Test výdrže: Nemci rozobrali combi Kiu s nájazdom 100 000 km!

Ktoré autá sa predávajú najlepšie? Dobré parametre nestačia. Kľúčová vlastnosť? Dobrý technický stav po viac ako 100 000 km! Ako dopadol test výdrže kórejskeho combi Kia Proceed GT za 37 260 €? Zradí Kiu povestná hrdza?

 

rufus v Testy
26.01.2022
Diskusia:
Zdroj: kia.com

Kia ProCeed GT combi

Testy

4-valec, turbo. Objem 1591 ccm. Výkon 150 kW, 204 koní pri 6000 ot./min. Krútiaci moment 265 Nm pri 1500 ot./min. Pohon predných kolies. Výkon na predné kolesá prenáša spoľahlivá 7-stupňová DCT prevodovka. Maximálna rýchlosť 225 km/h. Spotreba 6,9 l/100 km. Emisie CO2 163 g/km. To sú parametre zaujímavého automobilu, ktorý môže osloviť masy.

Kia Proceed GT - Ako dopadol test výdrže kórejskeho combi za 37 260 €?Zdroj: kia.com

Protichodné názory - milovaný aj kritizovaný model

Zaujímajú ťa novinky z testu výdrže Kie Proceed GT 2019? S Kiou ProCeed je všetko ok. Týmito slovami zhrnuli v redakcii autobild.de testovanie modelu Kia ProCeed GT, ktorého testovanie práve končia. Vytrvalostný test sa po jeden a pol roku chýli ku koncu, počítadlo ukazuje v teste nájazd celkom 88 000 kilometrov. 40 000 km najazdil Andreas May, ktorému podľa jeho slov ProCeed prirástol k srdci. Uchvátil ho zvuk, pevný podvozok a príťažlivý zadok vozidla. Presne tieto body sa iným ľuďom na modeli nepáčia. Slovami druhého testera: „Trápny hukot výfuku, príliš tvrdý podvozok a dozadu nič nevidieť!“ Tak rozporuplné môžu byť názory na tento na prvý pohľad výrazný automobil. Kritici odsudzujú jedno, obdivovatelia a potenciálni zákazníci vychvaľujú druhé. Utvorenie si názoru na Kiu Proceed GT po zhliadnutí vyjadrenia odborníkov z nemeckej redakcie necháme na teba.

Cena 37 260 eur

K spoľahlivému pohonnému agregátu a slušnej výbave prirátaj adekvátnu cenu na úrovni necelých 40 000 eur. Tento konkrétny exemplár disponuje cenníkovou cenou 37 260 eur. Svojej povahe a schopnostiam ani cene nie je tento automobil nič dlžný. Testovacie autá musia prejsť 100 000 kilometrov vysokou rýchlosťou. Ako si počínala Kia ProCeed GT 1.6 T-GDI? Ktorá vlastnosť je popri cene najdôležitejšia? Zákazníci chcú vedieť, či je automobil odolný a vyniká dobrým technickým stavom aj po určitom nájazde. Existuje lepší spôsob otestovania odolnosti auta ako je jeho rozobratie na súčiastky a zloženie po nájazde 100 000 km? Nenechaj si ujsť zaujímavý test z pera známeho nemeckého portálu.

Ako dopadla Kia Proceed GT v teste? Konkurenciu nepoteší!

Autobild ako už zvyčajne podrobil tohto krásavca, ako zvyčajne, dlhodobému testu. Tu sa ukáže, čo štýlové kórejské kombi dokáže. Rivalov nepoteší. Preplňovaná „jedna-šestka“ naladená na výkon 204 koní ponúka pohon predných kolies. Na tie prenáša výkon spomínaný 7-stupňový dvoj2-spojkový automat. Za túto cenu dostáva zákazník aj metalický lak a vo výbave sa nachádzajú prvky výbavy ako pohodlné elektrické ovládanie sedadla vodiča.

Kia Proceed GT - Ako dopadol test výdrže kórejskeho combi za 37 260 €?Zdroj: kia.com

Pochvalu dostal motor, nepotešil zvuk

Čo hodnotili odborníci z Nemecka ako veľkú devízu?  Pohonný agregát dokáže telo vážiace 1 427 kilogramov perfektne dostať do pohybu.  Máme tu prvý škrt cez rozpočet dobrej recenzie. Zvukový generátor nepoteší milovníkov pravého a nefalšovaného zvuku motora. Redaktori v teste doslova neveriacky krútia hlavami nad zvukom, ktorý sa šíri v interiéri po naštartovaní motora. Ďalej vôbec nepochválili podvozok. Nevyhovovala im ani príliš živá odozva riadenia, ktorá sa spájala s ťažkou ovládateľnosťou vozidla.

