Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Tesla monitoring nerozozná vodiča od plyšového medveďa!

Bezpečnostný systém sľubuje, že dokáže kontrolovať vodiča a zabrániť nehode z dôvodu mikrospánku. Nie je to pravda. Tesla má na krku ďalší škandál. Monintoring nerozozná za volantom vodiča od plyšového medveďa!

rufus v Auto-moto zaujímavosti
10.08.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: tesla.com

Video: Tesla monitoring -...

Auto-moto zaujímavosti

Tesla sa vyhlasuje za špecialistu v oblasti systémov autonómneho riadenia. Podľa Elona Muska nepotrebujú americké elektromobily živého vodiča. Na druhú stranu však robia všetko preto, aby zabezpečili bezpečnosť jazdy kontrolou reakcií vodiča, aby nezaspal alebo nestratil pozornosť. Skôr ako sa zameriame na ďalší ohlásený problém Tesly, poďme si priblížiť spôsob fungovania systému. Ako monitorovanie pozornosti vodiča funguje?

Monitorovanie pozornosti vodiča

Kamery môžu sledovať pozornosť vodiča a detekovať známky únavy, nepozornosti alebo nedostatočného sledovania cesty. Ak systém zaznamená, že vodič sa zdá byť nepozorný alebo ospalý, môže vyslať vodičovi upozornenie, aby zvýšil pozornosť a viac sa sústredil na jazdu.

Sledovanie pohybu očí

Pokročilé kamery môžu sledovať pohyb očí a monitorovať, kam vodič zameriava svoju pozornosť. To môže byť užitočné na detekciu, či vodič napríklad pozerá na mobilné zariadenie alebo sleduje dianie a situáciu na ceste.

Rozpoznávanie gest a správania

Kamery a senzory môžu detekovať gestá a správanie vodiča, čo môže byť využité napríklad na ovládanie rôznych funkcií vozidla. Tým sa môže minimalizovať potreba fyzickej interakcie vodiča s ovládacími prvkami.

Detekcia náhlych strát pozornosti

Ak systém zistí náhlu zmenu v správaní vodiča, ako je napríklad prudké zrýchlenie alebo náhla zmena smeru, môže to naznačovať, že vodič stratil kontrolu alebo že je výrazne nepozorný. Systém by potom mohol zareagovať napríklad spomaľovaním vozidla alebo výzvou na opatrnosť. To je viac ako účinné zabránenie možnej nebezpečnej situácii. 

Analýza únavy vodiča

Pokročilé systémy môžu monitorovať vodičovu únavu a vyhodnocovať faktory, ako je dĺžka jazdy, doba trvania jazdy a čas odpočinku. Na základe týchto údajov môže systém poskytovať odporúčania pre odpočinok.

Možné riziká ochrany súkromia

Treba však zdôrazniť, že technológie monitorovania vodiča môžu vyvolať aj otázky týkajúce sa súkromia a etiky. Získavanie a ukladanie osobných dát vodiča vyžaduje dodržiavanie príslušných zákonov a pravidiel, aby bola zaistená ochrana osobných informácií. Kamery na pozorovanie vodiča a diania vo vozidle môžu byť v rozpore s danými pravidlami.

Problémy autonómneho systému

Ako píšu oficiálne webové stránky výrobcu, systém pracuje autonómne a zvyšuje bezpečnosť jazdy. Na základe odborných recenzií a skúsenosti vodičov je to nezmysel. Tesla robí všetko preto, aby jej systémy ako Autopilot či FSD nešlo zneužiť. Čo sa podarilo? Dosiahnuť opak. Reálne výsledky najnovších systémov dokazujú bezpečnostné riziká.  Monitorovacie prvky dokáže „okabátiť“ aj plyšový medveď na sedadle!

Kroky proti zneužitiu systémov

Tesla v podobných prípadoch chystá dodatočné aktualizácie, ktoré možné problémy odstránia. Bezpečnosť vodiča je však otázna a nielen majiteľov Tesly podobné témy zaujímajú. Skvelé video opäť potvrdilo, že priestor na obavy je na mieste a nové technológie nedokážu fungovať bez plného vedomia a pozornosti vodiča. 

Sleduj video

Chalani, ktorí na Youtube prevádzkujú kanál AI Addict, poriadne preverili „slabé stránky“ systému. V Tesle aktivovali autonómne riadenie Tesly (systém FSD, tzv. Full Self-Driving) a za volant plyšového medveďa. Testovanie môže začať. To isté vyskúšali aj s plyšovým jednorožcom a balónikom v tvare fľaše. Dokonca sa odvážili tieto postavičky nechať automobil „riadiť“. Skúška skončila fiaskom Tesly.

Tesla monitoring nerozozná vodiča od plyšového medveďa

Automobil nechal postavičky nielen „riadiť“ plyšového medveďa. Auto potom môže prejsť napríklad dieťa na ceste. Sleduj video, nebudeš veriť vlastným očiam, ani zisteniam z testu. Zistenie, že Tesla monitoring nerozozná vodiča od plyšového medveďa je dostatočne desivé, aby vodiči mali oprávnené obavy, čo povieš? Podeľ sa s nami o tvoj pohľad v komentároch.

Zdroj: insideevs.com, teslarati.com, AI Addict@YouTube

Tesla monitoring vodiča - škandál

Video: Tesla monitoring - Ako funguje?

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Nejazdený VW Passat: Rarita na predaj za 10 600 €!V ponuke áut na predaj sa objavil jedinečný kúsok. Spotreba pod 5 litrov. Nič podobné len...8. August, 2023
02Nehoda na diaľnici do TN: Smrť motorkára kvôli jazde na zadnom koleseNa diaľnici do Trnavy došlo k tragickej dopravnej nehode. Ďalšia zbytočná smrť na...4. August, 2023
03Škoda 125 na predaj ako nová! Za koľko? Ročník 1989 v stave nového vozidla. Neprehliadnuteľná ponuka. Legenda z Mladej Boleslavy so...6. August, 2023