Video: Elektrická dodávka, ktorá porazí BMW i8 aj Dodge Viper!

Na výrobu nákladného vozidla s extrémnym výkonom bol potrebný razantný zásah, turbodízlový pohon nahradili 2 výkonné elektromotory. Atieva Edna dokáže konkurovať súperom zvučných mien ako BMW i8 a Dodge Viper! Čo dokáže elektrická dodávka s výkonom až 900 koní? Sleduj video z testovania! 

rufus v Video sekcia
09.08.2016
Diskusia:

Video: Elektrická dodávka...

Video sekcia

Čo sa stane, keď sa niekoľko bývalých zamestnancov popredného výrobca elektromobilov rozhodne, že vyrobia vlastnú „superdodávku?“ Pravdepodobne vznikne obdivuhodný elektrický automobil so zrýchlením, ktoré je v kategórii dodávok nevídané! Kto môže mať lepšie vyhliadky na výrobu výnimočnej elektrickej dodávky ako samotní bývalí zamestnanci Tesly? Poďme sa na tento zaujímavý projekt pozrieť zblízka! Ako sa rodí dodávka s výkonom hyperšportu?

Atieva EdnaZdroj: Rovnaký ako zdroj údajov uvedený pod článkom

Elektrická dodávka Atieva Edna s výkonom 900 koní!

Prvým „dieťaťom“ kalifornskej firmy pomenovanej Atieva je elektrická dodávka postavená na základe úspešnej dodávky Mercedes Vito. Na výrobu nákladného vozidla s extrémnym výkonom bol potrebný razantný zásah, turbodízlový pohon nahradili 2 výkonné elektromotory, ktoré disponujú celkovým výkonom až 900 koní! Ak je reč o takom extrémnom výkone, je viac než jasné, že máme dočinenia s konkurenciou silných súperov! Elektrická dodávka dokáže konkurovať športovým vozidlám zvučných mien ako BMW i8 a Dodge Viper!

Rýchlostné parametre hyperšportu!

Bývalí zamestnanci Tesly nenechali nič na náhodu a elektrickej dodávke zabezpečili hyperšportové parametre. Projekt Edna disponuje zrýchlením z nuly na 96,6 km za hodinu len za necelé 3 sekundy! Aj keď bol stroj zatiaľ podrobený len interným testom, vďaka zrýchleniu z nuly na takmer 100 kilometrov za hodinu za 2, 98 sekundy a maximálnej rýchlosti tesne pred cieľom až 188 kilometrov za hodinu, sa radí táto „hyperšportová“ dodávka so svojimi parametrami medzi najväčšie prekvapenia sveta elektromobilov!

Atieva Edna vs. Tesla a FerrariZdroj: Rovnaký ako zdroj údajov uvedený pod článkom

Nová éra akumulátorov

Dodávka na elektrický pohon je logickým nástupcom doterajších pohonov vozidiel určených na prepravu nákladu. Tu je na mieste otázka prečo sa zatiaľ nenašiel výrobca elektromotorov, ktorý by ponúkol odpoveď v tejto katégórii vozidiel. Výroba elektrických dodávok si vyžaduje príchod novej éry akumulátorov. Je tu však háčik. Aký? Automobilky stále hľadajú spôsob ako sa vysporiadať s vyššou hmotnosťou a väčšími rozmermi nabíjacieho zdroja. Tiež je potrebné vyvinúť akumulátor schopný voziť väčší náklad ako ponúkané osobné elektromobily a musia sa vysporiadať so znížením využitím úžitkovej plochy vozidla. 

Budúcnosť elektrických dodávok závisí od ďalšieho vývoja akumulátorov Zdroj: Rovnaký ako zdroj údajov uvedený pod článkom

Konkurencia elektrickej dodávky Mercedesu

Kalifornská firma podľa všetkého použije Ednu len na predstavenie svojich schopností a sústredí sa na vývoj ďalších modelov. Projekt elektrickej dodávky zaujal aj Mercedes, ktorý sa venuje vývoju dodávky určenej pre trh. Vývoj zatiaľ oficiálne nepotvrdil, ale odhalenie maskovaného nákladného vozidla Mercedes-Benz Urban e-Truck a dodávky Vito E-Cell naznačuje, že sa touto myšlienkou špecialisti Mercedesu aktívne zaoberajú. Najväčšou výzvou je dojazd. Zatiaľ sa hovorí o priemernom dojazde 200 kilometrov. 

Kalifornská firma podľa všetkého použije Ednu len na predstavenie svojich schopností a sústredí sa na vývoj ďalších modelovZdroj: Rovnaký ako zdroj údajov uvedený pod článkom

Len interné testovanie

Čo sa týka pravdivosti zverejnených údajov, tu sa vytvára priestor na diskusiu. O výsledkoch testu možno polemizovať, tak ako sme sa už mnohokrát mali možnosť presvedčiť, výsledky interných testov nie sú vždy smerodajné. Reálnosť nameraných hodnôt úplne potvrdí až nezávislé testovanie mimo automobilky. Keďže je však táto „superdodávka“ prednostne určená na testovacie účely, ďalšie testy zatiaľ spoločnosť Atieva neplánuje.

Sleduj video z testovania na konci článku!Zdroj: Rovnaký ako zdroj údajov uvedený pod článkom

Video, ktoré musíš vidieť!

Elektrickú dodávku Atieva Edna na cestách určite nikto neprehliadne. Pozornosť na seba strháva nielen spojitosťou s Teslou a zrýchlením Dodgu Viper! Ide o skutočne impozantný projekt! Bývalí zamestnanci Tesly, ktorí sa podieľajú na výrobe tohto jedinečného stroja, plánujú čoskoro zaujať vlastným crossoverom! Čo dokáže elektrická dodávka s výkonom 900 koní? Sleduj video z testovania na konci článku! 

Zdroj: thedrive.com, atieva.com, dpccars.com

Video: Elektrická dodávka so zrýchlením Dodge Vipera!

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Nové šialenstvo: Dodávka s Pokémonmi loví ľudí!Po tom, čo svet zachvátil Pokemon Go ošial, je tu novinka! Teraz sa úlohy obrátili....6. August, 2016
02Najlepšie pracovné bonusy? 19 superšportových BMW i8 ako darček!Futbalový svet je úzko prepojený s automobilovými skvostami. Futbalisti sa predbiehajú v...6. August, 2016
03Zmeny v kamiónovej doprave: Zahraničná cesta = zahraničný plat!Čoho sa zmeny týkajú? Čo spôsobia upravené mzdové podmienky, pracovný čas, predpísaný čas...8. August, 2016