Pohodlie

Ďalej autorom testu vadil pocit za volantom. Ohodnotili interiér ako nevhodný pre vyššie osoby. Ako je možné, že v tejto triede aj pri najnižšej možnosti spustenia sedadiel narážali hlavou o strop? Podobný problém kedysi kritizovali na vozidlách značky Alfa Romeo. Nedá sa tiež vysvetliť vyššia poloha vodiča, keďže výrobca mieri na športové parametre a zákazníka milujúceho športovú jazdu. Kvôli polohe sedadiel je aj sťažený výhľad z vozidla. Toto riešenie nedáva zmysel. Čo sa týka dizajnového prevedenia, Proceed je stavané ako combi typu shooting brake. Čo to znamená? Sklon zadnej časti vozidla je razantnejší ako u modelov bežného typu. Nevýhodou týchto mašín je práve zmenšenie zadného okienka a teda aj zhoršenie výhľadu z vozidla.

Ďalšie výhody + nízka spotreba oleja

Poďme sa preniesť nad negatíva, ktoré vyplývajú prevažne z dizajnu. Čo si naopak nemecká redakcia nevie vynachváliť je celkový pocit z jazdy. Jazda s Proceed GT je jednoducho príjemná a je to zážitok. V teste si pochvaľujú jednoduchý a intuitívny systém ovládania a navigácie. Čo hrá pre Proceed je aj spotreba oleja. Tá je skutočne nízka. Je až na škodu, že pre uplatnenie továrenskej 7-ročnej záruky, treba olej meniť každých 15 000 km.

Čo sa dialo po rozmontovaní automobilu na súčiastky?

Obrovské sklamanie. Po necelých 2 rokoch Kia ukazuje prvé známky korózie. Nočná mora majiteľov zväčša starších áut sa tu ukazuje v plnej sile. Riziko hrdzavenie už v prvých rokoch čaká u modelu za necelých 40 000 eur len málokto. Po podrobnom preskúmaní všetko naznačuje tomu, že koróziu spôsobuje zlý postup rozotretia ochranného vosku už vo výrobných krokoch! To je nesmierne nepríjemné!

Svetlá – tradičná achylová päta áut z Kórey

Máme tu potvrdený aj ďalší detail, ktorý poznajú majitelia väčšiny kórejských značiek. Svetlá nedisponujú výraznou životnosťou.  V tomto prípade trochu môže uspokojiť skutočnosť, že sa nejedná o drahé svetlomety a sú v prípade výmeny cenovo dostupné. Hyundai Tucson s inštaláciou tzv. „neviditeľných“ svetiel to nevyhral. Tam už idú náklady v prípade výmeny svetiel rámcovo do omnoho vyšších súm.

Kia Proceed GT - Ako dopadol test výdrže kórejskeho combi za 37 260 €?Zdroj: kia.com

Najväčší nedostatok - korózia

V teste sa ešte spomínajú horšie plasty v interiéri. Nezabúdaj však na veľké množstvo výhod a príjemných skúseností s týmto modelom. Posúdenie toho, čo zaujalo nás, veľa muziky za málo peňazí, stojí proti finálnemu ortieľu nemeckej redakcie. Tá Kiu Proceed GT najprv vychválila. Úvodné rozčarovanie však netrvalo dlho. Pri podrobnom preskúmaní rozobratých častí sa objavil závažný problém. Korózia. Áno, v teste po nájazde len 100 000 km. Túto métu zvyknú bez hrdzavenia dosiahnuť aj omnoho lacnejšie vozidlá. Kde sa stala chyba? Posúď problémy, ktoré môžu byť spojené s procesom výroby alebo použitými materiálmi.

