VW dostane autonómne riadenie, za 7 € na hodinu!

Doba sa postupom času mení a technologické inovácie sa týkajú každého odvetvia. Táto zmena je vo svete automobilov ešte markantnejšia. Najrôznejšie technológie sú vylepšované každý deň, elektromobily sa pomaličky stávajú bežnými. Teda aspoň vo väčších mestách ich stretnete prakticky denne. Automobilkám sa však zvyšujú náklady a preto hľadajú cesty, ako maximalizovať svoj zisk. VW prináša zaujímavú novinku.

Dávid v Auto-moto zaujímavosti
21.06.2021
Diskusia:
Zdroj: topgear.com

VW dostane autonómne...

Auto-moto zaujímavosti

Výbava na paušál?

Paušálne poplatky sa nám spájajú hlavne so službami mobilných operátorov. Málokto si však uvedomí, že paušálne platí omnoho viac, operatívny leasing, hypotéku, poistenie, digitálne predplatné. Trend menších mesačných poplatkov je v každej oblasti života a onedlho pribudnú možno aj prvky výbavy automobilov. O kroku automobilky VW informoval portál topgear.com.

VW dostane autonómne riadenie, za 7 € na hodinu!Zdroj: topgear.com

O čo ide? Nuž hlavne výroba elektromobilov stojí automobilky omnoho viac peňazí. Iste, veľkú časť z toho premietnu do ceny, no nemôžu to robiť donekonečna. Inak by zákazníci ich autá prestali kupovať. Automobilky tak majú pri moderných autách, obzvlášť pri elektromobiloch nižší zisk, ako pri bežných spaľovacích autách. Tento zisk chcú pochopiteľne získať niekde inde. Mesačné platby môžu byť cestou.

VW dostane autonómne riadenie, za 7 € na hodinu!Zdroj: topgear.com

Pred časom informovalo viacero automobiliek, medzi nimi aj BMW či Audi, že časom budú sprístupňovať prvky výbavy svojich áut elektronicky formou poplatkov. Takto si budete vedieť zakúpiť napríklad parkovacie kamery, vyhrievanie sedadiel či navigáciu. Pre automobilky je finančne efektívnejšie vyrobiť jeden univerzálny model so všetkým hardvérom, na zákazníkovi bude, čo všetko si sám aktivuje. Táto možnosť sa páči aj VW a jedným z prvkov, ktorý by ste si takto mali môcť kúpiť je funkcia autonómneho riadenia, takzvaný autopilot. Ak by ste si ho kupovali do auta samostatne, podľa automobilky by šlo najmenej o 10 000 €. To by pri cene nového auta znamenalo značný skok v cene, preto sa VW rozhodol o formu menších poplatkov. Autopilot tak bude nainštalovaný v každom aute vybraného modelu a jeho aktivovanie si budete môcť kedykoľvek zaplatiť. Aktuálne sa hovorí o cene 7 € za 1 hodinu používania. Pokiaľ by ste používali autopilota 5 hodín týždenne, na sumu 10 000 €, čo by stál autopilot jednorázovo sa dostanete za približne 5,5 roka. Pre automobilku je výhodou, že na výbave môže ďalej zarábať aj v prípade, ak bude mať auto ďalšieho majiteľa. Aj kupci jazdeniek tak budú automobilke mesačne platiť a tej sa platby pohrnú po dlhé roky. Otázkou je, kto by napríklad u nás bol ochotný platiť za hodinu jazdy s autopilotom 7 €. Zaplatili by ste toľko? 

Zdroj: topgear.com

Zdroj foto: topgear.com

Späť na magazín

Diskusia k článku