Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Zošrotovanie auta, ako na to?

Občas sa v živote naskytne situácia, kedy bude potrebné ekologicky zlikvidovať, hovorovo zošrtovoať svoje staré auto. Zošrotovanie auta sa pre mnohých môže javiť ako čosi komplikované, je to však mimoriadne jednoduché. Ako prebieha likvidácia auta a čo potrebujete pre to spraviť?

Dávid v Auto-moto zaujímavosti
13.07.2021
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: afrik21.africa

Zošrotovanie auta, ako na...

Auto-moto zaujímavosti

Likvidácia auta jednoducho

Dôvody na likvidáciu auta sú rôzne. Môže sa to stať v prípade ak máte doma staré auto, prípadne auto po nehode. Zošrotovanie auta je v skutočnosti jednoduchšie, ako by ste možno povedali. Čo potrebujete urobiť pre zošrotovanie auta?

- nájsť si spracovateľa starých vozidiel, teda šrotovisko

- doklad totožnosti majiteľa, prípadne úradne overené splnomocnenie

- veľký a malý technický preukaz

- osvedčenie o evidencií

- obe tabuľky EVČ

- kompletné, nerozobrané vozdilo. Ak je vozidlo búrané, musí mať aspoň 90% hmotnosti

Týmto ale zošrotovanie ešte nekončí, auto musíte vyradiť z evidencie. To je vo väčšine prípadov už veľmi jednoduché, od spracovateľa starých vozidiel, teda zo šrotoviska dostanete potvrdenie o prevzatí vozidla a po obržaní tohto dokumentu polícia vozidlo vyradí automaticky. Ak auto nebude vyradené automaticky, musíte zájsť na dopravný inšpektorát, kde vám na základe potvrdenia o prevzatí zo šrotoviska polícia vydá potvrdenie o vyradení z evidencie. S týmto tlačivom potom môžete na poisťovni ukončit PZP alebo havarijné poistenie.

Koľko zošrotovanie auta stojí?

Nuž a aký je poplatok za zošrotovanie auta? Štandardne neplatíte nič, ak ide o bežný proces likvidácie auta. Mnoho ľudí špekuluje, nakoľko chcú náhradné diely zo starého auta predať na vlastnú päsť a po ich predaji by im už auto šrotovisko neprebralo. Niektorí ľudia obchádzajú zákon nahlásením krádeže a podobne, čo rozhodne nie sú dobré spôsoby, nakoľko vám potom hrozia naozaj poriadne vysoké sankcie. Z rôznych príčin sa však môže stať, že auto ktoré potrebujete zlikvidovať už fyzicky neexistuje. V takom prípade ho z evidencie môžete vyradiť tiež, treba však počítať s príspevkom do Enviromentálneho fondu vo výške 500 €. Poplatok za zošrotovanie auta tak nie je nič, čoho by ste sa mali za štandardných okolností obávať.

Mnoho ľudí si ešte pamätá na šrotovné. Šlo o príspevok na nové auto, ktorý ste dostali po zošrotovaní starého auta. Pred časom sa týkalo aj kúpy elektromobilov, kedy ste pri zošrotovaní auta so spaľovacím motorom získali atraktívnu zľavu na nákup elektromobilu. Aktuálne takéto celoplošné šrotovné v obehu nie je, avšak ak máte nejaké staré auto na dvore, je fajn situáciu sledovať a prípadne ju využiť.

Sami ste mohli vidieť, že zošrtotovanie auta nemusí byť nič náročné. Likvidácia auta je vec, ktorú mnohí obchodzajú, prípadne na ňu zabúdajú. Ukázali sme vám však, že to hravo určite zvládnete a vďaka tomu prispejete k lepšiemu životu na planéte, nakoľko až 90% z vášho starého auta sa dá stále zrecyklovať.

Zošrotovanie auta, ako na to?Zdroj: afrik21.africa

Zošrotovanie auta, ako na to?

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Môže SEAT Tarraco FR poľovať medzi hotSUV?SEAT pripravil pre model Tarraco vrcholnú verziu dostupnú pre výbavu FR. Je ňou alternatíva...8. Jún, 2021
02Pravidlá IG súťaže o 50 € tankovaciu kartu Nižšie nájdete pravidlá Súťaže o 50 € tankovaciu kartu, ktorá bola zverejnená...19. Január, 2021
03Autobazár roka 2020 Prešovský kraj: Auto PO PrešovNedávna anketa Autobazár roka 2020 už pozná svojich víťazov. Okrem absolútneho víťaza tu...25. Máj, 2021