Pôsobivý interiér a výbava

Takže všetko zrátané, nekupovať? Nie, tento automobil ponúka veľa dobrého, potvrdil to aj samotný test. Napríklad interiér kórejského combi, ktoré sa stavia v slovenskom závode v Žiline, je ukážkový. V teste prekvapil svojou prehľadnosťou a funkčnosťou. Dotykový monitor debutuje so skutočným otočným ovládačom hlasitosti a klávesovými skratkami pre mapy a rádio alebo multimédiá. Toto sú ocenenia hodné parametre v dobe, kde sa väčšina výrobcov vyberá cestou odstraňovania fyzických tlačidiel aj pri najpoužívanejších funkciách. Funkcie posunuté hlbšie v menu sa už ťažšie hľadajú.

Fyzické tačidlá a ďalšie špeciality Kie Proceed GT

Mimoriadne praktické sú existujúce tlačidlá ventilácie a vyhrievania sedadiel, ktoré ponúkajú funkciu  otočného ovládača teploty. Intuitívne ovládanie naozaj nie je v dnešnej dobe norma a treba to oceniť. Čo sa týka dizajnu, zaujme už na prvý pohľad. Vyzerá veľmi atraktívne, aj keď kvôli dizajnu má dočinenia s horším výhľadom von z auta. Kvôli sklonu okna a vyššej jazdnej pozícii vodič vidí horšie na vozovku. Napriek tomu sa pozeráme na štýlové combi, ktoré si rozhodne nájde svojich obdivovateľov. Zákazník bude ťažiť zo zaujímavých jazdných vlastností aj výnimočnej charizmy.

Ako dopadla Kia v teste? po nájazde 100 000 km?

100 000 kilometrov s exemplárom v odtieni "Fusion Orange Metallic“ stálo za to. Experti na testovanie odolnosti, Tim Dahlgaard a hlavný reportér Andreas May, nespadli na hlavu a našli a vypichli každé zakopnutie. Testovanie prebehlo dávnejšie, čo zabezpečilo dostatok času na reflektovanie výsledku a posúdenie výsledného verdiktu zhotoviteľov testu. O vozidle sa viacerí testujúci vyjadrili, že človek zabudne, že ProCeed má zdvihový objem len 1,6 litra. Tak a teraz finálny verdikt. Ak hľadáš monštrum so šialeným zvukovým prejavom, dobrým motorom s kopou zaujímavých detailov, si na správnej adrese. Na automobil, ktorý sa predáva za cenu 35 000 eur, ide o slušnú konkurenciu existujúcej ponuky áut. Toto auto ohromí každého, kto hľadá kráľa tohto segmentu a je si vedomý vzostupov a pádov, ktoré sa spájajú s vlastníctvom 200-koňového combi a siaha po dostupnejšej voľbe aj pri zaplatení ceny za nižšiu cenu a lacnejšie komponenty.  Ako sa ti Kia Proceed GT combi páči? Podeľ sa s nami o tvoj názor pod článkom.

Kia ProCeed GT 1.6 T-GDI nemecký test odolnosti

Začiatok testu odolnosti:    20.2.2020                      
Cena testovacieho auta s doplatkami: 36 260 eur
Doteraz najazdené: 100 000 km/87 311 km
Priemerná testovacia spotreba: 8,1 l/100 km
Verdikt dobré hodnotenie: kombi v športovom šate, pevný podvozok, výrazný (aj keď umelý) zvukový prejav, obsluha jasná a stručná, varovanie pred rýchlostnými radarmi, kamerami, potreba doplnenia motorového oleja 0,4 litra
Verdikt zlé hodnotenie: viac zdvihového objemu by bolo dobré, palivomer príliš pesimistický, syntetický zvuk motora, ktorý môže znamenať spomalenie pred pumpou, ak už nemáš 20 rokov, tvrdý plast. prvé znaky starnutia

Zdroj: kia.com, autobild.de

Kia ProCeed GT combi

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Koniec neodborných opráv: Po nehode opravy už len v servise! Koniec neodborných opráv bŕzd, riadenia. Okrem spomenutých častí už nebude možné bez...20. Január, 2022
02Vodička opitá na mol: Po zrážke nafúkala 5 promile!Po svojej spanilej jazde nafúkala 35-ročná vodička až 5 promile alkoholu v dychu! Aký trest...22. Január, 2022
03Rekord: Milionár z ČR prevetral Bugatti Chiron pri rýchlosti 414 km/h! Jazda na diaľnici rýchlosťou viac ako 400 km/h, to znamená každú sekundu prejsť 11 metrov....16. Január, 2022