov pri hľadaní kradnutých automobilov nie je tak úspešná, ako by Slováci očakávali. Rozhodli sa pre odvážny krok. Kradnuté automobily si hľadajú sami.

Auto, Audi, Automotive, Vozidlo, Športové Auto, Jazdy

Viac ako 100 000 členov

Nový trend si rýchlo získal fanúšikov a skupina sa rozrastá každým dňom. Zaujímavý systém overovania a pátrania po kradnutých vozidlách sa stáva čoraz populárnejší. HAKA - hľadá sa auto má viac ako 100 000 členov. Momentálny presný počet je už 101 842 členov!

Aká je úspešnosť hľadania?

Nová aplikácia pracuje na vypátraní ukradnutých áut formou občianskej iniciatívy, ktorá spočíva v spoločnom pátraní po kradnutých vozidlách. Skupina je založená na princípe nezištnej pomoci cudzích ľudí.

Prekvapivé - Solidarita funguje

Prekvapivo, tento mnohými nedocenený faktor a spôsob pomoci, funguje. Dôkazom sú práve objasnené prípady a automobily, ktoré sa podarilo na základe systému vypátrať.

Aplikácia Haka: Slováci si hľadajú kradnuté autá sami!

Štatistika vyriešených krádeží 

Začiatky fungovania sa datujú k roku 2016. Iniciatíva začala na sociálnej sieti. Postupne sa rozrástla a dnes už prevádzkuje aktívnu aplikáciu. Aká je štatistika vypátraných vozidiel? Zdá sa, že tento spôsob hľadania založený na spolupatričnosti občanov, je výborný nápad. "jednotka" Haka má na konte prvé nájdené autá. Vypátrali už 23 ukradnutých áut.

Štatistika polície vs. "jednotka" Haka

O tom, že je táto iniciatíva objasňovania prípadov krádeží mimoriadne vítaná, svedčia samotné čísla štatistiky kradnutých áut. Polícia eviduje za posledné obdobie 608 krádeží áut. Aký je celkový počet objasnených prípadov? Polícii sa z toho podarilo objasniť 239 prípadov ukradnutých automobilov.

Vývoj krádeží na Slovensku v rokoch 1 990 až 2017Zdroj: Prezídium Policajného zboru

Začiatky

Skupina už pomohla objasniť mnohé prípady. Pomohla dôchodcom z Trnavy, ktorým z parkoviska pred domom ukradli Škodu Fabia.  Po zverejnení správy s výzvou o pomoc sa vďaka susedom, ktorí zavesili prosbu na internete, vozidlo skutočne vypátralo. Večer už ukradnuté auto bolo nahlásené aj s miestom, kde ho, pravdepodobne samotní zlodeji, zanechali. Našli ju na parkovisku vedľa neďalekej stanice pohonných hmôt.

Autor projektu

Za projektom stojí Štefan Farkaš, pôvodom z Kysúc, ktorý tento nápad zhmotnil a spustil pátranie na sociálnej sieti. Spolu s ďalšími nadšencami rozbehol projekt s tými najlepšími vyhliadkami na úspech. Vyhľadávanie vozidiel samotnými občanmi hlási výsledky. Počet nájdených automobilov narastá. Niečo podobné sme na Slovensku potrebovali.

"Občiansky hon na zlodejov"

Iniciatíva "občianskeho honu na zlodejov" funguje na základe morálnej ale aj trestnej zodpovednosti. Zlodeji, často vďaka zverejneniu výzvy, dostanú strach a ukradnutého vozidla sa zbavia. Trestná zodpovednosť v prípade krádeží áut je často príliš vysoká vzhľadom k zárobku a námahe, akú musia kvôli zločinu vynaložiť. Zlodeji nemajú radi nielen pozornosť médií, ale aj samotných občanov.  

Sila sociálnych sietí

Ako celý nápad o založení pátracej skupiny vznikol? Ak ti ukradnú automobil, v prvom rade nahlásiš prípad polícii. Ako ďalší krok uvítaš akúkoľvek pomoc. Zdieľanie a zverejnenie krádeže na sociálnej sieti je jedným z nich. Potrebuješ, čo najrýchlejšie dostať informáciu medzi ľudí. Vytvorenie skupiny na sociálnej sieti bolo prirodzeným pokračovaním procesu hľadania.

Systém Haka - Hľadá sa auto - Vyhľadávanie kradnutých áut na SlovenskuZdroj: Haka - Hľadá sa auto fb skupina

Oznámenie o krádeži

O samotnej krádeži sa ihneď dozvie už  101 842 členov skupiny. Informácie o krádeži členovia ďalej posúvajú formou spoločného zdieľania aj mimo skupiny, čím sa šance na vypátranie odcudzeného automobilu ďalej zvyšujú. V prípade, že sa ukradnutý automobil podarí vypátrať, všetky informácie sú okamžite nahlásené na operačné stredisko polície.

Ako systém / vyhľadávanie kradnutých áut funguje?

Ako systém na vypátranie ukradnutých áut funguje? Ponúka možnosť overiť si podozrivé vozidlo na ulici priamo cez apku. Vyhľadávanie je jednoduché, stačí vyplniť niekoľko údajov. Sleduj promo video na konci článku.

Staň sa členom

Autori netvrdia, že je systém v súčasnej forme 100% dokonalý. Na postupnom zlepšovaní sa stále pracuje. Dodnes podporilo aplikáciu množstvo ľudí. Apka vyzbierala viac ako 2 400 eur. Väčšina členov skupiny používa aj samotnú aplikáciu. Staň sa členom a využívaj nápomocnú aplikáciu pohodlne z telefónu.  

Úspešnejšie ako polícia?

O novej aplikácii sa rozhodne oplatí vedieť. Má tento spôsob pátrania predpoklady na to, vyhľadať kradnutý automobil úspešnejšie ako polícia? S očakávaným nárastom počtu členov a zdieľaní možno predpokladať postupné zvyšovanie úspešnosti hľadania. Podeľ sa o svoj názor a skúsenosti s aplikáciou v komentároch. Na zaver - citacia hlavnej postavy projektu, Sťefana Farkaša: "Ľudia sú motorom a srdcom projektu ... Veľká vďaka patrí práve ľuďom, ktorí projekt podporili a podporujú. Len vďaka vám..."

Zdroj: Hľadá sa AUTO - Krádeže automobilov fb skupina, Prezídium Policajného zboru, aktuality.sk, haka-system aplikacia, haka-system+ aplikacia - foenie ecv + vin čísla , haka system ios

Hľadá sa auto - Krádeže automobilov

VIdeo: Ako funguje aplikácia vyhľadávania kradnutých áut - HAKA?

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Najdrahšia Škoda Superb: Extrémna odolnosť, cena 140 000 €!Brutálna úprava ponúka extrémnu odolnosť. Vysoká cena zohľadňuje hodnotu vozidla. Výnimočný...8. Jún, 2018
02Video: Ako ukradnúť Mercedes za 20 sekúnd?Prípadov, kedy došlo k odcudzeniu vozidla v rekordne krátkom čase, pribúda. Svoje by o tom...6. Jún, 2018
03612-koní, 2 tony + 5 pasažierov: Combi delo Mercedesu trhá betón!Mercedes E 63 S - 612 koní a 850 Nm krútiaceho momentu šrotuje, čo mu príde do cesty!...2. Jún, 2018