Video: Ako sa jazdí autopilotnou Teslou?

Aj keď je systém samoriadenia účinný a prechádza zložitým testovaním v premávke, je stále veľmi nepredvídateľný počas nepriaznivých poveternostných podmienok. Výborným riešením je autopilot, ktorý uľahčuje jazdu, ale zodpovednosť a rozhodovanie necháva na vodičovi. Ako sa jazdí Teslou s autopilotnou modifikáciou? Sleduj video!

rufus v Video sekcia
17.10.2015
Diskusia:

Video: Ako sa jazdí...

Video sekcia

Samoriadiace technológie

Ak by sa spoločnosť Tesla rozhodla pre samoriadiace riadenie, tak ako to robia konkurečné automobilky, musela by sa popasovať s viacerými problémami systému a jeho nespoľahlivosťou. Aj keď je systém samoriadenia účinný a prechádza zložitým testovaním v premávke, je stále veľmi nepredvídateľný počas nepriaznivých poveternostných podmienok. Výborným riešením je autopilot, ktorý uľahčuje jazdu, ale zodpovednosť a rozhodovanie necháva na vodičovi! 

 Tesla Model SP90D s inštalovaným autopilotomZdroj: mashable.com

Výborný ťah

Po viacerých prekvapeniach, ktorými Tesla búri vody automobilového priemyslu, je tu ďalšia zaujímavá ponuka Tesly! Za 2 500 dolárov si zákazníci môžu "dokúpiť" jedinečnú aktualizáciu! Akú? Elon Musk informoval o systéme autopilota, ktorý zjednoduší jazdu, pričom rozhodovanie a zodpovednosť necháva v rukách vodiča!

Autopilot TeslyZdroj: mashable.com

Autopilotné aktualizácie sú už dostupné

Aktualizácie už úspešne prebiehajú v Kanade a USA. Pre európskych klientov budú k dispozícii v priebehu niekoľkých týždňov. Zaujímavosťou je aj fakt, že systém autopilota nebude dostupný len pre majiteľov nových modelov S a X! Autopilotovanie je možné nainštalovať do každej Tesly s dátumom výroby po septembri 2014! 

Autopilot TeslyZdroj: mashable.com

Ako systém funguje?

Elon Musk pristupuje k samoriadiacim technológiám opatrne. V porovnaní so samoriadením Mercedesu-Benz a Hondy, je autopilot Tesly omnoho jemnejši, jazda vyvoláva dojem, že vozidlo riadi skúsený vodič. Autopilot funguje na základe spolupráce viacerých snímacích zariadení. Kombinuje snímanie kamier, radarov, ultrazvukových senzorov a zohľadňuje tiež informácie získané z mapových dát. 

Autopilot TeslyZdroj: mashable.com

Hands-free volant umožnujúci autopilotovanie TeslyZdroj: mashable.com

Jednoduché ovládanie 

Na začiatku manévru radenia do iného jazdného pruhu sa na obrazovke zmení plná čiara ikony vozidla na prerušovanú. Akonáhle Model S ukončí zmenu jazdného pruhu, zmení sa prerušovaná čiara späť na plnú čiaru a umožní vodičovi vypnúť smerovku. Jednoduché zobrazenie aktivity na prístrojovej doske sa Tesle osvedčilo. 

Autopilot TeslyZdroj: mashable.com

Autopilot ako pomocný systém

Ak ste nadobudli pocit, že Tesla aplikovala najmodernešie technológie do vývoja inteligentného samoriadiaceho systému, ktorý práve doručuje svojim zákazníkom, nie je to tak. Systém dokáže meniť jazdné pruhy a predbiehať pomalšie vozidlá. Kontrolu nad vozidlom necháva však v rukách vodiča! 

Autopilot TeslyZdroj: mashable.com

Úskalia

Čo treba k tomu, aby ste mohli využívať Teslu v režime autopilota? Autopilotné riadenie je možné na vybraných úsekoch Autosteer a nevyhnutnosťou je kvalitné vodorovné značenie. 

Autopilot TeslyZdroj: mashable.com

Mimoriadna plynulosť jazdy!

Čo pri jazde prekvapí? Vodiči, ktorí mali možnosť aktualizáciu 7.0 vyskúšať, chvália mimoriadnu plynulosť pohybu! Ako sa jazdí Teslou s autopilotnou úpravou? Sleduj video z jazdy!

Video z testu: Ako sa jazdí upravenou Teslou 7.0

Video č. 2: Tesla autopilot 

Softvér už majú prví zákazníci

Nový softvér má už prvých zákazníkov medzi majiteľmi modelov X a S. Aj keď autopilot neprevezme riadenie a vodič, v prípade kolízie, nesie plnú zodpovednosť za riadenie, novinka zjednoduší riadenie, odbremení vodiča od niektorých manévrov a zjednoduší vodičove povinnosti.

Zodpovednosť v rukách vodiča

Autopilot si vytvára vlastnú projekciu priestoru a dokáže rozoznávať a odlíšiť objekty, zvieratá a deti a umožnuje tak bezpečné rozoznávanie prekážok. Netreba však zabúdať, že aj keď vodič práve nedrží volant, má v rukách zodpovednosť za riadenie! Autopilot Tesly je zaujímavou novinkou programového vybavenia. Nie náhodou je označovaný za najdokonalejší elektromobil súčasnosti! Nebolo by fajn podobný systém vyskúšať na dlhých diaľničných úsekoch a uľahčiť si s ním parkovanie?

Autopilot TeslyZdroj: mashable.com

zdroj: mashable.com

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Toyota S-FR: Nádherná miniatúrna konkurencia Miaty!Ako by mal vyzerať nový koncept malého športového automobilu určeného pre moderný životný...14. Október, 2015
02Z predvádzania nebolo nič: Lamborghini skončilo v plameňoch!Dubaj je jednou z najbohatších krajín na Blízkom východe. Dubaj je tiež spleným snom...13. Október, 2015
03Milovník 6x6? Defender za tretinu ceny Mercedesu G63 AMG!Land Rover Defender nie je dostatočne veľký? Toto 6-kolesové monštrum by mohlo byť...11. Október, 2015